Italeri 1/72 AB 41 Autoblinda

Previous topic - Next topic

ILIJA iXa

Nema sta!! moram i ja da se ukljucim! :D
Volim Autoblindu jako simpaticno vozilo ;) nemam je jos ali gledajuci ovo moram i ja da se oprobam!!
Super jako lepo sve cestitke :super
Barem cu sad moci da gledam od nekog... :naughty

Pozdrav!!

Sandman

Danas završeno farbanje točkova i kamuflaže (akrilna Vallejo Model Air 027 koja po njihovom katalogu predstavlja Desert Yellow za italijanska vozila u WW2). Trudio sam se da na slikama dočaram kolorit te boje, ali se pravi utisak ipak stiče tek gledanjem makete uživo - boja je još malo svetlija i manje žuta uživo....

Gume su farbane nakon žute boje - prvo su felne maskirane kružno isečenom Tamiya trakom, a zatim gume naprskane u Revell 09 Antracit.



Sledi lakiranje Future-om kao podloga za onih par dekala koje ću lepiti - zastavama sam dosta zadovoljan i siguran da je realnije ispalo nego da sam ih lepio kao dekale.

Messerschmitt

Свака част, одлично је испало! Јако ми се свиђа како изгледају заставе. Мој предлог ти је да пре лакирања Future-oм офарбаш детаље и опрему на возилу, ашове, ауспухе и остало...  и једно питање: чиме си секао траку за маскирање прилико фарбања точкова?

medico

vrlo lepo to napreduje ! Ovo farbanje zastave je fino i bash doprinosi realinijem izgledu .

Sandman

Hvala Messer i Doco. :)

Quote from: Messerschmitt on 29-11-2011, 22:04:53
Мој предлог ти је да пре лакирања Future-oм офарбаш детаље и опрему на возилу, ашове, ауспухе и остало...  и једно питање: чиме си секао траку за маскирање прилико фарбања точкова?

Opremu i detalje obično farbam na kraju, nakon završnog lakiranja, a potrebno prljanje tih detalja doradim u završnoj fazi sa pigmentima.

Traku sam sekao šestarom razdelnikom (onaj sa dve igle) - dobija se malo krzava ivica jer igle nisu najoštrije, ali za ovu priliku radi posao - felne i gume se još dodatno prljaju pa nije ni bitno da li je oštra ivica prelaza između njih.

ubermagog

blinda ima lep oblik i vrlo je zgodna za 'kolor modulaciju' pa bi to mogao da odradiš - i naravno obavezno neki braon pin-wash po tim nitnama!
da se lepo zastava utopi u okruženje, prava blinda iz jedinice koju radiš je bila vrlo musava...



rodeo

Veoma pedantno farbanje. Ova boja deluje bas realisticno.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

tripko

Ne znam sta da kazem za tu zutu, italijani su mi misterija sa bojom oklopa.
Po meni po slikama me ne zadovoljava moj ukus, mozda je uzivo drugacije.
Boja je jako lepa znas da je i ja imam, mozda na kraju ispadne bolje.

Sandman

Quote from: rodeo on 29-11-2011, 23:31:08
Veoma pedantno farbanje. Ova boja deluje bas realisticno.

Hvala Dare, mada sam se iskreno namučio u radu sa ovom Vallejo bojom - prvi put u praksi koristim Vallejo akrile za prskanje i moram priznati da nisam baš preterano oduševljen.

Da li je do navike i iskustva u radu sa Gunze akrilima i MM enamelima, ali ovde sam imao problema sa začepljivanjem dizne na aibrushu, i nikako nisam mogao da postignem totalnu kontrolu za fino nanošenje boje.

Napomenuo bih da sam radio farbanje u dva dana i sa dva načina razređenosti.

Prvi dan sam suviše razredio boju - stavio sam po navici mnogo više razređivača (Ajaxa za prozore) u boju pa sam dobio bukvalno "vodenu boju" koja se razlivala po maketi ali je podjednako uspešno začepljivala diznu kao i gušća boja!

Drugi dan sam napravio mešavinu sa više boje (~2.5:1) i eksperimentisao sa različitim pritiscima, i dobio bolje pokrivanje površine bojom, ali i dalje sam imao problem sa začepljivanjem dizne.

Rezultat toga je da nisam baš osenčio sve površine onako kako sam želeo, i kako mi sa drugim bojama sa lakoćom uspeva.

Da li možda treba dodati još nešto od hemije u Vallejo akrile za rad sa airbrushem?

Quote from: tripko on 30-11-2011, 00:24:30
Po meni po slikama me ne zadovoljava moj ukus, mozda je uzivo drugacije.
Boja je jako lepa znas da je i ja imam, mozda na kraju ispadne bolje.

