Hasegawa RF-4E, 1/48 HAF Special

Previous topic - Next topic

mcaslav

#150
Huh,

posle dužeg vremena, bojenje aviona je privedeno kraju:




Ima tu i tamo sitnih grešaka za opravljanje, što od loše postavljene maske...




... što od prašine...




... ali je, što se bojenja tiče, posao uglavnom gotov. Biće ga još puno oko detalja, ali o tom - po tom.

Šmirglanje i poliranje između dve ruke farbanja se pokazalo kao koska na kojoj se lome zubi. Ma šta radio i ma koliko dobio zadovoljavajuće i nezadovoljavajuće rezultate, na kraju sve to pokrije lak za parket i ništa od u isto vreme i uglađene i izanđale boje aviona  :(. Džabe sam krečio.  :headbang.

Na redu je opravljanje grešaka, još jedna ruka laka za parket, pa se bacam na detalje - rondele, spremište baklji, usisnik u korenu vertikalca...

Pozdrav svima...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

maestro

Izgleda odlično!
Nego, nisam znao da može i lak za parket da posluži  :o
Jel' treba to da se razređuje, može li se nanositi četkom...?

mcaslav

@maestro:  Lak za parket je Johnson's Future iliti Džonsonov Fjučer. Kad se ovako napiše, ne znam šta je gore od ova dva (mada je drugo pisanije ispravno), pa gledam da izbegavam... Izvinjavam se na eventualnoj zabuni.

@warhawk: Spremišta točkova su dorađena detaljima, evo ih ovde:
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,13895.msg134813.html#msg134813
http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,13895.msg137325.html#msg137325
Ako nešto može da se još uradi, otvoren sam za predloge....
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Sandman

Quote from: mcaslav on 11-10-2012, 08:38:53
Ako nešto može da se još uradi, otvoren sam za predloge....

Čudi me da nisi ugradio svetleća poziciona svetla - na ovako dorađenoj maketi i u većoj razmeri to bi bilo skroz izvodljivo i veoma dopadljivo za videti.

Fino izgleda ovaj finiš pred dekale, nego nisi pojasnio baš zašto si zapravo radio poliranje farbanih površina pre lakiranja?
Da li si kao ideju imao da dobiješ što ravniju površinu zbog lakiranja da bi izbegao silvering, ili je ideja imala neke veze sa izanđalošću kamuflaže?  ???

Goran A.

Ako si hteo da zadrzis poliranu boju, mogao si da lakiras samo mesta gde idu dekali. Kad naneses mat lak mozda dodjes na isto ako ga budes polirao, smirglao ili sta si vec radio, tako ces postici razlicitu sjajnost. Sada povrsina bljesti, ipak bi trebalo da se bar malo vidi efekat predjasnjeg posla kad se matira.   

mcaslav

#155
Razmatrao sam SMD LED kao opciju jer sam shvatio da bi se odlično uklopile u poklopac spremišta prednjeg točka i napadnu ivicu vertikalca. Odlično bi stajale i ispod usisnika i neposredno iza poklopca kabine... Ono što nisam mogao da rešim je da ih uklopim u vrhove krila, a nisam mogao ni da nađem fiber kao što to uradi Ludi Pera (evo ga ovde sa kabinom Erbasa... http://www.aircraftresourcecenter.com/Gal4/3301-3400/gal3371_AB380_Greutert/00.shtm).
Ima tu i problem sa napajanjem, odnosno, zamenom baterija i drugim nekim stvarima koje nisam hteo da rešavam, pa sam odustao.

Možda u nekom sledećem modelu :)

Što se šmirglanja i poliranja tiče, do tehnike sam došao sasvim slučajno, rešavajući probleme sa pomorandžinom korom i paukovaima koji nastanu bežanjem farbe od erbraša. U jednom trenutku sam probao da lagano odšmirglam i poravnam očigledne nepravilnosti na obojenoj površini i došao da vrlo interesantnog i zanimljivog efekta, koji sam počeo i da praktikujem. Površina koja se dobije je glatka, boja je puna i duboka i deluje odlično. Izanđalost koja se dobije ponavljanjem postupka samo obogaćuje celu priču, koja je, nažalost, nestala posle lakiranja :(

Da zaključim, osnovni cilj je ravna površina, a u ovom slučaju i izanđalost.

Pozdrav...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

mcaslav

#156
Preko vikenda je otklonjeno brdo sitnih grešaka u bojenju i odšmirglana prašina, pa se malo i detaljisalo.

Sređeno je spremište baklji...



... zatim naglašene tanke neobojene trake pri vrhovima krila...



... koje se vide na slici koju sam dobio od Jorgosa...



... kao i sive šlajfne ispod flapsova...



... sa sve opet, tu i tamo, odlepljenom bojom  >:(



Neki poklopci, ne znam ni ja čega, su naglašeni, umesto stavljanja ružnog dekala koji je, prvo, veći, a zatim i pogrešan.



Kad smo kod dekala, evo slike rondela, pa prosudite sami koliko su omašene, pre svega u bojama :(



Ne bi li ovo nekako opravio, odlučio sam da se upustim u avanturu sa samolepivom PVC folijom sečenom na kateru...




i završio sa katastrofom :(




Gledaću da ovo nekako opravim. Ako ništa drugo, uvek mogu da zalepim originalne. Ako je za neku utehu, rondela u korenu vertikalca i nije ispala tako loše :)



Kako da napravim rondele da valjaju? Svaki savet je dobrodošao...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

Jesi li ti to pravio sablone za rondele?

mcaslav

Da.
Naručio sam foliju sa maskama za farbanje rondela i točkova.
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

Rondela izgleda predebela cini mi se da se vidi senka u donjem delu. U tom slucaju je problem visak boje, tanje naprskaj. Ako nije, vrati onu cetvrtastu spoljnu foliju i popravi rub. Ostalo moze iglicom sa malo boje pod lupom. Nije mi jasna ona sa suncem ili cim vec. Vide se dve nijanse plave, jel' to lak? Kao da se guli.

mcaslav

#160
Huh,

boja jeste predebela, pa će verovatno da se boji ponovo :( Probaću da malo odšmirglam ;), ali ne gajim prevelika očekivanja.

Što se tiče sunca Vergine, izgleda da sam bio previše nestrpljiv i da sam stavio masku prerano, pa je lepak sa folije ostao na boji. Otud dve nijanse. Pokušaću da očistim lepak kada se boje dobrano osuše...

Ispod rondela je dobar sloj laka, pa ne očekujem probleme u njihovom uklanjanju...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

#161
Pa, koliko si vremena i energije ulozio u eceraj i ostale dorade makete, bilo bi bas bezveze da to ostavis tako. Mozda neko ima odgovarajuce rondele, mali oglasi su tu.

U drugoj varijanti, ofarbaj tamniji krug a sa dekala pazljivo iseci belo polje i zalepi.

dragan_mig31

Bolje bi ti bilo da zalepis one dekale koje imas.Nisu tako off

Goran A.

Gde nisu! Sunce na dekalima je u tri boje umesto u dve, rondele 30% svetlije ako ne i vise.

dragan_mig31

Ma normlano da su off ali nisu tako off koliko je sad on dobio probleme oko maskiranja i sve ovo sto mu poslo po zlu.Mislio sam na to.