Italeri 1/72 M4 A1 Sherman

Previous topic - Next topic

Sandman

Quote from: BigBadWolf on 18-07-2007, 23:40:17
A jel nije bilo lakse da prvo namontiras gusenice?Bar se meni nekako cini logicnije...

reshio sam da stavim one plastichne gusenice umesto vinilnih, jer su date obe varijante uz maketu, a postavljacu ih nakon sklapanaj bokova i poda iz drugog razloga - sad kad imam sklopljene bokove sa podom, i kad postavljam gusenice, moci cu lakshe da ocenim da li maketa lepo lezi na gusenicama kad se postavi "na noge" - tj. lakshe cu korigovati ako malo neravno zalepim gusenice - da sam prvo zalepio gusenice morao bih da razmishljam da li ce lepo stajati maketa nakon shto zalepim bokove sa podom ;)

ovo ti je jedna od drazi maketarstva - NIKADA nemoj pratiti sastavnicu 100%! Chesto se deshava da u samoj sastavnici naprave neku shtamparsku greshku i da je neke korake u realnosti nemoguce izvesti ako pratish sastavnicu ;) veruj mi, iskusio sam to mnogo puta ;)  :D

BigBadWolf

A jel moze varijanta da sve tockove samo postavis, bez lepljenja, namontiras gusenice, pa onda skines sve zajedno za farbanje? To sam video kod onog japanca iz Tamiye, ali je bio Sherman u 1/35...

Sandman

Quote from: BigBadWolf on 19-07-2007, 08:54:19
A jel moze varijanta da sve tockove samo postavis, bez lepljenja, namontiras gusenice, pa onda skines sve zajedno za farbanje? To sam video kod onog japanca iz Tamiye, ali je bio Sherman u 1/35...

mislim da mi to deluje malo komplikovano za ovu razmeru...   ::)

najbezbolnije mi deluje da se sve sklopi i onda prajmeruje crnom (zbog senki oko tochkova) i onda nakon osnovne boje nekom tankom chetkicom detalji da se izvuku (gume na tochkovima npr.) .... ionako sve to pigmenti, wash i generalno weathering ublaze.... a raditi chist tenk mi deluje malo preterano sterilno  :D

Sandman

motor i osovinu sam pre par dana ofarbao u gunmetal a zatim danas preshao sa jako razredjenim meshavinama:

- obruch na motoru sa meshavinom gunmetal i neke braon boje...
- sve ostalo sa meshavinom crne i malo aluminijuma....

sad se ovo sushi i cheka na ugradnju u unutrashnjost tenka :)


Sandman

e kad te nece onda te bash nece  >:(

krenem danas da lepim guZenice... krenem od zadnjih tochkova, pa gornji red, pa donji i sve je bilo super dok nisam doshao do prednjih tochkova (zupchastih) ..... tu uzmem linkove gusenica da lepim kao i sve prethodne - naredjam ih licem na dole, i sa zadnje strane premazem Revell Contactom (onaj sa iglicom lepak) jer se Contacta sporije sushi od technog Humbrola.... i tu krecu problemi... prvo mi se jedan od linkova podigao od ostalih, a pod dejstvom lepka se zalepio za onaj do njega ali preko njega.. pa pokushavajuci da ih razdvojim, link se zalepi za chachkalicu kojom sam probao da ih razdvojim... pa tako redom mi se svi linkovi rasture.... aargh.. uzasss.... >:( nekako ja njih skupim u niz i prebacim na zupchasti tochak ali avaj... gornja strana gusenica je postala bezoblichna masa lepkom istopljene plastike  :'( nekako se uzdrzim da ne uzmem chekic pa po maketi....  :D nastavim da stavljam i onaj prednji deo koji spaja zupchasti tochak sa donjim nizom gusenica, kad tu provalim da je preveliki raznak izmedju gusenica, tj. kao da mi nedostaje josh jedan link.... da ne bi sve propalo, stavio sam taj zadnji link u sredinu izmedju onog kratkog dela koji ide ka zupchastom tochku i onog dugachkog niza na donjem delu....

