Airfix Grumman F-14A Tomcat 1/72

Previous topic - Next topic

Alexandra995

Caos svima,
Evo i mene posle duzeg vremena...
Sve nesto od danas do sutra... nikako da uzmem boje za makete...
Pre par dana dogovorim se sa mojima, da uzmem boje za F-14 i sve ostalo sto je potrebno, kako bi konacno pocela sa sklapanjem...  :)
Zvala sam M-Hobby u sredu, pitala za Yumo G-4 koje boje koristi i slicno... ali u medjuvremenu sam listala forum i predomislila se... da uzmem samo opremu za tomcat-a.
Sutra saljem email M-Hobby-u sa sledecim narucenim stavkama:
Lepak - HUMBROL Liquid Poly
Lak - HUMBROL Gloss Cote
Git - GUNZE Mr White Putty
I boje..
HUMBROL Dark Slate Grey (matt) (HU224)
HUMBROL Light Grey (satin) (HU196)
HUMBROL Polished Aluminium (Metalcote) (HU27002) - iskoristice se za pojedine delove...
i uzecu HU130... to cu nadoknadno dopisati tamo u mejlu posto nema u webshopu..
Sto se tice AirBrush-a ciljam na "Veda 180" ili eventualno "Badger 350"... Koliko sam videla Iwatini AB-i su jako skupi... od 100e pa navise... Ako ne nadjem ni jednu od ove dve navedene uzecu neku koju mi oni preporuce, ali sa diznom i iglom 0.3 ...
Cetkicu cu kupiti u lokalnoj knjizari, 1icu... da ih bas ne placam skupo u BG-u a verujem da i nije neka razlika...(osim sto na njoj pise ITALERI :P )

I da... jos jedno..
Kako sam citala na forumu... redosled izrade makete je:
Sklapanje > Farbanje > Lakiranje > Dekali > Lakiranje > Wash(isticanje panela?) > Lakiranje
E sada... pricala sam sa kevom i ona kaze da ce se ti paneli popuniti(od silnih slojeva boje-laka) ako su u negativu.... i ne znam... zbunila me prosto... koje je vase iskustvo?
U ovom slucaju, na Tomcat-u su u "pozitiv"-u ili kako vec... nisu izdubljeni nego ispupceni...

I tako...Trebalo bi da pocnem ovih dana sa kevom da radim F-14... :)
Javljam vam prve korake i stizu fotkice... cim pocnemo... :)
Veliki pozdrav!

modellius

paneli se nece popuniti posto proizvodjaci manje vise znaju sta rade pa su paneli dovoljno duboki da istrpe sve tretmane. uglavnom. imas i neke delove koje pre sklapanja treba farbati, unutrasnjost kabine i stajne trapove/bunkere stajnih trapova, itd..... bolje pitaj ako ima nekih nejasnoca, ali kao sam ukapirao ovo ti je prva maketa? ne mislis da je rano za air brush?
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

Profa

Srećan ti početak!
Složiću se sa Wittmannom - ako ti je ovo prva maketa, ne razmišljaj još o air brushu, drži se četkice ;)
Što se tiče raznih finiširanja izgleda - prljanja, isticanja detalja i slično - ne opterećuj se još time. Za početak je bitno da dobro sklopiš maketu, provališ kako se koriste razni alati i lepak, da dobro zagituješ i ošmirglaš spojeve. Dobro bojenje, u tankim slojevima, da se ne vide tragovi četkice...
Ne znam kako je u LE što se maketara tiče, možda bi neko od starijih mogao ličnim primerom da ti pomogne...

U svakom slučaju pitaj ako ti nešto nije jasno, i znaj da ne postoje glupa pitanja ;) Uvek će se naći neko spreman da ti pomogne...
Bogu fala što sam Lala! :)

Alexandra995

@Wittmann - Upucena sam sa redosledom farbanja, znam prvo ide kokpit, i pojedini delovi koji se dodaju pre finalnog sklapanja a kasnije se zastite prilikom nanosenja marskirne boje.. :)
Sve uslove za AB imam, samo mi fali sami AB i neki gram iskustva :doh :)
p.s. hvala za odg za panele! :)
@Profa - Uhh, iako pravim maketu posle 10ak godina probacu da je odradim najbolje sto mogu! :) Jer tada sam isto radila F-14 1/72, ali samo sastavljen, bez boje i dekala... :) Secam se da mi je sluzio kao igracka  :doh
I verovatno sam ga izgubila jer nemam pojma gde je vec godinama unazad.... :headbang
Pozdrav! :)

