ZVEZDA Sukhoi Su-37 Terminator

Previous topic - Next topic

matilda

maestro.
git za drvo je dosta ok da se radi sa njim, jedino dok ga ne prefarbas i zastitis neide da se kvasi.
git za kola je isto "boze pomozi" , samo jednom sam ga probao, uradio je posao ali me jako namucila, njegova dvokomponentna priroda i secam se da sam se sav nesto bio ulepio.
git za branike je koliko ja znam onaj sa fiberom, sa vlaknima i taj ti nikako ne preporucujem, ali zato vezano za branike i makete ti zdusno preporucujem PRAJMER za branike.
radi jako slicno gunzetovom "mr surfacer"-u.
u spreju je pa mozes da biras dali ces sa neke pristojne i primerene distance da ga prskas direkt iz konzerve ili da ga "decan-ujes" pa da ga prskas kroz er bras.
za gitovanje jos mozes da koristis:
=super lepak-nemoj da ga nalivas direkt iz tube kroz aplikator, vec ga nanosis cackalicom tacno gde treba i u manjim kolicinama iz vise puta.

=miliput , ako uopste moze da se nadje u srbiji, treba ti beli-super fine.

=korektiv - ona bela tecnost za ispravljanje gresaka kada se pise hemijskom olovkom.
ovo nikada nisam probao ali sam na par mesta video da ga ljudi koriste.

eto, nadam se da sam malo pomogao.

stevan

dusko

@ matilda nisam mislio da zbunim coveka kada sam naveo git za branike ,verovatno mislis na onaj ameni poliesterski ,imas i fini obicni a u pravu si da je malo vise lepjiv za fine i precizne radove.

Goran A.

#32
Da ne komplikujemo, ako ne mozes da kupis maketarski git, moze i onaj za kola. To je za pocetnike osnova.

Od auto-gitova ovaj je najbolji i ima u malom pakovanju, fin je, lepo se smirgla vodenom smirglom. uzmes kolicinu koliko zelis, prilikom mesanja ubrzivac u tubici dodas odokativno oko 3-5% u odnosu na git. Imas dovoljno vremena da potrosis dok ne pocne da se steze. Ima da se kupi u skoro svakoj farbari. Od neke savitljive plastike iseci malu spaklu i utiskuj u linije.

http://media1.autolakovi.com/2012/01/13116810451.jpg

maestro

Quote from: AG02 on 29-10-2012, 13:17:43
Da ne komplikujemo, ako ne mozes da kupis maketarski git, moze i onaj za kola. To je za pocetnike osnova.

Od auto-gitova ovaj je najbolji i ima u malom pakovanju, fin je, lepo se smirgla vodenom smirglom. uzmes kolicinu koliko zelis, prilikom mesanja ubrzivac u tubici dodas odokativno oko 3-5% u odnosu na git. Imas dovoljno vremena da potrosis dok ne pocne da se steze. Ima da se kupi u skoro svakoj farbari. Od neke savitljive plastike iseci malu spaklu i utiskuj u linije.

http://media1.autolakovi.com/2012/01/13116810451.jpg
Како се понаша приликом урезивања?

Goran A.

Super lepak takodje ima svojih mana i nijedan git se ne ponasa kao plastika prilikom urezivanja, pa ti je sasvim svejedno. Na kraju krajeva, nista bez licnog iskustva, dobio si dovoljno informacija, najbolje je da sam odlucis i krenes. Kasnije ces ustanoviti sta ti najvise odgovara.

Ovde ces dobiti 1000 saveta i kao pocetnik ces biti zbunjen, drzi se osnove.

maestro

U pravu si :)
Samo sam mislio na to da li on prtoso "ispuca" pod malim pritiskom ali videću uživo...

Goran A.

Za tebe i sve ostale pocetnike je najbolje da se drzite isprobanih recepata - maketarske boje, maketarski lepkovi, maketarski gitovi. To su namenski proizvodi i nema nista jednostavnije od toga. Kad sve saberes i oduzmes, na kraju dodjes na gore navedeno.

