Zvezda LA-5FN 1/72 Prvi rad

Previous topic - Next topic

KuKLiNsKi

#15
ja baš maskiro Mi 28 sa doktorskim tejpom.. donji sivoplavi dio i mislim da nije ni 5 min bio tejp na maketi kad sam ga več počeo skidat,  znači od airbrusha se osušilo tolko da se malo sjajilo al nije izgledalo baš mokro
a pošto ti penzlaš na ruke onda je to malo duže sigurno..
sad češ sam vidit kako če ti uspjet pa češ za drugi put odlučit dal skidaš na suho il friško  :)
samo nemoj žurit i dobro osuši svaki sloj
donju boju od dva sloja sam ostavio 2-3 dana i ništa nije skinulo, ništa nije procurilo, sve super i isto radim enamelkama
samo nemoj brzo skidat i ja uvjek preferiram malo na koso s jedne strane vuč da ne diže previše od jednom jer mi je znalo skinut  :-\

Glog97

Probao sam traku, ne lepi niti skida boju, super je dok ne nabavim tamiya :D ... mislim da je izolir ali nisam siguran, nasao sam je u ostavi ;)

Sijamski_Mrmot

#17
Quote from: Glog97 on 22-03-2012, 19:57:25
Malo se bojilo, malo se lepilo, uglavnom imam sad gotov trup i motor, nek se ovo susi do sutra. Mozda sutra cu da uradim krila i mozda koji sloj kamuflaze...


Znam da ti je prva maketa i da smo svi na početku (ja ponekad i danas posle toliko godina) žurili ali koliko vidim sutra ti prvo imaš posla oko gitovanja i šmirglanja tog spoja na trupu :) sledeći put malo manje lepka da ti ne "rastopi" plastiku toliko, svi smo mi na početku "zalivali" sa dosta lepka a onda shvatiš da ustvari lepiš samo malo lagane plastike koja ne trpi nikakav poseban pritisak i da je dosta uglavnom 1/3 lepka koji si ranije koristio. Izvini ako te prerano "spopadam" savetima ali sve u cilju da ti ispadne bolje na kraju...

Dobro napreduješ ali samo malkice uspori i isprati par koraka da bi dobio prvi rad kojim ćeš se još više oduševiti :) Znači sutra , malo gita i fina vodena šmirglica pa udri  ;D

Glog97

#18
Samo udri savetima!  :deadhorse

Nemogu samo da gledam, poceo sam da radim krila da ih zalepim pa da mi se osusi lepak do sutra, posto za sad imam samo smirglu za metal (koja bi mogla da posluzi kao asfalt u 1:1 diorami) sacekacu sa smirglanjem do sutra ;)

Quotegitovanja
nisam upoznat sa svim izrazima, definisi molim te  :zvizduc

Sijamski_Mrmot

Za šmirglu ujutru pravac najbliža farbara, imaš da kupiš "parčiće" 30x30 ili 50x50cm za par desetina dinara :) njih iseckaš na manje parčiće da ti bude lakše da radiš. Kupi za početak "vodenu" šmirglu 1800 npr, sipaš malo vode u činiju i "umačeš" šmirglu dok šmirglaš, ili još lakše idi u kupatilo nad lavabo i šmirglaj tamo :)

e sad, prethodni korak, "gitovanje" iliti "popunjavanje rupa"... trebaće ti neki git (maketarskih imaš raznih, Tamiya, Revell...) možeš da kupiš i u farbari neki ali mora da bude jako fin tj "sitne granulacije" i poželjno na akrilnoj bazi da ne bi slučajno "jeo plastiku". Ja sam nabavio neki "KRAFT"-ov za nekih 250din, nije loš mada mi je maketarski "Mr White Putty" pogodniji za rad jer je kvalitetniji... Za početak je bolji ikakav nego nikakav pa ako nađeš negde i Revell-ov - biće ti dobar :)

e sad, tehnika... pogledaj ovaj video, traje svega 3-4minuta
http://www.youtube.com/watch?v=ZO_D9lwoHR0

a onda, ne bilo ti mrsko, još malo potraži po youtube, u zadnje vreme ima gomila sjajnih video snimaka "How to" vezanih za maketarstvo  :caooo

Pitaj dalje slobodno šta treba :) I nije problem što si radio krila, kad sam rekao da "sačekaš" mislio sam na farbanje... ima vremena za farbanje...