Suhoj

Uzmi Tamiya git bolji je.
I uzmi Revellov lepak.
Sto se AB tice ja podrzavam da probas AB-om od ako ne prve onda druge makete jer je AB mnogo mnogo bolja i kvalitetnija stvar nego cetkica i rezultat je sasvim drugaciji (retki su oni sto bas znaju cetkom da postignu isti efekat).
Boje uzmi Model master ako si u mogucnosti (mada to je moj licni savet jer ja mrzim Humbrol i mislim da je MM mnogo bolji)
Lak uzmi Model masterov.
E sad ovo sto sam napisao gore trazi dolazak u Bg i odlazak na par mesta da bi se sve naslo  :P

U svakom slucaju srecan rad!

Vuksha_Cage

Srecno sa radom, za ovu maketu pogotovo,da ispadne lepo :D
Boje humbrolove se jaaako sporo suse, a barem meni nisu nesto posebno, koristim ih samo kad moram, za neke boje koje drugi nemaju...
tamiya git, revell lepak, kao sto je Suhoj rekao, totalna podrska za taj izbor.
Napisala si da uzimas Humbrol gloss cote, to ce ti dati veeeeliki sjaj maketi, ja to koristim za formule i automobile, mozda bi satin cote vise pasovao  :) :) razlika je samo sto satin cote ces morati malo da muckas i mesas da bi se sjedinio u teglici kako treba pa onda da ga prskas airbrushom...ako bas zelis sjajnu maketu da se cakli na kraju...onda mozda bolje da uzmes i jedan i drugi, ili mozda matt i gloss... pa gloss tek na kraju a pre toga jedan od ova 2, jer ce tu ici po onome sto si napisala 3 sloja laka, a 3 sloja gloss laka za maketu aviona su ipak previse, cak ni ja na formulu ne stavim toliko :D
E i sad, mislim da ti je nepotrebno davanje toliko para za airbrush, u alexandar cosmetics-uu ili jos bolje wobi haus-u sasvim pristojne pistolje za 2000-3000din
Moj izbor je pao na Womax-ov AB A-132 set za 2.000 u Wobi hausu...double action, gravity feed,0.3 dizna...nije da ih reklamiram, samo ti kazem, da je realno nepotrebno da das odma u startu toliko para za airbrush-a kad sa mnooogo manje kinte,mozes uzeti super airbrush, umesto da das za brendirani profi airbrush,sa kojim neces osetiti neko drasticno poboljsanje u odnosu na ovaj, dok kusur mozes iskoristiti za druge makete, ili za neke druge stvari...Naravno, tvoj izbor. :)
i nemoj zaboraviti u lokalnoj farbari da uzmes smirgle u rasponu 320-2000...bice ti potrebne, za ovo pogotovo (imam 7tomcat-ova, nazalost nisam stigao da ih odradim jos, ali sam ih preturao,a posto imam 2 airfixova, znam sta sam video) :D

I paneli se nece popuniti, tj ne bi trebalo, samo pazi kad budes radila sa airbrushom da ne prskas dugo na  istom mestu, tad ces uspeti da popunis panel sigurno(nazalost pricam iz licnog iskustva...xD) tako da ti predlazem da malo vezbas prvo na necemu - kartonu, drvetu poteze rukom, da bi stekla osecaj :) nemoj odma na maketu :D

Sta god da odlucis sta ces sve uzimati, srecno u radu, i uzivaj :)

