1/72 Academy F-89D-50-NO

Previous topic - Next topic

Nidza79

Maketa deluje dosta atraktivno na prvi pogled, delovi su veliki i omogucavaju laku manipulaciju bez pomagala, ramovi su krupni sa dosta razmaka izmedju delova. Na zalost u stvarnosti, ovo je ne samo neatraktivna maketa za ljude sa naseg podneblja vec i jako teska za rad - polutke trupa i krila kao i sva tri tocka ce biti jedini delovi koji ce se uklapati kako treba. Kada vidite na primer koliko su njemu usisnici mali, a koliko veze nemaju sa konturama aviona necete moci a da ne promenite misljenje o usisnicima na Italerijevoj 29-ci. Kao da je neko pri projektovanju, svaki ali ama bas svaki delic za malo pogresno premerio. Primera radi na samom pocetku treba da ubacite malu palicu u usek na zidu zadnje kabine - pola postolja palice ce stati a pola visi nad "ambisom"...  :headbang Interesantno je da je za ovu maketu i nemoguce dati klasican odgovor na pitanje "kakvi su paneli? Naime krila, pri pocetku i pri kraju trupa paneli su urezani a na sredini trupa su uglavnom izdignuti.

Tokom procesa rada bitno je shvatiti da su lopatice kompresora (delovi G14 i G15) izliveni knap. Ukoliko ih ne namestite u piksel vertikalno nece moci da se ugradi deo A11 (kad bolje razmislim on ne moze da se ugradi i iz vise razloga osim ovog). Dekali su klasicni akademijevi, oni veci poput "Us air force" ce se cepati, dekali koji sadrze vise boja su "pobegli" sa registra (nesto kao Zvezdini) pri stampanju. Dekali manjih dimenzija su laki za manipulaciju i ne cepaju se.

Posebna muka za sve koji rade cetkom i humbrolom je to da su humbrol enameli sa novim etiketama takve granulacije i gustine da ih ja otkako su se pojavile koristim umesto gita (pre sam koristio bajati revell). Jedini razlog sto je ova maketa kako tako dovrsena je to sto sam na preporuku Jovca nabavio Humbrol Thinners sto je omogucilo farbanje ovako velike povrsine iako sam i dalje nezadovoljan kako je ispalo na pojedinim tackama. Mislim da jos treba vezbati odnos razredjivaca i boje.

Kao i na vecini svojih maketa reklamiram (bese Tripkovo?) postolje  :super









Skyrider

Quote from: Nidza79 on 07-08-2015, 14:54:15

takve granulacije i gustine da ih ja otkako su se pojavile koristim umesto gita

:lol Hahahahahahaha jedan od boljih komentara na ovom forumu :D
Sto se makete tice, ona izgleda sasvim dobro uradjeno :) Mozda bi neki wash naglasio panele al' to je vec do autora. Sve u svemu korektno odradjna meketa, posebno imajuci u vidu da je radjena cetkom :) Pozdrav, Sky !

AcaDinic

Svaka cast i za rad i za trud. "Muke moje niko nezna"  :super Sky je u pravu mozda wosh na anelima i savrsen je.
Jos jednom BRAVO!  :bravo

komoras

Dobar skroz! Šteta za dekale, al klasična Academy priča koju svi znaju... još jednom - pohvale  :super
ScarfaceOne

★★★★★
★★★★★


komoras @ instagram
komoras @ scalemates

Nidza79

Hvala svima  :cheers

Sto se wash-a tice to prevazilazi moje mogucnosti a pride bi se moralo uraditi urezivanje panela jer su na trupu izdignuti, niti imam alat niti znanja za taj poduhvat.  :deadhorse




Jovac

Uz puno muke ipak je ispalo OK na kraju. Retka maketa nama šta , pa je samim tim i interesantno uvek kada neko uradi tako nešto . Samo napred .  :bravo

Sneni

Baš zanimljiv avion, lijepo si ga uradio :bravo Jel to ista plastika koju sad pakuje Revell, zna li ko?
To Know, To Will, To Dare and To Keep Silent
http://www.facebook.com/MaketarskiKlubKastelBanjaluka

Nidza79

Ne, ovo sto sam ja napravio je proizveo engleski Hobbycraft, a Academy samo pakuje i stavlja svoje odvratne dekale.

Revell prodaje dva svoja kalupa, jedan prastari a drugi noviji.

https://www.scalemates.com/kits/169038-revell-04848-f-89-d-j-scorpion

PELE