LS 1/144 Mitsubishi F-1

Previous topic - Next topic

djnik

Super izgleda! Samo tako nastavi! Hvala sto si nam predstavio novu tehniku.

Sandman

danas sam uradio prvi sloj kamuflaze...

koristio sam Gunze Aqueous H320 Dark Green - akrilnu boju... i ovo je prvo ozbiljnije korishcenje akrilne boje s moje strane....

extra sam zadovoljan rezultatima!

boja se razredjuje medicinskim alkoholom (mada moze i destilovanom vodom), i za ovu svrhu sam pratio savete koje sam nashao na IPMS California gde su opisali kako se koje akrilne boje ponashaju u radu...i zaista, kad sam prethodni put radio sa akrilnom belom, suvishe sam je razredio i imao sam problema jer sam morao da prskam iz skoro 10-ak tankih slojeva....

sada sam boju razredio u odnosu 80-20 u korist boje - konkretno - 20 kapi boje i 5 kapi alkohola i efekat je odlichan... pritisak sam namestio na 1,2 bara i radi ko Bog!! taman dovoljno techno, i dovoljno lagano da ne prska jak mlaz....ova kolichina boje je bila dovoljna da se odrade 2-3 tanka prelaza cele gornje povrshine krila i trupa kao i podtrupnog rezervoara..... ushteda boje je evidentna!

boja se vidljivo sushi na dodir za svega 1-2 minuta, tako da se lako i brzo radi dalje...

hteo sam danas da odradim celu kamuflazu, ali sam ipak ostavio za sutradan, jer moram da maskiram blutakom oblik kamuflaze, pa zelim da se ova boja dobrano uhvati za podlogu (prethodno naneti surfejser) kako je blutak ne bi sljushtio.....

ima li neko iskustva po pitanju toga - koliko je vremena potrebno da se Gunze akrili osushe da bi mogla da se postavi maska od blutaka a da ne skine taj donji sloj boje? Par sati ili makar jedan dan?





boja na slikama je u stvarnosti malo tamnija....
sledeca na redu je svetlija zelena, koja ce ici takodje overall preko blutakom maskiranih povrshina gde ce ostati ova tamno zelena, a zatim isti postupak za tan boju koja dolazi na kraju.... i na kraju ide light grey odozdo....

u svakom sluchaju, kombinacija mr. surfacer i gunze akrili mi se jako svidela i obecava lak i lep rad ;)

Sandman

danas sam napravio maske za kamuflazu pomocu blutaka...
maske sam radio prema uputstvu za Hasegawin F-1 u 72ci (hvala R2D2!! ;))



maskiranje sam radio skoro 3h - jako je pipavo raditi sa blutakom pogotovo na manjim maketama, a opet ovo je jedini efikasan nachin da kamuflaza u ovoj razmeri ispadne OK ;)

evo maskirane makete pred samo prskanje....
(prskanje je inache BTW trajalo svega 5 minuta!!! :D :D :D)



a evo i naneshene svetlo zelene boje - na slikama se skoro i ne primecuje da su u pitanju dve zelene, ali se u stvarnosti vidi da je ova svetla nekako sa vishe primese plave (tj cyana) u sebi od tamne koja vuche na olive drab....

znam da bi u principu zbog efekta razmere trebalo malo posvetliti svetliju nijansu a potaniti ovu tamniju, ali iskreno mrzelo me da se igram josh i sa time....





sada ovaj blutak ostaje na maketi - pored njega cu sutra nalepiti josh blutaka gde treba maskirati delove koji ostaju svetlozeleni, a zatim sledi prskanje u svetlo braon - tan boju .... kad se i tan osushi, onda se skida ceo blutak... nadam se da nece povuci boju za sobom - ipak sam ostavio da se prvi sloj osushi 24h... trebalo bi da je do sada akril vec chvrsto uhvatio podlogu...  :-\

Sandman

evo i zadnjeg koraka u kamuflazi ovog dzapanca - Gunze H321 Light Brown...



sutra skidanje blutaka pa kachim nove slike da vidimo kako je ispalo maskiranje  :-\

Sandman

nisam mogao da izdrzim do sutra za skidanje blutaka :D :D :D

skinuh maske vecheras i moram vam reci da sam jako zadovoljan kako je ispalo ;)

na par mesta (desno krilo i sam rep ispod vertikalca sa desne strane) se malo boja podlila tj. nagomilala pa je nastala neravnina ali cu to oshmirglati lagano finom shimrglom  :-\

sve ostalo je ispalo bash kako je i planirano tako da se boje uklapaju po kamuflaznoj shemi ;)

i shto je najbitnije - opovrgao sam teoriju da MORA da se krene od najsvetlije boje ka najtamnijoj pri prskanju ;) :P

uzivajte u slikama.. sledi koji dan pauze pa maskiranje za donji deo trupa ;)










Srdjan

#20
Ho ho majstor Srki  ::)  ::)  ::) E alal ti vera junace!!! Izgleda totalno dobro  ;) Cini mi se da ti je na nekim mestima malo podlila bojica.  :-\

Jedva cekam da ga zavrsis, mnogo mi se svidja avioncic  ;)

Dada

#21
U lepo, lepo... Svaka chast na ovoj sici, ubedljivo do sada najbolja 144ka sa tvog stola...
Ajde sada donjaci...

