Academy 1/72 T-6 Texan/Harvard [GOTOVO]

Previous topic - Next topic

Sandman

Pošto sam pre neki dan započeo gitošmirglanje problematičnih ulegnuća krila na Zvezdinom Jak-3, u pauzi čekanja na sušenje gita započeo sam još jednu maketu koja se svega par puta pojavila na forumu do sada.

U pitanju je Academy maketa trenažera North American T-6 Texan/Harvard, koji je u par verzija bio i kod nas u službi.



Delovi...



Sedišta iz kutije, obzirom da više liče na drvene stolice, rešio sam da zamenim Pavlinim rezinskim sedištima.
Ovo će ujedno biti i jedini aftermarket dodatak na maketi...



Dekali koje ću koristiti (Lift Here! reprint set G2-72LH) predstavljaju primerak Harvarda IIb koji se nalazi u stalnoj postavci Muzeja vazduhoplovstva u Beogradu.



Već sam započeo sa pripremnim radovima - zalepio sam pilotske palice, očistio rezinska sedišta i zalepio polutke krila sa prostorom za stajni trap.



Prostor za stajni trap je imao 4 ejector pinmarka koji su bili nepristupačni za gitošmirglanje te sam ih jednostavno prelepio Tamiya trakom.



Sledeći korak će biti farbanje kokpita a zatim i njegovo sklapanje...

Sandman

Pošto je Harvard izložen u Muzeju zapravo T-6G (kakav je i dat u Academy kutiji), dobijen u razmeni sa jednim francuskim kolekcionarem aviona jer kod nas nije ostao nijedan originalni Harvard IIb, rešio sam da maketu uradim ipak kao istorijski tačnu repliku, te će doći do izvesnih modifikacija makete.

Za početak sam na poklopcu kabine maskirao ramove i maskama napravio nedostajuće ramove na bočnim staklima - posle par slojeva prajmera, boje i laka dobiće se debljina rama...



Kokpit, kao i unutrašnje delove polutki trupa ofarbao sam u mešavinu koja bi trebalo da podseća na RAF Interrior Green. Ostaje da se detalji kokpita ofarbaju, da padne blagi wash i sledi sklapanje istog...



RAF Interrior Green sam dobio mešanjem Gunze H312 i H305, uz par kapi bele...


airsuba

stavi jače tj. tamnije senčenje uz tu bočnu 'simulaciju' cevaste konstrukcije u kabini, onako crnom uz njihove ivice pa da se dobije dubina!

sedišta su ti ispala ipak dobra kupovina  :cheers


Sandman

Wash sam odradio mešavinom slikarskih uljanih Raw Umbra i crne...

Ofarbao sam i detalje na bokovima kokpita i sedištima.
sedišta definitivno podižu kvalitet kokpita, pogotovo što je prednji deo poklopca kabine moguće postaviti u otvoren položaj, pa će unutrašnjost (prednjeg) kokpita ipak biti dobro vidljiva....



Nakon sušenja ovih delova konačno mogu da pristupim sklapanju kokpita...

Goran A.

Lepa i sasvim dovoljno detaljna maketa! Ona sedista su pun pogodak.

medico

#5
vrlo lepo i detaljno , jedino sto ova inter.greel pri ovom osvetljenju izgleda ko RLM 02 :think

Meni izgleda kao RAF cockpit zelena što i nije tako naopako. Mislim, da smo koristili ex-RAFove mašine.

cherny

Idlicno izgleda! Zelena lici na RAF cockpit green, sto bi i trebalo da bude.

Sandman

Da, ovo je otprilike RAF Interior Green, s tim što deluje malo maslinastije sada nakon washa.
Uživo naravno deluje sve ovo malo bleđe, a realnija nijansa se vidi na trećoj slici na pokrovu instrument table levo na slici (taj deo nisam washovao).

airsuba

Dobra je kabina, može prođe  :naughty

Boja je OK, kod nas su ovi ratni bili full-original RAF tako da se maketare 'po fabrički'... kako su bili unutra farbani ranih 50-tih u JRV, e to već drugo pitanje  :think


Sandman

Danas sklopih kabinu, zalepih prednju instrument tablu na polutku trupa, pa kad se sve to dobro osuši pristupam sklapanju kokpita sa trupom...


Goran A.

Pojasevi su prvoklasni, bas dobro izgledaju!

Sandman

Quote from: AG02 on 01-08-2012, 23:05:27
Pojasevi su prvoklasni, bas dobro izgledaju!

A što je najluđe i nije tako vrhunski odlivak samih sedišta i pojaseva kako sam očekivao za poznato aftermarket ime - Aires ima mnogo bolje odlivke!

Sandman

Trup i krila su sklopljeni, iza kokpita je par linija panela obrisano i dorezano par novih kako bi odgovarali verziji IIb, sa donje strane trupa takođe dorezano par linija panela, prostor za točkove isprskan u RAF Interior Green,...



Usisnike na kapotažu motora sam zasekao/produbio na prednjem delu jer mi se nije svidelo da taj otvor bude predstavljen samo farbanjem u crno...



Sledi farbanje motora i kapotaža sa unutrašnje strane i njihovo lepljenje, kao i poklopaca kabine i uskoro će pasti i prajmer...

Sandman

Izduvnu cev sam dodatno izdubio mikroburgijama...



Motor je ofarban - preko osnovne boje aluminijuma sam naneo wash od crnog i braon tuša i tako ofarbao detalje prema slikama muzejskog eksponata... unutrašnjost kapotaža takođe washovana crnim tušem...



Elisa ofarbana i nameštena na svoje mesto - vrh osovine/spinera sam malo zadubio mikroburgijama...



Kapotaž zalepljen za trup...



Vetrobransko staklo i zadnji deo poklopca kabine su zalepljeni Kristal Klearom...



Nakon dobrog sušenja idemo na prajmer...