Jak-15 1/72 PM

Previous topic - Next topic

Goran A.

Maketa proizvodjaca koji se vec duze vreme nalazi u ponudi u Milanovoj radnji. Maketu nisam kupio slucajno, Jak -15 mi je usao u fokus nakon prelistavanja nekoliko sajtova posvecenih ovom avionu.
PM je firma sa daleko najnizim kvalitetom po pitanju detaljnosti i samim odlivkom, A Model  Jak-15 je daleko bolji izbor u odnosu na ono sto nudi PM.

- Kokpit se sastoji samo od sedista od kojeg valja samo naslon, patosa i  palice.
- Poklopac kabine je predebeo ali ne i mutan, ne uklapa se u trup ni po sirini ni po duzini.
- Na krilima se vide tragovi glodalice i lose odradjene povrsine. Posto je krilo iz komada, uzrok neravninama nije prerano izbacivanje iz kalupa vec losa masinska obrada.
-Najveci problem postoji na usisniku koji je deformisanog preseka, ni izduvnik ne zaostaje.
-Panelizacija je u pozitivu skoro nevidljiva, dobar deo mora biti obrisan nakon smirglanja.

Ovu maketu vadi zamena usisnika i izduvnika (odgovarace bilo koji motor sa bilo koje makete Me-262), obavezno graviranje, dorada instrument table i zadnjeg panela iza sedista. Ne bi bilo lose zameniti poklopac kabine ali prica postaje besmislena jer pomenuti A Model resava sve ove probleme.
Obzirom na cenu od 500 dinara, resio sam da avion dovedem u red koristeci samo git i smirglu, uz dodatak instrument table i zadnje ploce sa radio opremom.

Rad sam zapoceo u klubu gde sam i zavrsio sastavljanje pa zato nema fotografija pre obrade. Radi ilustracije nedostataka koristicu par slika sa neta.







Juce i prekjuce sam radio na doradama usisnika, izduvnika, krila i ostalog za sta je bilo potrebno nesto vise od sat vremena. Revell git se pokazao odlicno, susio je za par minuta verovatno zbog toplog vremena i omogucio instant smirglanje.







PM je skračenica za poznatu psovku.
Po meni najgora firma sa stvarno potrefljenim imenom.

PELE

Quote from: JŽ on 23-08-2012, 23:53:10
PM je skračenica za poznatu psovku.
Po meni najgora firma sa stvarno potrefljenim imenom.

Tačno!

Kakav je ovo horor majko moja, i onda KP krš... ovo je krš!

Srećno sa ovom maketom, jedva čekam da je vidim gotovu!  :cheers

Sandman

Ima gorih krševa i od PM-a, samo nisu dostupni kod nas (srećom) :D

Gorane, kakvu šemu farbanja planiraš - ovu crvenu ili imaš nešto drugo na umu?

airsuba

jedino što ti ostade ona rupa u ispuvu!
kad je zapušiš poznajući te biće to odlična maketa  :cheers

maestro

Pratim sa zanimanjem.

Kerber

UF !
Gde se uvati sa ovim...Svaka cast za dobru volju! :D
Doteraces ga, nema sumnje, samo te ceka veliki posao.
Cepaj samo!

Goran A.

Nije toliki posao ako postoji neki plan i mera koliko i dokle. Ovo treba samo dovesti u neku formu i to mu je dosta. Danas su zavrsena gitovanja i korekcije, sutra finalno smirglanje pa graviranje.

Goran A.

Sada vec na nesto lici.


mcaslav

Uf, čoveče, kakva robija od makete i kakav rezultat na kraju....

Bravo, majstore!   :cheers

Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

maestro

Naježio sam se kol'ko je dobro ispalo!

Miroslav Š.

Одлично изгледа :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

zolle

Samo napred kolega, sta je hobi bez sado-mazo maketa  :super Sto neko rece na forumu tu se poznaju
junaci, najlakse da kupis i sklopis nesto do bola dobro izliveno, al` ajd` nesto ovako napravi da lici
na avion  :super Samo udri, jedva cekam da vidim narednu epizodu  :pilot
Dokon mozak, djavolja igracka !

Goran A.

Posto je usisnik postao presirok posle obrade, morao sam skinuti dosta plastike da bi dosao do kruznog preseka, odlucio sam da ipak zamenim nosni deo. Ista prica je i sa izduvnikom. Imao sam jedan motor od revelove 262-ke koji je posluzio svrsi.










Sandman

Sredi mu samo uzdužni spoj trupa koji se vidi na izduvniku.