Century series projekt

Previous topic - Next topic

Reaper

Poz!

Posto mi svi ostali projekti u radu zbog nekog razloga stoje, cekaju "nesto"....... odlucio sam da ostvarim jednu davnu zelju i da jednu staru ideju (konacno) provedem u djelo...

Ideja je da napravim sve avione iz cuvene "century" serije USAF-a..... Ako netko nezna, century serija su avioni oznake F-10x (gdje je X neki broj)..... Dakle, F-100, F-101, F-102, F-104, F-105 i F-106..... jasno, ovdje bi jos spadali i eksperimentalni F-103, F-107 i F-108, ali kako oni nisu bili u upotrebi (osim F-107u svrhe ispitivanja), za sada idem bez njih. A ionako ih nema u 1/48 mjerilu, pa cu mozda kasnije i njih odraditi u 1/72,da upotpunim kolekciju.....

Dakle, popis izgleda ovako:

F-100 - jos nemam, najvjerovatnije ce biti monogram, osim ako upecam trumpetera za male pare....
F-101 - monogram
F-102 - monogram
F-104 - hasegawa
F-105 - monogram (2 komada, jednosjed i dvosjed)
F-106 - monogram

Takav je plan,nadam se da cu uspjeti..... Ako nitko nema nista protiv, da svi radovi idu u istu temu.....

Ok, bez nekog posebnog razloga, krenuo sam sa zadnjim - F-106, mjerilo 1/48, naravno monogram.

Ofucana kutija, malo mladja od mene....



I sadrzaj iste....



Jasno, krece se s cockpitom, biti ce totalno oob,nakon postavljanja u trup ide jos sjedalo i pokoja kutija i zica na bocne stranice, ali to je otprilike to....



Odradio sam i prednje i zadnje wheel bayove....





Te zaljepio gornju i donju polovicu krila..... (fit nije bogznasta, ali.....malo natezanja i hrpa stipaljki - problem rjesen)



A usput, krenuo i sa urezivanjem panela, jer maketa ima izbocene.....



Daleko je to od kraja, ali ide polako. Plan je da century serija bude gotova tamo negdje do 8 ili 9 mjeseca nagodinu....

Kritike, komentari- dobrodosli! ;)


Nemsy_29

Veoma ambiciozan projekat! Nadam se da ces uspeti u ovome(i ja sam otpoceo projekat "fulcrum" pa sam odustao  :P). I ako mi century seriju nesto i ne volim bas, praticu ovaj projekat iz radoznalosti   ;D

Srecno  :cheers

Profa

Držim palčeve za ovaj duži projekat :super Dobro je krenulo
Moj sa Kometima se bliži kraju, bar za sada, a MvR sam zaustavio dok smirim živce (i na'vatam vremena :cry)
Bogu fala što sam Lala! :)

misa

Mislim da će ti najveći problem biti nedostatak inspiracije tokom vremena. Želim ti puno uspeha!

Pozdrav,
Miša :)

Boki

Interesantna ideja. Želim ti mnogo uspeha u realizaciji iste. :cheers
Za sada lepo napreduje. :super

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.

dragan_mig31

UUU opako :) jedva cekam da dodje farbanje.Mozda SEA kamuflaza?

sezan

Ambiciozno nema sta!Ne sumnjam u rezultat jedino u volju..tj. koliko ce da te drzi!Srecno! :cheers
"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Kerber

Dali su mu bas cudan rasklop - donjaka sa krilom, a trup u 2 polutke...
Dobro je krenulo, detaljiranje na nivou.
Silver kamuflaza ili nesto nesvakidasnje?

Sandman

F-106, koliko je meni poznato nikada nije nosio SEA kamuflazu - u sledecoj diskusiji kazu da je shema razmatrana ali su odustali od nje, tako da ostaje samo siva kombinacija... ANA 512 Aircraft Grey

http://cs.finescale.com/FSMCS/forums/t/82974.aspx

evo izgleda kamuflaze sa sajta Don color - jednostavno, ali to je to...



mada evo i jedne sharene povodom nekog jubileja...slika postavljena u okviru diskusije na prethodnom linku



u svakom sluchaju, ovo je jako zanimljiv projekat, sa mozda i najzanimljivijim americhkim mlaznim avionima - nekako su avioni iz ere hladnog rata imali neki poseban shmek, a meni su pogotovo zanimljivi jer u vreme kad sam kao klinac o njima chitao po knjigama, za neke od njih sam teze nalazio fotografije pa su mi dosta dugo bili velika nepoznanica...

srecan rad, ali nemoj da brzash zbog rokova koje si sebi postavio - stvarno bi bila shteta da neshto zabrljash brzanjem - moze ovo jako lepa kolekcija da bude na kraju! ;)

da li planirash isto ovako da uradish i sa mornarichkim avionima/lovcima - tu takodje postoji dosta lepa kolekcija ;)

Iwtcha

Ukro si mi ideju >:(

Do te ideje sam ja došao prije tri godine kad sam radio Trumpovog f-107.

