P-51A ICM 1/48 - Ruski!

Previous topic - Next topic

husky

U decembru mesecu 1941. godine, nakon stabilizacije fronta u Rusiji, pocinje pristizanje saveznicke vojne pomoci S.S.S.R.-u.
Pored ogromne kolicine ratnog materijala, stizu i avioni raznih tipova, pa cak i pet britanskih P-51A Mustang I koji su rasporedjeni na evaluaciju pilotima Balticke severne flote.
Bili su predati 6. rezervnoj brigadi, a kasnije i u 5. Gardijskom lovackom puku od leta 1942. godine.
Zadnja dva su letela sve do 1946. godine na Vazduhoplovnoj vojnoj akademiji Zukovski.
Ono sto je zanimljivo je da Rusi nisu bili previse odusevljeni ovim avionom.



Kao bazu za ovaj projekat iskoristio sam maketu P-51A proizvodjaca ICM.



Svako ko se ikada susreo sa ovom firmom zna za standardne boljke njihovih maketa vezane za suvise elasticnu i deformisanu plastiku.

Radovi su zapoceli standardnim uredjivanjem i farbanjem kokpita.
Problema je bilo poprilicno oko upasivanja elemenata u kabini, poda, bocnih konzola i instrument table, ali to je reseno.





Najvise problema je bilo prilikom uklapanja trupa sa krilima, jer je pod kabine nalegao na gornji deo poklopca kutije stajnog trapa, a izmedju krila i trupa su se pojavile rupe sirine od po milimetar.
Na kraju je sve zapunjeno komadima plastike i superlepkom.





Maskirana je kabina i maketa je preprskana MM aluminijum farbom da bi se uocile greske, ali kao kasnijom podlogom za chipping.
Koristio sam gotove Montex maske za providne delove kabine.





Prema raspolozivoj dokumentaciji ovi Mustanzi sa Pakardovim motorom bili su farbani u standardnu R.A.F.-ovu kamuflazu tog razdoblja (a radi se o 1941. godini) : Dark earth, Dark green, Duck egg blue.
Neki istoricari tvrde drugacije, tj. da su vec tada Mustanzi nosili kasniju standardnu britansku kamuflazu , ali za to ne postoje dokazi.







Ispravljene su jos neke sitnije greskice koje sam uocio nakon nanosenja Dark earth i Duck egg blue boje.

Za farbanje koristim Valejo Modell Air farbe.

Goran A.

Postoje lepe fotografije tog aviona tako da nema dileme.

matilda

uh, a ja sam se bas pitaodali je bilo i mustanga kod rusa tokom velikog rata...
jako lepo, ovo cu pomno da pratim.
stevan

Goran A.

AG348 serijal. Nema primetnijih tragova cipinga na avionu osim na nekim kopcama/zavrtnjevima. Dilema je boja kojom su prefarbane stare oznake. Na donjim povrsinama su fleke prilicno tamnije u odnosu na originalnu boju.

husky

AG2 sta predlazes za prebojavanje gornjih povrsina?
Dole bih ih prebojio ruskom svetloplavom...

Goran A.

Ne znam sta da ti kazem... Ta gornja boja je svetlija i moze biti bilo koja, mozda neka svetlosmedja a mozda i siva, te dve varijante se mogu videti na crtezima... moraces sam da odlucis.

airsuba

sa gornje strane je izgleda ista boja kao i na repu - ima ove mala slika http://www.ww2aircraft.net/forum/aircraft-requests/spitfires-soviet-union-178-3.html

šema farbanja kod MPM makete.... po češkom 'hiper-produkcija' običaju deluje omašeno ali eto, nek se nađe...