matilda

vidi,vidi... cura pa jos i maketar. bas lepo pomislih  :super

ja se nebi slozio sa time da cetkaris ako vec imas uslova za air brush.
sto se samog pistolja tice, probao sam ovde u klubu nekoliko razlicitih modela, veda, badger 150, pasche , permi air , a ja posedujem iwata revolution br.
sve su to dobri brasevi koji ce sa nekim normalnim odrzavanjem sluziti dobro.
badger mi je ostao u jako lepom secanju, veda je odlicna a pasche nije los takodje.
naravno, moju iwaticu nebih menjao ni za jedan od njih, ne zato sto je moja , nego zato sto stvarno mislim da je najbolja.
da me ne shvatis pogresno, isti posao ces da uradis sa bilo kojim , ali velika prednost iwata pistolja je u tome,sto se odlicno i veoma lako cisti , kontrola okidaca je za desetku i nema ni jedne gumice ili dihtunga koji moze da se pokida , potrosi ili izgubi.
i na kraju ima onu masu, onu tezinu koja daje osecaj kvaliteta i trajnosti.
sad to sto si rekla da kostaju 100 i vise eura...???
ja moj bese platio 170, ali sa sve kompresorom takodje iwata.
pistolj je kostao 70 a kompresor 96 engleskih funti.
kupljen je na airbrushes. com.
jedino mi zao sto umesto br modela nisam uzeo cr koji ima vecu posudu i poklopac za posudu a cena je bila ista.
dizna je 0,3
komprsor je iwata silver sprint, stoni model bez boce, jako jako tih, jako se lepo da nastelovati pritisak, super radi, jako je brz i nema pulsiranja, ali sam ipak nakraju pazario kompresor od 4 litre a ovaj ostavio u rezervi, cisto da imam.

lepak, revel profesional sa iglom je ok, treba malo pripaziti jer hoce da pobegne  pa onda smirglanje  :jok
opet, oci su mi otvorili u klubu kada su mi dali da se igram sa "tamiya extra thin cement" (zeleni poklopac)
fora je samo da uklopis na suvo sve lepo, mozes i da ulepis trakom, fiksiras stipaljkama...
posle toga samo premazes po savu (lepak je redak kao voda i u poklopac je ugradjena jako fina cetkica koja super radi posao) i ostavis da se osusi, a susi se jako brzo, par minuta.
lepak koji ostane na povrsini makete je toliko fin i tanak da se ne primeti.
sada revel koristim da sa njim razredjujem git po potrebi , za unutrasnje spojeve gde mogu da pridjem, trapove i u ostalom sve gde treba jaca veza nego sa tamiya extra thin

git sam probao revell, italeri i mister git(sangyo gunze)
koristim ovaj zadnji
za velike rupcage i italeri spojeve koristim miliput.

lakovi, u principu treba ti dva, polu sjajni i sjajni.
sjajni za pripremu za dekale i wash a polu sjajni za finisiranje.
neko rece da je model master dobar.
ja ga koristim jos uvek ali trazim nesto drugo.
mm gloss ima tendenciju da pozuti posle nekog vremena  :headbang
model master (testors) boje su superica za prskanje,samo njih koristim , probao sam humbrol i nisam imao nekih problema ni sa njima.
boju samo dobro razredis i to je dobitna kombinacija.

evo sad sam proverio, revolutio br 0-3 dizna
revolutio cr 0,5 dizna
oba su po 83 funte.

nadam se da sam pomogao.

stevan


modellius

Quote from: matilda on 10-01-2011, 17:37:31

git sam probao revell, italeri i mister git(sangyo gunze)
koristim ovaj zadnji




gunze sangyo......  D:)


a sto se gita tice meni se u praksi najbolje pokazao BODY auto git iz " auto - programa ". ima ga u svakoj farbari, a sa lakom, moja preporuka ti je da sama " provalis " sta ti najvise odgovara ....
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

Profa

Bogami, ja bih se posle svih ovih preporuka, marki i saveta lepo uplašio i prešao na numizmatiku... :cry
te MM, te Humbol, ne Tamiya nego Revell, bolji je Gunze, Womax, Iwata, četkica, Paasche, Aztec...
Svako se kune u svoju alatku, jer je nju provalio i zna da je koristi - nije da ne postoji i drugo, ali nije baš tako dobro...
Što se mene tiče, četkica je najbolja i nemam nameru još nekih 50ak godina da prelazim na AB. Ali ako mi bude zatrebao, a ja ću i to da uradim.
Meni su Humbrolke najbolje, a ima ko neće u ruke da ih uzme.
Gunze lakovi su najbolji (naravno, kad ih ja koristim), MM postanu gusti, Humbroli mi ne dopadaju...