Radovi ti za sada idu super, wheel bayevi se fenomenalno ofarbani :super

Reaper

Bogami ste me iznenadili, nisam ocekivao ovakav interes za ovu temu.... :cheers

I meni su ti rani jetovi stvarno fenomenalni, tako jednostavni, cistih linija, ma pravi cadillaci medju avionima..... za sada je u planu samo century serija, no i neki drugi serijali mi se motaju po glavi, ali.....o tom potom, ima vremena... ;)

Dragan> da, nazalost, 106-ica nikad nije nosila nekakvu kamuflazu, nije bilo potrebe za tim, tako da sam osudjen na sivu shemu. No, zato ce ostali pripadnici serije biti u SEA kamuflazi.....  :naughty

Kerber> siva kamuflaza, ali ipak nesto (barem malo) nesvakidasnje.... Igrom slucaja, posto je maketa nabavljena preko E-baya, u totalno rasturenom stanju, decali iz kutije nisu kompletni. Srecom, lik koji prodaje je bio posten, pa je to naglasio, ali i prilozio kompletne Expert choice decale za iste pare. Konkretno, radi se o ovom avionu:



Dakle, jedan od 6 aviona (tri jednosjeda i 3 dvosjeda) koji su koristeni kao "chase" avioni prilikom testiranja tada novog b-1 bombardera...... Dovoljno obicno, ali i dovoljno neobicno posto nisam vidio makete s ovim decalima. Nazalost, dvosjed je atraktivniji, ali eto....mozda jednog dana bude i on....

Glavni neprijatelj ovom projektu nece biti nedostatak volje ili inspiracije, vec nedostatak prostora...... uzasno sam tanak sa mjestom na polici, a bogami ove makete u ovom mjerilu nisu male, ali ok, smislit cu nesto....

Iwtcha> je, drug....znam. pricali smo o tome vec u par prilika.....ideja je odlicna, moja mene drzi tamo negdje od 90-tih godina....... prvo sam prikupio sve te makete u 1/72, neke i zapoceo (nista zavrsio), pa se prebacio na novo mjerilo.....znaci, sad ili nikad.... ;)

Dada


Reaper

Fino ih je slozio, nema sta.....  :super

Mali update....

Avion sastavljen....



Inace, stvarno mrzim ovako raditi, sve spojiti, poljepiti, a onda mlatiti i prevrtati po rukama pola kvadrata plastike u pokusaju da nesto osmirglam ili detaljiram, ali nisam imao izbora. Fit je toliko los da je besmisleno raditi segmente, obradjivati ih, urezivati i detaljirati kadima smirglanja i kitanja da se ubijes. Pogotovo sto linije panela na ljevoj i desnoj (donjoj i gornjoj) polovici nisu isto pozicionirane, dakle besmisleno ih je urezivati, sljepiti djelove, pa pola izgubiti u smirlganju, a onda ih opet urezivati.... Par slika da ilustriraju muku:










Dobra stvar u ovom "ljepi/krpaj" ciklusu je ta sto se ljepilo dugo susi, pa sam se malo poigrao sa ramom poklopca kabine.... nije jos gotovo, ali otprilike ce ovako izgledati...



menestenasli

ahhh kakve su ovo pukotine i gomile lepka !!!!!???!?!??
zar je moguce da je toliko lose uklapanje ?!?!? Srecno s ovom maketom  :deadhorse
Lepo izgleda ram poklopca kabine. A tema je super. Jednog dana cu i ja ovo da radim, samo da zavrsim prethodnih 50 godina istorije vazduhoplovstva  ;D

matilda

meni skroz ne interesantna tema, ali kapu dole za motivisanost i raznolikost.

ako hoces, imam negde u garazi gletaricu i jedno 2 dzaka gipsa ako ti treba za taj delta dart da ga okrpis...
gospode ala je los fit.

samo napred kolega,ovo cu da pratim.