maestro

A ne, nisam batalio...
Daklem, stali smo kod panela. Maketa ja završila u Muskulu, ali nije čak ni sva boja spala...a izgubio sam i jedan kanard. 
Probao sam urezivanje panela sa donje strana krila koje je u međuvremenu mojom greškom spalo (čitaj: slučajno odvaljeno) sa makete. Urezivao sam tupom stranom sečiva od skalpela koji se vidi na jednoj od slika. Kao vođicu sam koristio metar iseckan na trake odgovarajuće dužine.
Giz za drvo se sasvim finom ponašao tokom urezivanja, sem na par mesta gde je mojom greškom došlo do mrvljenja. Boja je tu radi provere.
Elem, pade mi na pamet sledeće: da u rovove od panela koje sam napravio stavim nešto dovoljno usko da imitira normalan panel, nekkako pričvrstim, trakom npr. i međuprostor popunim gitom za drvo. Kad se osuši, izvadim i skinem višak gita.
Ideja se vidi na jednoj od slika, kadaa sam tračicu isečenu od metra postavio pod uglom od 90 stepeni.
Da li znate šta bi još moglo da posluži umesto one trake od metra? Možda plastika od neke ambalaže?
Inače, maketi sam se vratio akd sam video rad kolege slidera gde je ucrtao panele - to će m ibiti zadnja opcija, ako dignem ruke i od urezivanja.



















anki

Po meni si ove povrsine definitivno upropastio oranjem. Potpuno su neupotrebljive za simulaciju povrsina aviona. Dakle jedini izlaz vidim da sve lepo pregitujes na ravno pa ,sto ti Dada rece ,zaboravis za pocetak urezivanje nego lepo i cisto osmirglas, satavis , zatim laganim slojevima bez capanja ofarbas i onda lepo grafitnom olovkom iscrtas panele.

Obzirom na tvoje iskustvo, opremu i materijaler mislim da neces moci da pregitujes pa onda lepo , tanko i precizno prerezes u taj novi git. Samo ces ponovo da poores i na kraju se iznerviras i bacis maketu. Dosta je dugo radis i mislim da ti je strpljenje i zelja da je zavrsis u kriticnom.

Na kraju ta ideja sa urezivanjem tupim delom skalpela nije dobra osim ako ne simuliras duboko jesenje oranje. Ako si vec hteo da radis necim prirucnim onda je obicna sivaca igla sasvim dobra. Istu iglu - samo njenu usicu (secnes je i od usice napravis rakljicu) koristi i za precizno nanosenje super lepka. Sto manja rakljica preciznije. Sto vece  - vise lepka. Osuseni super lepak sa rakljice samo spalis.

Ajd sad ponovo na gitovanje.

Ćomi

Mada su ovde povrsine ravne,i ovo popuniti gitom i doterati za farbanje ima da te namuci...
Bez sve sale, i daleko bilo zle namere, ja bi ovo ostavio za vezbanje kada mi padne neka nepoznata tehnika na pamet...Ne bih se vise uopste ovim baktao...
Nisu makete bas toliko skupe da mora svaka zapoceta pa zabludela da se popravlja...

Pozz,
Comi
No signature.

maestro

#40
Nismo se razumeli.
Ovu maketu imam nedovršenu nekih 5 meseci, ali kad bi se sve sabralo ne bi tu bilo više od 3-4 dana rada. Uzrok tolikom odugovlačenju je pored moje lenjosti nedostatak vremena.
Sad sam se rešio da je stvarno završim, pa kom opanci Tom i Džeri...
Što se panela tiče, možda je ipak najbolje da sve pregitujem što reče Anki i batalim oranje. Što se tiče poslednjih radova na maketi, sam sam sebi pravio dupli posao sa rovovimai brazdama od panela. Ako ništa drugo, izvukao sam pouku za ubuduće.
Ćomi, ja bi' ovo da završim, ako ništa onda "iz inata". I ovako me blam da vučem maketu skoro pa pola godine a samo bih je se što pre rešio (da ne pominjem da mi je ovo jedini mlaznjak, u mome šteku dominiraju propovi).
Dakle, sutra idem do farbare po git, sve popunjavam, šmirglam. Zatim farbanje itd.
Pozz
:violin

Goran A.

Ankijev predlog je dobar, iskoristi je za vezbanje gitovanja. Sve lepo pregituj i smirglaj razlicitim gradacijama dok sve ne bude lepo i glatko. Ako se  negde pojave rupice i slicno, gituj samo na tom mestu. Ostavi samo linije krilaca i zakrilaca, ostalo ne mora da ima.

Ćomi

Ma ziv bio, ja samo videh da neznas di teras pa reko da ti pomognem da skratis muke  :D
Salu na stranu, ako si resio da zavrsavas, zavrsavaj...Imam i ja u sebi taj-"e sad ces da vidis !"momenat, a i tvrdoglavost je samnon na ti...
Srecan rad !
Pozz,
Comi
No signature.