zatim predjem na drugu stranu gusenica i opet isto mi se desi  >:( :'(

ovo vam je dragi moji frugari dokaz da ako neshto krene naopako, ostavite sve na stranu, pa kad se ohladi glava nastavite sa radom.... ne znam samo kako sam se uzdrzao da ne polomim celu maketu u delice..... ako ishta ne volim da radim na maketama tenkova to su onda gusenice - bilo da su vinilne bilo plastichne.... a sushtina makete tenka je upravo u gusenicama :( ako ih zeznete, sve ostalo deluje bezveze nekako....  :'(

nishta, ovaj Sherman ce mimo moje prvobitne zelje morati da bude heavy blatnjav po gusenicama....da zamaskiram ove istopljene delove gusenica i one zazore odozdo....

uostalom, slike govore vishe od rechi...  :-[














BigBadWolf

E, sad si me vec naplasio....

Mada, to ti je PMZ(u) - Prvi Marfijev Zakon(univerzalni) - Sve sto moze da podje naopako, poci ce naopako.

milanco

#21
Ma opustencija nije smak sveta stavi ga na malu scenu 15x15 cmi onako u blatu , malo travice i sve ok kao da je zalutao u neko vuko***inu :D

Koliko sam ukapirao gusenice su bile iz clanaka ili ne ??? Ako su iz clanaka moj ti je savet zalepis desetak na papiru samalo lepka koji si koristio i posle nekoliko minuta sve nakacis na tenk i one su idalje pokretljive da ih nabacis kako treba ;)

Ajde sada polako da vidimo srecan kraj :D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

Sandman

Quote from: milanco on 31-07-2007, 08:50:46
Ma opustencija nije smak sveta stavi ga na malu scenu 15x15 cmi onako u blatu , malo travice i sve ok kao da je zalutao u neko vuko***inu :D

naravno da nije smak sveta, nego mi zao shto se unishti "pattern" gazne povrshine bash na onom prevoju gde se najbolje vidi - oko zupchastog tochka :(

Quote
Koliko sam ukapirao gusenice su bile iz clanaka ili ne ??? Ako su iz clanaka moj ti je savet zalepis desetak na papiru samalo lepka koji si koristio i posle nekoliko minuta sve nakacis na tenk i one su idalje pokretljive da ih nabacis kako treba ;)

da da iz chlankaa su bili ovi prevoji - i upravo tako sam i radio - poredjam 5 chlanaka na podlogu na kojoj radim (neki komad kartona) tako da ona gazna povrshina ide ka podlozi, i onda predjem Revell contactom preko linkova.. medjutim, tu je nastupio haos kod zadnja dva niza od po 5 chlanaka jer su se linkovi sami od sebe nekim chudom rasturili i izdigli od podloge...tu se Marfi okrenuo protiv mene....  >:(

no dobro.... postoje 2 moguca raspleta - ili da sve ostavim kako jeste sada i da kasnije na ove delove nanesem neko heavy blato ....ili da poskidam sve ove gusenice i da stavim vinilske koje sam dobio uz maketu (ovo je tezi nachin i neshto me ne privlachi jer cu mozda polomiti i tochkove i osovine, i....)

videcemo, nek sad Sherman malo odlezi... idem da radim neke druge makete koje su mi "na radnom stolu"... valjda je Marfi kod mene odradio sve shto je imao juche...  ::) ;) :D

Eraser

I meni se nesto slicno desilo,samo sto nisam bio ja kriv nego su zupci na onim zupcastim tockovima ukrivo izliveni tako da Tigar sad malo miruje dok ne vidim sta cu dalje sa njim.Evo i slika da vidite,al mislim da nije toliko strasno da se to zamaskirati.