Kerber

Interesantna sema, a i neki istorijski podaci...
Inace, sve oznake na Harikenima i Spitovima, su Rusi prebojavali odozgo onom svojom zelenom kamuflaznom ( AMT-12 bese ?). Ima par fotki po netu gde se vide Harikeni, bez zvezda odozgo, sa tim prefarbanim povrsinama (najcesce disk zlelene boje). Int5eresantno je da i zastave na repu dobijaju isti tretman, s tim, da se niko tamo nesto nije trudio da bar to ukopi unekako u postojecu saru. Braon boju nisu nesto koristili...do, pocetka '44 kad uvode neku sivo-oker-smedju boju za jurisne bomabrdere i ostalo (kod trobojnih kamuflaznih sema)...lovce nisu nesto time mazali do kraja rata.
Odozdo su, kao kazu neki autori - famozni Testori (za koga opet kazu da mnogo pametuje), prebojavali svetlo plavom, svojom bojom, dok neki pak, kazu, da su prebojavane oznake onom njihovom sivo-plavkastom (Blue-gray primer), za kabine...pa sad....kome verovati. A sve slicice iz tog perioda su nekako retusirane...nikako da se tacno odredi...Medjutim, obe boje su tamnije na crno beloj fotki od ove Sky-oridjidji. Ja bih se drzao ipak ruske svetlo plave.
Posebna prica je za Airacobre i Kingcobre, gde su Ameri, navodno sami u svoje diskove ucrtavali crvene petokrake...pre slanja u SSSR.

husky

Pa i da ga prefarbam na tim mestima sa AMT 12 a dole svetloplavom, bice sasvim ok koliko vidim...

TISO

#9
Samo jedna manja primjedba. P-51A (engleska oznaka Mustang Mk II - dobili samo 50 komada) nije isti ko Mustang Mk I, koji sem naoružanja odgovara američkom P-51 (koji ima 2x 20mm topove engleska oznaka Mk IA) aneke od tih razlika su dobro vidljive

Najvidnije su razlike u naoružanju i krilima jer je P-51A u osnovi bio A-36Apache bez bremzi, mitraljeza u nosu i promjenjenim farovima za sletanje.
Naoružanje:
Mustang Mk I ima u krilima  4x 12,7 i 2x 0.303 i još 2x12,7 mitraljeza u nosu. P-51A (Mustang Mk II) ima krila i naoružanje identično P-51B/C (4x 12,7).

Ostale vidljive razlike:
- druga panelaža poklopca mitraljeza i municije po krilima zbog drugog naoružannja (uzmi MPM za primjer Mustang I i primjeraj sa maketom) i druga panelaža ispod krila (izmetači čaura)
- uvodnik hladnjaka glikola i ulja ispod trupa koji je na P-51A fiksan (ko na A-36 i svim kasnijim verzijama) a na Mustangu MK I (P-51) mogao se otvarati na dole - treba malo promeniti panelažu
- farovi: Mustang Mk I ima po jedan mali far na svakom krili a P-51A samo jedan mali na levom krilu
- pito-stačna cjev. Mustang Mk I (P-51) ju ima ima na napadnoj ivici desnog krila a na P-51A (Mustang Mk II) i svim ostalima ispod desnog krila
- nosači pod krilima:Mustang MkI (P-51) nije ima nikakvih nosača pod krilima i sa tim nema mogučnosti nositi podkrilno naoružanje ili dodatne rezervoare.
- Uvodnik vazduha karburatora: postoji i jedna razlika koja kod ove makete nije značajna (jer je ICM to sfulao) a to je promjenjen uvodnik vazduha motora (na nosu), koji bi se na P-51A trebao malo razširiti po sredini (zbog filtera za prašine) a ne iste širine po cjelom uvodniku ko na Mustang Mk I (P-51).

Inače P-51A/Mustang Mk II su bili malo ređe ptice. Sem onih 50 koje je dobio RAF ti su avioni u glavnom leteli u američkim jedincama u Burmi/Kini od kojih su najpoznatiji avioni iz 1. Air Commando (od kojih ti je jedan na kutiji od ICM-a) i u pilotskim školama po americi.
Sve sam te razlike po sto puta prokleo svaku za sebe kad sam pre par godina radio mog 1/72 Frankenmustanga (kombinacija italeri i Revell)
Pošto pametniji popušta glupaci vladaju svetom!

husky

Za vecinu stvari znam, i obavicu potrebne prepravke, ali ovo za farove u krilima  nisam znao...dobro je da si se javio na vreme da to mogu da sredim! :-)