Uživo je definitivno svetlija nego na slikama - white balance na aparatu + osvetljenje ne mogu dobro da dočaraju pravi kolorit ove boje, pogotovo što je senčenje ispalo dosta suptilno pa se na slikama skoro i ne primećuje...  :-\

Što se tiče kolor modulacije, nisam baš ljubitelj ove tehnike (znam, znam, ne pratim trendove  :P), nekako ne volim taj "umetnički" efekat - više volim prirodno senčenje samih polja posvetljavanjem osnovne boje nakon farbanja osnove...

Wash će svakako da padne po ćoškovima, kao i pin-wash oko nitni, a dodaću i tragove slivanja prljavštine... Danas sledi lakiranje a za koji dan i dekali pa weathering...

Sandman

U proteklih par dana pali su dekali, wash i finalni mat lak....

Boje na slikama variraju, ali najpribližnija varijanta onoj u stvarnosti je na zadnjoj slici (sa USB flešićem)



Slede chipping, farbanje detalja i alatki na vozilu, lepljenje točkova i antene, i finalno prljanje pigmentima...

Messerschmitt

Одлично је! Чиме си радио wash?

Sandman

Wash sam radio uljanim slikarskim bojama Raw i Burnt Umbra (Winsor & Newton) razređenim White spiritom iste firme.

Mala napomena inače - to što se vide reljefni detalji (kao šmirglasta površina) je posledica mat laka, ali se uživo jedva primećuje jer je maketa par puta manja od onoga što vidite na slikama!

gasha

odlicno, pogotovu sto je u 72 ci. Dosta detalja za tako malu razmeru. Aj sada zavrsavaj da je vidimo u punom svetlu.

Pedja

Sve zamerke koje bi mogle da se nadju padaju u vodu kod poslednje slike,sa referentnim objektom.Odličan "wash" i sttandardno dobra posvećenost detaljima kada su tvoje makete u pitanju.Još jedna stvar,čini mi se i da je Italeri dobro uradio posao ovaj put,deluje dosta detaljno i kvalitetno  uradjena plastika za ovu razmeru.
Kako radiš fotografije za prezentovanje makete,max. rezolucija pa "crop", ili radiš "resize" onoga što je usnimljeno.ili i jedno i drugo?

Sandman

Quote from: gasha on 05-12-2011, 23:17:46
odlicno, pogotovu sto je u 72 ci. Dosta detalja za tako malu razmeru. Aj sada zavrsavaj da je vidimo u punom svetlu.

Hvala Gasho, privodim je kraju do vikenda, tako da će biti izložena u nedelju u S8... ;)

Quote from: Pedja on 05-12-2011, 23:31:19
Sve zamerke koje bi mogle da se nadju padaju u vodu kod poslednje slike,sa referentnim objektom.Odličan "wash" i sttandardno dobra posvećenost detaljima kada su tvoje makete u pitanju.

Hvala Peđa.
Da, mana makro fotografije je to što prikaže mnoge sitnice koje su golim okom neprimetne ili jedva vidljive.

Quote
Još jedna stvar,čini mi se i da je Italeri dobro uradio posao ovaj put,deluje dosta detaljno i kvalitetno  uradjena plastika za ovu razmeru.

Plastika je manje više standardna Italeri što se tiče obrade, mada imam zamerke na pojedine "ejector pinmarkove" koji su postavljeni na mesta nezgodna za uklanjanje, a pritom mogu biti vidljiva - to nekako ostaje večita boljka ovog proizvođača maketa  >:(

Kao još jednu manu bih naveo i dekale koji i nisu skalirani kako treba - prednja registarska tablica je nešto šira pa malo štrči van blatobrana, dok su brojevi "15" na bokovima malo manji nego bi trebalo, pa sam ih prema uputstvu pozicionirao uz donju ivicu panela na kome stoje. Italijanske zastave ne znam da li su dobro dimenzionisane, ali je svakako dobro što sam se rešio da ih farbam umesto da koristim dekale!

Quote
Kako radiš fotografije za prezentovanje makete,max. rezolucija pa "crop", ili radiš "resize" onoga što je usnimljeno.ili i jedno i drugo?

"Crop" iz max veličine pa onda "resize" na veličinu.za prikaz na forumu. Uz dosta podešavanja u Photoshopu - ova zelena podloga je možda zgodna za slikanje makete jer daje dobru referencu za veličinu sa onim kvadratićima, ali njena boja ume da odvuče white balance kod pojedinih kamuflaža! Evo recimo žutu kamuflažu aparat na ovoj podlozi hvata kao dosta crvenkastu sa magenta prelivima, tako da je popravka kolorita neizbežna! Mislim da jedino neutralno siva podloga može da obezbedi fotografije bez potrebe da se iste mnogo sređuju kasnije.