Al to je samo sa jedne strane,druga je nadam se uredu






Sandman

evo malo se radilo i na Shermanu ovih dana  ;)

zalepio sam mu motor i onu osovinu ....
a danas sam lepio prednji zid motorskog dela,,,,bilo je tu posla - sama prednja plocha motorskog dela (ova vertikalna ispred motora) je bila visha nekih 2mm pa sam morao da je skracujem pri dnu, inache ne bih mogao da poklopim gornji deo tenka preko shasije!



takodje sam morao i da sechem malo osovinu blizu menjachke kutije (vlajda je to menjachka kutija) kako bi ova plocha legla paralelno sa shasijom.... malo su inzerenjski omashili uklapanje pojedinih delova ovde :(



a na prednjem delu tenka sam morao da kruznom turpijom turpijam prednji desni deo shasije jer tu naleze koren mitraljeza, pa je to josh jedno mesto koje bi uticalo na loshe uklapanje gornje polovine tenka i shasije....



pojedina mesta sam zalio surfejserom da se popune shupljine....

bice josh dosta seckanja na nekim delovima na ovoj maketi....  ::)

Aki

ooo,srki,ovo bas deluje lepo 0:)
jesi li poceo da radis unutrasnjost kupole ???

Sandman

Quote from: @ki on 18-08-2007, 19:57:56
ooo,srki,ovo bas deluje lepo 0:)
jesi li poceo da radis unutrasnjost kupole ???

ne ne.. necu da radim unutrashnjost kupole.... dosta mi je i ovo  ;) :D

T34

Samo hrabro naprijed!
A šta se ne vidi (unutrašnjost) - to ni ne postoji! ;)

Sandman

posle skoro 4 meseca pauze, vratio sam se ponovo radovima na ovoj maketi...

zalepio sam zadnji zid motorskog prostora - ceo taj deo sam dofarbao Lifecolor akrilnom matt belom bojom, i to chetkicom jer sam hteo da uporedim ponashanje Lifecolor i Model Master akrila ako se nanose chetkicom.

boju sam naneo prvo bez razredjivanja i evidentno je da su Lifecolor boje mnogo gushce od MM akrila, i samim tim ne bash pozeljne za rad chetkicom. Medjutim, kanuo sam jednu kap MM thinnera za akrile i onda razlio to po zidovima ofarbanim u belo i malo se kao ujednachilo... kasnije sam primetio da je boja na pojedinim mestima popucala kao zemlja usled duge sushe.... ichigledno Lifecolor boje i MM thinner nisu bash kompatibilni... nisam probao alkohol ili destilovanu vodu da ovo sredim, jer mi se zapravo svideo ovaj efekat ispucale boje u motorskom prostoru, ne bi me iznenadilo da je boja i na pravim tenkovima usled vibracij amotora mozda pucala na pojedinim mestima...  :-\

inache, shto se tiche uporednog testa sa MM akrilima, isprobao sam MM akrile na jednoj drugoj maketi i odushevljen sam rezultatima kad se boja nanosi chetkicom! MM akrili razredjeni MM thinnerom su extra fluidni i lepo se razlivaju - hvataju se bez problema i na golu plastiku, trag chetkice se skoro i ne vidi, a posle par dana sushenja, boju je skoro nemoguce noktom izgrebati! "Thumbs-up" za MM akrile pri chetkarenju! ;)





sledeca intervencija koju sam radio je bila vezana za kuke za podizanje tenka sajlom koje se nalaze na prednjem i zadnjem delu tenka - na samoj maketi bile su odlivene kao puni polukrugovi shto je totalno neralno pa sam od tanke zice napravio nove, ubushio rupice na odgovarajuca mesta na telu tenka i zalepio ih super lepkom u gelu...





a zatim sam reshio da se pozabavim pravljenjem texture livenog chelika po oplati tenka, jer je ista bila odlivena kao glatka povrshina.... texturu sam pravio pomocu technog lepka i chetkice za zube....













toliko za ovaj vikend ;)

airbamby

Evo sermana napokon samo napred nadam se da ce sad da legne kako treba.Inace koliko sam uspeo da vidim taj Serman je neuporedivo detaljnija maketa od revellovog
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj