Academy 1/72 Hawker Tempest Mk.V (WIP)

Previous topic - Next topic

Warhawk

Dok se P-40 suši, evo nečeg novog...

*EDIT: Academy maketa nije modifikovani Heller kalup (koliko sam shvatio iz drugih recenzija), već kompletno njihov kalup...
Kvalitet, tipičan Academy - lepi paneli u negativu, solidna unutrašnjost, ali par konturnih i drugih sitnih grešaka:

- Trup je kraći za 2mm. Zanimljivo je da je poklopac kabine u odnosu na vertikalac OK, dok je nos dobro postavljen u odnosu na krila.
   Znači, linija šečenja mora da prodje negde izmedju. Šema koju sam naznačio je meni najlogičnija, jer se ne uništava
   unutrašnjost kokpita. Ovo je jedina bitna greška. Čak je i usis hladnjaka odgovarajuće veličine (za razliku od njihovog Tajfuna)
   

- Druga greška (izuzetno sitna) je kontura elerona, koja je previše zakrivljena. Ne vidim neki problem u ispravljanu...
 

- Takodje, meni se lično ne svidjaju kutije stajnog trapa (plitke) i poklopac kabine, koji je malo deblji, pa se loše providi...
Ali, za te pare (7-8EUR), maketa je više nego kvalitetna!
Interesantno je da se kod Academy Tajfuna i Tempesta staklarija razlikuje, a ne bi trebalo. Bilo kako bilo, koristiću Squadron vak staklić na oba.
Takodje sam kupio i Quickboost izduve skoro za džabaka...

Jedini moj uslov za ovu maketu je sledeći - NEĆE BITI KLOSTERMANOV (JF-E)! Taj prave svi živi i malo ide na živce...
Srećom, dobijaju se dekali za još jednu varijantu...

Trup je isečen i pomeren za 2mm unapred. Rupe su popunjene stirenom.


Dna kutija stajnog trapa su odsečena, i biće iskorišćena za nove. Sečivo skalpela je okrenuto naopako, kao kad se reže kontradetalj.
Zidovi uklonjeni i ramovi na dnu produženi...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

Opet bila biohemijska uzbuna kod vas pa si dobio napade maketarskog ludila?? :D

Odlichno si uradio hirurshke radove... pohvala za studiozan pristup ;)

ubermagog

Dobar početak, nego jel si konsultovao još neke crteže osim tih iz 4+ ?
Česi mnogo lepo i super detaljno crtaju al ne budu uvek tačni, ko i japanci - dešavaju se i ozbiljni propusti :(

Warhawk

@Sandman: Hirurgija, i to plastična!!   ;D

@Airsuba: Poredjenje sa planovima iz Warpaint knjige uglavnom pokazuje isto, možda ona krivina na krilu malo manje ispada...
U svakom slučaju, dužina trupa se može proveriti i bez stavljanja na planove - dužina je 10.26m, što je u razmeri 14.25mm.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

milogor_strashni

svaka tebi cast, ja ovo ne bih radio ni za karton vinjaka. Samo ga spojim i obojim, pa kom obojci kom ribok patike :) .

Na ovom primeru se vidi ko lepi i zeza se a ko maketari ozbiljno. Studiozno i kako valja, super!

Radih akademca nedavno pa mi sad interesantno kako ce ovo da ispadne. Cekam nastavak.

Pozdrav,
Milan

Kerber

Udri po plastici !
Volim da ispravljam "krive Drine" , al' ne uvek...Svaka cast za trud.
Cekamo nastavak radova.

Uf, uf!

Nisam siguran da li je to sečenje trupa baš bilo potrebno ali je svakako impresivno.
Šahtovi stajnog trapa ipak traže korekturu tako da je to svakako O.K.

Inače mi je ova jedna od najmilijih Academy maketa i lepo je čuti, da neče bit JF E ;D

Josip

Warhawk

#7
Napreduje bez problema...

Napravljene nove kutije stajnog trapa. Za vertikalne ramove korišćena Tamiya traka u dva sloja, lepljeno superlepkom.
Neverovatno lak način pravljenja ramova...


Krila istanjena iznutra da bi kutije legle knap.....


Unutrašnjost je stvarno OK odradjena, potrebno je samo preraditi sedište (strane i jastuk) i po želji dodati par sitnica...
Oklopna ploča iza pilota istanjena


Avion koji radim je imao Rotol propeler (za razliku od klasičnog DH), pa su kraci preoblikovani i stanjeni

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Propeler je tu i inače predebeo pa sam ga i ja stanjio. Nego oko unutrašnjosti se ništa sem gunsighta i sedala neče videti, da se ne mučiš uzalud.

Josip

modellius

izuzetno lep rad, mislim da je ovo raditi u 72 već ozbiljan posao!
Michael Wittmann   s.SS-Pz.Abt. 101       138 kills
Maketarski Savez Srbije http://www.mss.in.rs/

zolle



     Alal vera prijatelju, to je maketarstvo  :super Ja se ne bi vatao u ovaj poso ni za zivu glavu  :super
Dokon mozak, djavolja igracka !

Goran A.

Taman htedoh da te pitam za Klostermana (ja to zbog njegove knjige jer sam je davno "progutao")! Srecom, primetio sam na vreme.

airacobra

Jako dobro. Pohvale za dosadasnji rad.

Warhawk

#13
Mali napredak (sitnice uglavnom)

Unutrašnjost obojena i uradjeno "suvočetkanje". Trup proširen na 3 mesta (oko kokpita i donji deo hladnjaka)
Dodata zadnja mrežica
 

Rep sam pokušao da detaljišem, tako da točak drži onaj komad rezina iza, videćemo kako će to ispasti...  :think


Napravljena svetla za sletanje


Sklopljen, zagitovan i ošmirglan trup. Leglo je kao treba...


Zakrilca preoblikovana i napravljena poziciona svetla (iglom utisnuta "lampica", blok ulepljen u krilo i ošmirglan)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

ubermagog

Kabina i kućišta stajnog strapa su stvarno odlični!