1/72 Special Hobby Piaggio P.108

Previous topic - Next topic

Lanmi

PAŽNJA: dugačak post!

Nadaleko poznata po skuteru Vespi, italijanski industrijski gigant Piaggio je jedna od najstarijih fabrika aviona. Firma je osnovana u XIX a od 20 tih godina XX veka se bavi proizvodnjom aviona a tek se 1966 godine fabrike razdvajaju i nastavljaju svako svojim putem. Zanimljivost za ovu avio fabriku koja i dan danas postoji je da je 2015. godine Mubadala Development Company "mog prijatelja" Šeika Mohameda bin-Zajeda postala vlasnik 100% akcija fabrike. Evo jednog lepog propagandnog filmića o Piaggiu iz '40 tih prilikom posete državnog rukovodstva fabrici i razgovoru sa vrednim radnicima. Znao sam za proizvodnju avio motora ali da je to bilo na ovakvom nivou nisam pretpostavljao:

https://www.youtube.com/watch?v=4C8oCwi_etw

Iako je maketa koju radim u kutiji eksperimentalnog P.108A  https://www.scalemates.com/kits/112448-special-hobby-sh72065-piaggio-p-108a-artigliere bez prednje kupole i bez staklenog nosa, ipak sam se odlučio da radim onu malo ružiju varijantu sa pačijim kljunom i kupolom i to mašinu u kojoj je poginuo Bruno Musolini.
Ima dosta slika ovog aparata i vrlo je atraktivna i teška šema za farbanje.

Nažalost nisam od početka slikao radove na maketi. Malo sam u samogradnji dodao detalja u unutrašnjosti, uglavnom detalje koji se nalaze ispod prednje kupole, no to ću fotografisati tek kada budem skinuo maske sa prozirnih delova.
https://lanmiblog.files.wordpress.com/2018/04/wip_piaggio_01.jpg?w=1250&h=



Maketa je tipični short-run sa zadovoljavajućim brojem delova ali neki delovi su malo grublji (pojedine površine na trupu i vertikalcu) neki se malo teže uklapaju ili barem zahtevaju dosta pažnje da bi se uklopili (gondole motora), neki delovi su malo deblji (izlazne ivice krila i horizontalaca), a ima i dosta resinskih delova (instrument tabla, sedišta pilota i kopilota firewall itd... Međutim veoma, i ponavljam veoma se lako sastavlja. Treba strpljanja i mnogo mnogo puta probati na suvo, ali ako se istanje neki delovi ojačaju drugi može da se prođe bez mnogo glavobolje.

Ofarbao sam unutrašnjost stajnih trapova zaprljao delove koji nece biti lako dostupni kada se sve sklopi i malo proširio rupe u koje će se zalepiti stajni trap.




I pored mnogo vođica koje sam stavio prilikom lepljenja polutki trupa, ipak je došlo do blagog neuklapanja tako da je trebalo šmirgati dosta oko prozirnih delova (pošto su prozori maskirani sve je rađeno suvom šmirglom kako se ne bi makirni papir raspao). U tom manipulisanju ispao mi je trup na zemlju pa je počeo unutra nešto da zvecka, morao sam da otvaram poklopac kabine kako bih ponovo zalepio pilotsko sedište i inst. tablu koji su se od udarca razdvojili. Znači opet lepljenje i šmirglanje.




Edit: Popravljeni linkovi zbog gašenja Photobucketa.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Sandman

Baš greota što te poteralo par glupih malera u poslednjim radovima, ali srediće se, bitno da se ništa nije polomilo.

Jel mora mnogo da se obrađuje spoj staklenog nosa sada nakon ponovnog postavljanja?

Зоран 1962

Lep početak ako zanemarimo ove malere.Biće ovo lepa maketa :cheers

Goran A.

To kad od makete dobijes zvecku ume posebno da raduje. Skoro sam na jednoj maketi lomio citav nos zbog lose pozicioniranog dela jer nije moglo drugacije. Zalepio sam sve na mesto ali me usporilo prilicno.

Leteca Vespa je stvarno nesto drugacije za razliku od uobicajenog forumskog repertoara. Nema sovjeta cetvoromotoraca da malo zacine ovu najezdu velikih, mozda nekom padne na pamet da se dohvati jednog.

Sandman

Quote from: AG02 on 19-01-2017, 11:50:52
Nema sovjeta cetvoromotoraca da malo zacine ovu najezdu velikih, mozda nekom padne na pamet da se dohvati jednog.

Ima jedan u planu, samo je pitanje kad će da krene proizvodnja :)

Janjic

Ima muke ali biće ovo odličan WIP. Šteta što si morao ponovo skidati poklopac kabine, ali je dobro da ga nisi polomio.
Imam par njihovih maketa i nadam se da neće biti muke ;). Razmišljao sam da uzmem i ovu, ali ću još da razmislim kroz tvoj WIP.
凸(¬‿¬)凸

Lanmi

Hvala svima na komentarima.

@Sandman: nije strašno uklapanje, malo drvofixa i u drugom sloju malo super lepka. Završio sam ponovno lepljenje i šmirglanje. Čekam da ponovo ofarbam zelenom pa ću sve zajedno da islikam.

@AG02: gre'ota je što se češće ne rade velike makete. Treba s vremena na vreme probati, jer onda kada uzmeš jednomotorac, završiš ga za čas.

@Janjic: to sam se i ja mnogo bojao da ne slomim staklić. Inače prozirni delovi su im fenomenalni, vrlo prozirni, veoma tanki sa lepim jasnim detaljima. Prozirni delovi su lepljeni drvofixom tako da sam samo malo spojeve navlažio i onda krenuo da prelazim čačkalicom, krc na jednu, pa krc na drugu stranu vrlo lako je ispalo.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Warhawk

Quote from: Lanmi on 19-01-2017, 15:24:23
Inače prozirni delovi su im fenomenalni, vrlo prozirni, veoma tanki sa lepim jasnim detaljima.

Potpisujem, SH i većini MPM maketa uopšte ne treba menjati staklić vakovima zbog male debljine i fantastične transparentnosti.
Mogli bi Revell, Italeri i ostala mainstream bulumenta štošta i da nauče od njih po ovom pitanju.

Keep up wit the good work.
Za ispadanja ne brini, Tempest mi je ispadao 2, N1K2-J 3 puta, pa su opet završeni.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'