P.S. Ne mora da se farba od najsvetlije kada imas takve smrt boje... ajde da te vidim da preko toga isprsces mm zutu kako valja 8) 8) 8)

mutayu

Ponovo si nadmasio sam sebe! Bilo bi lepo da ovaj put posvetis vise paznje weatheringu i detaljima kao sto su sitne sonde i antene. Ova maketa ce biti pravo zlo!

medico

jest Muto...pravo zlo, bash mi se svidja ...kad bolje razmislim trazzicu je nazad kada je zavrshish  >:D

milanco

Svaka ti sact gazda ovo bas ludo izgleda kao da je 48ica ;D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

rodeo

I ja se slazem. Drago mi je da se neko ozbiljno zakacio za 1:144.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

Sandman

hvala drugari na lepim rechima :)

nadam se da necu izneveriti vasha ochekivanja sa finishiranjem ovog modela ;)

imam sad jedno pitanje u vezi daljih radova na ovoj maketi:

poshto su sve boje kojima radim ovu maketu akrilne, kako dalje da je zavrshavam?

Sloj gloss laka za podlogu za dekale bi trebalo da bude akrilni ili enamel??

- Ako uzmem Future/Pronto to je na akrilnoj bazi, ali me zanima da li je dovoljno otprono na uljani wash koji cu raditi sa white spiritom i uljanim bojama.

- Ako uzmem MM gloss lak, njega moram da razredim sa NITRO razredjivachem pa se bojim da mi nitro ne pojede akrilne boje!?

sad sam u malom rebusu koju soluciju da izaberem za gloss lakiranje  :-\

mada iz iskustva ne prethodnoj maketi (F-16) uljani wash sa white spiritom nije oshtetio future sloj...  :-\

ajd dajte neke ideje, p[redloge, pravim malu pauzu da se ovo dobro osushi pa da isprskam donji deo trupa i krila, takod aima vremena do lakiranja ;)

pozz,
S.

Lanmi

Lepo Srki, lepo. Opasno je ispao za ovu razmeru.
Cepaj Future slobodno. U kasnijem uljanom washu, malo samo budi obazriviji, odnosno male kolicine razredjene boje po panelima. Ako je suvise blag wash sacekaj da se osusi pa onda ponovi, i tako dok ne budes zadovoljan. Uljana ce ti  skidati future ako razredjivac dugo stoji na njemu ili ako trljas. Wash mozes i nekom akrilnom da uradis, pa neces imati nikakav rizik.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Lanmi

Za maskiranje nosa pogledaj sledece:
http://www.arcforums.com/forums/air/index.php?s=2f359777eeb87153188e63f38bf7ed49&showtopic=114275&hl=masking

I vrlo dobra ideja, mazni od Tripka sablon sa krugovima, posle mozes i oznake da prskas:

asked the question a few weeks back and got a lot of good tips. Last week I was in the office supply store and spotted a draftman's templet with about thirty circles ranging from a 1/4 inch to about the size of a silver dollar. Its thin plastic and only cost four dollars. Suddenly I had an idea!

I picked the most appropriate hole and slid it over the nose of my F-14. Perfect guide to draw a light line. Then I figured out it was a tight fit and bingo! I taped off all the other holes and taped a thin cardboard backing to prevent overspray. I simply slid the contraption over the nose again, nice and snug and made sure it was lined up. Out came the airbrush. Once the paint was dry I slid it off. Perfect! no bleeding or anything.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Quote from: Lanmi on 26-09-2007, 22:52:27
I vrlo dobra ideja, mazni od Tripka sablon sa krugovima, posle mozes i oznake da prskas:

joooojjjj...bravo b'ateeeeee.. pa kud mi ovo nije ranije palo na pamet!!! koj' sam tupson!  :-[

imam negde shablone sa ovim kruzicima u raznim velichinama pa cem probam :)

hvala za ideju i za link.... a ako nadjesh ono za foru sa pvc kesom okachi slobodno - moze i u malu shkolu ;)

pozz