Mirko

Glog97

Hvala za snimak, pored toga ima jos zanimljivih snimaka koje sam pogledao!  Samo ne razumem zasto bi radili gitovanje uopste? :)

Sijamski_Mrmot

Quote from: Glog97 on 22-03-2012, 22:47:59
Hvala za snimak, pored toga ima jos zanimljivih snimaka koje sam pogledao!  Samo ne razumem zasto bi radili gitovanje uopste? :)

zato što ćeš primetiti da na pravom avionu nema te linije uopšte? kad pregituješ i ošmirglaš ona će nestati :) Kao i neke druge linije, pa onda rupe koje nastanu kod lošijih maketa prilikom sklapanja kad nešto nema dobar "fit" tj ne nalegne 100% kako treba...

sklapanje tj izrada "realne" minijature je 60% sklapanje/gitovanje/šmirglanje/priprema a 40% farbanje/označavanje/weathering ako se ja pitam...  :cheers

Eto, možda sam te prerano uvukao u dublju priču? Sad više ne izgleda sve kao "zalepim pa obojim bojama" al takav ti je ovaj hobi, traži puno strpljenja  8) Ne odustaj, prati savete i polako, svaka naredna maketa uvek ispadne bolje od prethodne  :super

Glog97

Hvala!Idem sutra do farbare ranim jutrom pa cu da vidim sta mi sve treba, pretpostavljam da ne treba sve da se izgituje?

KuKLiNsKi

ja te spojeve di nije velka rupa "gitatm" i ljepilom
samo treba pazit da je tanko da ne uđe u panele da ih nemoraš urezivat ponovo...  nije baš profi al aj  :P
kod ovog aviona če ti bit takve rupe di se krila i rep spajaju na trup i kod kabine...
pogledaš neku sliku da vidiš kako je na pravom ili neku profi maketu =)

Glog97

Nemogu da nadjem git a bio sam u 3 farbare, kao sto si pomenuo ima velikog praznog prostora izmedju krila i trupa pa cu probati sad sa lepkom. Smirgla kupljena ;)

Sijamski_Mrmot

Quote from: Glog97 on 23-03-2012, 14:09:41
Nemogu da nadjem git a bio sam u 3 farbare, kao sto si pomenuo ima velikog praznog prostora izmedju krila i trupa pa cu probati sad sa lepkom. Smirgla kupljena ;)

super za šmirglu ali kakve su to farbare kad nemaju git? moj prijatelj radi sa onim BODY autogitom u plavoj konzervi, to sigurno imaju inače im džabe natpis "Farbara" hahahah

Glog97

Vec sam "popunjavao rupe" lepkom, pa cu da probam tako, kad naidjem na git kupicu ;)   Pitanje za vas, da li moze da se dobije boja rdje za wash od gore pomenutih boja?

Sijamski_Mrmot

git ćeš nažalost morati da nabaviš pre ili kasnije, lepkom ne mogu da se popune sve rupe, npr kako ćeš da popuniš ovo?



što se rdje tiče, od tih boja teško. Trebaće ti pastelne krede ili "za prvu pomoć" nadji malo starih eksera, ubaci ih u čašu sa vodom i pusti ih da lepo odstoje na suncu/svetlu neki dan tj zardjaju pa tu rdju ošmirglaj sa njih pa nanosi četkicom kao prah (mada je to baš baš samo za prvu pomoć...)

Za git, ima raznih manje /više kvalitetnih, ako baš u farbari ne možeš da nadjes onda pazari Revell-ov negde (obično ga ima tamo gde ima da se kupe i njihove boje) ili ovaj
http://www.spektar-mhobby.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=3857&category_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=3
Ja ga imam i pokazao se kao solidan mada ima i mnogo boljih...

eh da, i BEZ persiranja molim :)
Mirko

Goran A.

Mrmote, Mrmote, nikad neces nauciti! Git se kupuje u gitarama a ne u farbarama.

Glog97

#29
Quote from: Sijamski_Mrmot on 23-03-2012, 14:36:52
eh da, i BEZ persiranja molim :)
Mirko

Nisam persirao :D  Samo je vise ljudi odgovorilo pa mozda se nadje jos neko sa odgovorom  :violin