Italeri 1/72 AB 41 Autoblinda

Previous topic - Next topic

Sandman

Posle duzeg vremena reshio sam da uradim jednog tochkasha u 72-ci.
Izbor je pao na italijansko oklopno vozilo Autoblinda AB 41, korishceno u Africi za vreme WW2.
Inspiracija je verovatno naishla/ostala nakon rada na Crusaderu, pa eto sada i suparnichke strane...  ::)

Delovi su rasporedjeni na samo jednom ramu, i deluje da maketa moze da se relativno brzo odradi...



Obzirom da nema guzve na poslu ovih dana, maketu ponesoh sa sobom jutros  :D pa malo po malo stigoh do ove faze:



Vecih problema oko uklapanja delova nema, osim pojedinih "ejector pin markova" na nezgodnim (vidljivim) mestima  >:(
Chini mi se da je ovo vechita boljka Italerija - uvek se ovi pin markovi nalaze na vidljivim i/ili nepristupachnim mestima...

Za sada toliko...

Goran A.

Tockovi me podsecaju na one sa gradskih autobusa koji su sedamdesetih vozikali po gradu M.A.N. Volvo, itd. Fiatovi kamioni su do skora imali slicne.

Dada

Heh, dobio ovakav na poklon, ne znam sta se radi sa tim cudom :) Praticu, pa mozda sklopim i ja tako neko cudo :P :)
@Ag02:
Poznata triplex felna :)

Zlikovac

Pratim, svakako cu ovo uskoro da odradim, samo sigurno ne kao pustinjsku varijantu, pre da ce biti na nasim prostorima nesto.
Posto me zivo zanima, zamolio bi te da komentarises sve probleme na koje naletis.

Profa

Deluje da je git-free maketa, sviđa mi se početak.
Imam i ja mlađeg brata u kutiji, na jesen će na proizvodnu traku, pa pratim :zvizduc
Bogu fala što sam Lala! :)

ubermagog

čuveni OM kamioni sa ovakvim točkovima, bilo ih je puno kod nas - i dalje mogu da se nađu na nekim, naročito kad dođe neki 'cirkus' u grad  :D

Sandman

Posle duže pauze povratak malo aktivnijem maketarenju...

Radovi na Autoblindi su nastavljeni postavljanjem nekih sitnijih delova, a u međuvremenu je sklopljena i kupola.
Cev topa je zabušena skalpelom, dok je sa donje strane zadnjeg dela kupole ulegnuće u kalupu popunjeno komadom stirena (beli deo koji se vidi na slici)



Na telu vozila zalepljena je većina sitnih delova - poklopci "prozora" kabine, kuke za vuču, auspuh (koji je takođe zabušen skalpelom), zadnja svetla, sirena na prednjem delu (takođe zabušeni vrhovi) i ašovi.

Ostaje još par delova da se dorade ili urade u samogradnji jer su predimenzionisani, dok će neki delovi biti zalepljeni nakon farbanja verovatno...



Slike detalja...



Kupola probno postavljena na telo...


Messerschmitt

Лепо напредује! :cheers Има доста детаља и видим да се добро уклапа, можда и ја узмем једну...  :think

TISO

#8
Može i neki zaplenjen partizanski, da se napravi od ovoga. Samo koliko je meni pozanato na balkanu su imali drukčiji profil guma (Artiglio gume - one koje su u kutiji od AB 43)
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

Sandman

Quote from: TISO on 31-10-2011, 21:36:02
Može i neki zaplenjen partizanski, da se napravi od ovoga. Samo koliko je meni pozanato na balkanu su imali drukčiji profil guma (Artiglio gume - one koje su u kutiji od AB 43)

Da Marko, upravo zato i neću raditi neki od primeraka koji su se viđali na našim prostorima, a i nekako mi je lep onaj sa naslovne strane kutije - sa italijanskim zastavama.

Autoblinda je u međuvremenu spremljena za prajmerovanje... odradio sam neke sitne dorade...

Odbojnike (ili šta su već) na prednjim branicima sam rešio da napravim od žice koja je tanja nego deo iz kutije, a kako bih simulirao one kuglice (gombice) na vrhovima, žicu sam iz više slojeva potapao u Mr. Surfacer i sušio u položaju "na dole".. samo sam posle malo šmirglom ispolirao i deluje mi ok - možda za nijansu preuveličano, ali prosto nisam mogao da odolim a da ne probam ovo da uradim  :)

Kantu za gorivo sam zalepio na prednjem delu vozila, kao i na zadnjem levom boku, mada je moglo i bilo gde drugde jer su ove kante vešali po celom vozilu!



Ručku/stepenik ispred zadnjeg točka sam napravio od žice jer je deo iz kutije bio predebeo!



Pinove za pozicioniranje točkova sam malo skratio kako točkovi ne bi "češali" blatobrane - ovo je možda i jedina ozbiljnija omaška Italerija na ovoj maketi!



Svih 6 točkova na gomili....



Međutim, i ovde ima jedna mana odlivenih delova - za ovu verziju Autoblinde, gume na točkovima treba da imaju "cik-cak" šare ispupčenog profila u odnosu na samu gaznu površinu + kanale po obimu gazne površine. Ove šare su odlivene skoro jedva primetno, pa sam rešio da ih urežem skalpelom, iako je ovo suprotno od onoga što bi trebalo da bude - treba da budu ispupčene! No, kapiram da će nakon washa i prljanja i ovako urađene delovati svakako bolje nego da su gume "ćelave"!

Kao što je Tiso rekao, "balkanske" Blinde su imali drugačije gume, sa jako agresivnijom šarom, i ona se može naći u kutiji sa modelom AB43.



U svakom slučaju, maketa je sada spremna za prajmer - crni Cosmos sprej, a zatim sledi farbanje...

Sandman

Danas je legao prajmer - crni mat Cosmos sprej...



Uskoro kreće i farbanje...

Sandman

Danas naprskan "svetli" prajmer (Mr. Surfacer) na pojedina mesta kao podloga za belu boju.


djos & filip

Interesantna maketa, iako nisam ljubitelj tockasa skrenuo mi je paznju. Lepo napreduje i ne sumnjam da ce biti reprezentativni primerak :)

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

Preko polja prajmerovanih Mr. Surfacerom naprskao sam italijansku zastavu, jer nisam želeo da koristim dekale koje bih morao da natapam sa preteranim količinama dekal hemije kako bi legli lepo preko izbočenja na pojedinim mestima (prednji deo karoserije i prednji "branik").

Prvo je legla bela (akrilna Gunze mat), zatim crvena (akrilna Gunze flat red) i na kraju zelena (MM enamel 1524).

Mere za polja sam uzimao prema dekalima, ali sam malo i improvizovao oko veličine pojedinih polja. Na nekim mestima su šare otišle maaalo ukrivo ali nije strašno, a ove oznake su verovatno nanošene direktno na ratištu, tako da onda i nije preterano bitna tačnost u delić milimetra. Beli delovi van samih zastava na bokovima će biti prefarbani kamuflažom, tako da i oni stvaraju privid samog položaja šara...



Za koji dan sledi maskiranje italijanskih zastava i prskanje boje kamuflaže.

ubermagog

Ovaj je spreman za Mundijal!