Da skratim: samo ti, blago nama, počni, pa kad počneš da postavljaš slike rada biće i pravih odgovora na konkretna pitanja ;)
Ovako će svi da se potuku koja je sprava i hemija najbolja.
Bogu fala što sam Lala! :)

matilda

pa lepo sam profo rekao.
koristim model master ali trazim stogod drugo... pozuti pa pozuti.
probao gitova , ali nekako sangayo gunze mi najlepsi.
moje misljenje, nema ljutis.
stevan

Profa

Quote from: matilda on 11-01-2011, 19:45:09
moje misljenje, nema ljutis.
Ma ne ljutim, nego svi ste krenuli da bombardujete devojku "te ovo je najbolje, te ono je najbolje..." - i ja se pogubio više šta ko misli...
Kad bi ja krenuo da nabrajam šta je po meni dobro, a šta loše... :think
Pustimo lepo neka počne sa ovim što je odabrala, lako je popravljati usput...

Jedan predlog, Alexandra: nemoj da kupuješ četkice u knjižari. 'oće da se raspadaju u toku bojenja, pa posle skupljaš dlake iz sveže boje. Ako već planiraš da koristiš AB, četkice i nećeš tako često koristiti - onda lepo plati 150-200 dinara, al' uzmi nešto što valja da te posle ne boli glava za bezveze... ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Alexandra995

Hvala na odgovorima, ja sam juce uplatila novac M-Hobby-u ali mi jos ne stize treci email kao potvrda da je preuzet novac i da je poslata roba ?? :-\ ako danas nista ne bude nazvacu sutra da proverim kako i sta...  ::)
A sto se tice AB-a, odlucila sam se za Womax-ov(A-132) jer kod nas u garazi imamo jos i busilice i druge alatke iz njihovog programa, i pokazali su se odlicno ....  ;D
Btw... nisu imali HU-130, necu imati da obojim Phoenix rakete, Aim-7, stajni trap, i tu jos neke delove   ??? ne znam za to sta da radim tek... odakle da narucujem :think
To je to za sada...  :D
Pozdrav! ;)

Profa

Pa Hu 130 je obična bela, samo polusjajna!
Što ne uze lepo Hu 34, pa preko malo laka i to je to...?
Bogu fala što sam Lala! :)

Alexandra995

Pozdrav drustvo, sry sto me nema dugo cekala sam, ne znam ni ja sta... xD :deadhorse ne ozb... danas sam kupila 3 cetkice, 000, 1, i 3. Za cuvanje razredjene boje uzela sam male plasticne tegle za med. Nisu se pokalazale bas najbolje, sa par otvaranja-zatvaranja one bi napukle.... :/ ali nije sad to bitno...
Za zagrevanje, spojila sam krila, horizontalce i vertikalce... ;))) e kada sam se vec opustila otvorila sam HU224 i odradila tu neke delove... Sve ovo sto se vidi crno i crveno to je radjeno markerom :deadhorse :headbang :zvizduc
Prvo sam se zeznula, raredila sam boju 50% / 50% sa uljanim razredjivacem i kada sam posla cetkicom kao da boje i nema.... posle milion pokusaja da promenim barem jednu nijansu odustala sam od toga, uzela sam malo nerazredjene boje i odradila tu neke delove... kokpit je zavrsen...... bacite pogled.... nije bas najbolje al mislim da je za pocetak ok...  :deadhorse










nije valjda maketa iz '89te??  :deadhorse :headbang ???


I malo kako izgleda prirucnik, kao da je iz kamenog doba :jok :deadhorse

@Profa - Bela mi i treba za rakete, i tu jos neke delove... ali narucicu je nekako  :mjetal :super
Jos jednom, hvala vam puno na pomoci, pomogli ste mi i vise nego sto treba! :cheers
Pozdrav! ;)

NecaRamone

Moguce je da je maketa iz 89:) a verovatno i jeste.
Revelovi WWI avion naprimer su jos stariji koliko sam citao(ali su super podloga za bilo kakve dorade i vezbanje(moje misljenje naravno). Mislim da Airfix prodaje jos neke od svojih prvih maketa(sto mi stvarno nije jasno).
Iako si pocetnik, probaj da nadjes na forumu ili negde malo tehniku drybrush, da bi se instrumenti bolje videli, jednostavno je sasvim, a daje puno efekta.