Spitfire MkIa, Airfix 1/72

Previous topic - Next topic

Janjic

Dobro veče svima.

Prije par dana počeo sam da radim na ovoj maketi. Mislim da oni koji imaju interesa prema WWII avionima u skali 1/72, znaju sve o njoj. Oni koji žele mogu ovde da vide recenziju makete

http://www.britmodeller.com/forums/index.php?/topic/54953-supermarine-spitfire-mk1a/?hl=%2Bspitfire+%2Bairfix

Paneli su ogromni, ali meni se to baš sviđa! Pokušaću da napravim ovaj avion

http://www.ace.elknet.pl/ftp/zdjecia/modele/spitfire_Ia_72/spitfire_dwk_1.jpg

http://www.ace.elknet.pl/ftp/zdjecia/modele/spitfire_Ia_72/spitfire_dwk.jpg

a da li ću uspjet, vidjećemo.

Evo i malo slika, pa pogledajte.

Slike ću da postavljam na ovaj način, pa ko želi da ih vidi neka klikne na sliku i pogleda  ;)

Krenuo sam od kokpita. Boja kokpita je Humbrol 78 Cockpit Green, valjda je ok?!

Dodao sam ove pancirne ploče. Nisam baš siguran da je ova donja bila na MkI, ali sam je stavio. Uradio sam još jedno "rebro", mada se neće vidjeti i pojaseve (nadam se da sam pogodio oblik)



Od lima sam napravio tablu za instrumente. Rupe nisu idealne, ali mogu proći

prvo je išao dekal, pa lim preko



onda drugi dio dekala, pa opet lim



i evo kako kako to izgleda na kraju



Malo sam poradio i na stranicama



i onda sve upakovao



Napravio sam i novo signalno svijetlo sa gornje strane

evo kako je bilo



malo bušenja i malo razvučene providne plastike



Izbušio sam i auspuhe



kao i štap antene (borer 0.3mm)



Odradio sam i signalna svijetla na krilima na isti način kao i ono gore, samo ih obojim markerima prije nego ih stavim.



Napravio sam i topove/mitraljeze od medicinske igle. Znam da su na ovom MkIa Spitu oni uvučeni u krila, ali meni je ovako bolje. Naravno, moram ih još malo doraditi.



Meni je bolje ovo



nego ovo



Eto ga. Još da su ovi iz Airfix-a dali otvoren poklopac kabine, bilo bi super. Ovako se ništa neće vidjeti, džaba mi sve ovo   ;D

Kao i uvijek, savjeti, kritike, preporuke, komentari............ su dobrodošli   :)

Pozdrav drugari,
Mladen.

凸(¬‿¬)凸

dragan_mig31

Odlican pocetak.Kabina je vrh.Svaka cast.

Pedja

Као и увек твоји радови ,одлично. Шта више све боље и боље. Ниво дораде и детаља за ову размеру фантастичан. треба размислити о преласку у 1/48, ту би вероватно сасвим дошао до изражаја.

medico

#3
studiozno kao i obično  :super
za signalna svetla ...probaj kod kineza (ili gde ima ) da nađeš tzv. koktel štapiće / plastične čačkalice u boji ,obično su od providne bojene plastike  : http://medicosmp.blogspot.com/p/zakivci_23.html

inače taj DW-K je baš interesantan ja sam ga radio u 1/48 , ovaj koji sma ja radio po seriskom broju je bio predratni primerak a na nima su sedišta bila od metala , bakelitna su počeli da ugrađuju mislim tek od 1941 ... maketari često pogrešno interpretiraju pa sedišta farbaju u jarko crvenu a trebalo bi da to bude neka rđastobraon-crvena ....pogledaj na netu ima slika

Janjic

Drugari hvala vam  :)

Nisam ja još za 1/48  ;). Ipak tu treba više znanja i umjeća, a ja ga realno, nisam još dostigao  :)

Ovi koktel štapići su prava stvar  :super. Znam za njih ali mi nije to palo na pamet  :zvizduc
Što se tiče sjedišta, nije da se pravdam, ali boja uživo jeste malo drugačija a koristio sam Humbrol rust 113.

Hvala vam što pratite i drago i je da vam se sviđa  :)

Pozdrav drugari   :caooo
凸(¬‿¬)凸

guster

Ne bih bas rekao da nisi dorastao cetresosmici, ovo je super detaljno, a bez eceraja.
Svaka cast  :bravo

drakii

Ne volim da se tek tako ubacujem, ali ako neko kaze da nije jos za cetrdesetosmicu, a onda ga neko kurazi da nije istoj nedorastao, moram da kazem , a sa ceo spil godina iskustva,  poceo sam nedavne 1962.god., na pocetku sve moguce i nemoguce razmere, da bih posle nakupljenih vise od 1000 maketa, sredionom sedamdesetihse opredelio za jednu razmeri, naravno sedamdesetdvojku i smatram da je vece umece napraviti dobru sedamdesetdvojku nego vecu cetrdesetosmicu, ili tridesetdvojku, zakljucite i sami, naravno, svasko ima prava na svoju zabludu, pa i ja, naravno i prostor je presudio, zamislite sedamdesetak skloplenih tridesetdvojki, mahom dobri, stari Revell i poneka Airfix dvadesetcetvorka, i bi pakost, radovashe se neki moji znanci na darovima, alitreba raditi pre svega za svoju dusu, ne u sebicnom smislu, vec iz meraka, isti nema cenu, pozdrav

Janjic

Dobro veče drugari.

Nešto se radilo. Imao sam malih problema sa spojem ispred poklopca kabine i iza poklopca kabine a i sam poklopac nije baš dobro legao. Sve je to riješeno. Pošto je poklopac nije išao do kraja, rupe sam popunio drvofixom.

Maketa je ofarbana prema Airfix-ovoj sastavnici. Da li je to tačno, nemam pojma. Na par mjesta treba malo popraviti, ništa strašno. Boje su Humbrol enamel u izvornom obliku, bez posvetljivanja (gore 29 (Dark Earth Matt) i 163 (Dark Green) a dole 90 (Beige Green)). Ofarbane su i sitnice, točkovi, propeler, auspusi... Sad će par slojeva gloss laka, pa lagano prljanje.

Evo i slika



Vaše kritike i prijedlozi su dobrodošli.

Pozdrav,
Mladen.
凸(¬‿¬)凸

zolle

Dokon mozak, djavolja igracka !

Lykos

Uradio ga nedavno ali u what if varijanti ,divna maketa sa gomilom stensila,ali kad se zavrsi sve ovo u kabini se nazalost i ne vidi.

mos

Po meni jedan od najelegantnijih aviona drugog svetskog rata.
Odlicno izgleda, cekam nastavak!!!
:cheers

Janjic

Drago mi je da vam se sviđa  :)
凸(¬‿¬)凸