Airfix Ju-87 B1 1/48

Previous topic - Next topic

Pedja

U pitanju je dobro poznati avion, glavni simbol zloglasnog nacističkog Blitzkrieg-a početkom 40-tih prošlog veka, Junkers Ju-87 B1 Stuka.. Verzija B1 je medju prvim operativnim verzijama i počela je svoje služenje u Luftwaffe još u španskom građanskom ratu. Naravno kroz razne verzije i modifikacije  ovaj avion je ostao udarna snaga sila osovine do kraja rata.

Maketa je sasvim nova, proizvodjača Airfix. Može se reći standardno dobro izdanje "novog" Airfix-a. Ovaj put ,obogaćena mogućnošću da se uradi sa otvorenim motorom , pa ko voli...
Ukupno je dato 159 delova  od toga jedan ram sa providnim delovima kojih je ukupno devet.
Prvo što upada u oči,a za divno čudo carinicima nije (ukupno plaćeno 0 carine 0  PDV), je veličina kutije, ovde upoređena sa kutijomn Hurricane-a istog prozvodjača, nesrazmerno veća u odnosu na razlike u veličini maketa.





Ramovi su u svetlo sivoj plastici, ima ih sedam i detalji su odlični.









U setu su date varijante dva spinera i dve elise, kao i izduvi za kasniju i raniju  varijantu B1.







Stakleni delovi deluju vrlo kvalitetno i detaljno.



 

Detalji krila,



Detalji kabine, instrument tabla,pp zid,








Delovi kapotaža motora,







U kutiji su date dve verzije i to
1  T6+BC II/Sturzkampfgeschwader 3, Bonn-Hangelar, Germany, 1940
2  29-8 Ksampfgruppe 88, Legion Condor,Spain 1938

obe šeme u standardnom rasporedu boja RLM 70,71 odozgo i RLM65 odozdo.
Jedan detalj, set dekala je bez neophodnih swastika, tako da bi se to trebalo nabaviti posebno.



Prvi utisak je da je ovo odlična maketa, bez, za sada, vidljivih nedostataka, nisam proveravao konturnu tačnost i sada o tome ne bih mogao ništa da kažem.
Kako piše na sajtu Airfix-a krajem godine bi trebalo da se pojavi varijanta B-2/R2, značajno više zastupljena u prvom godinama rata.

Toliko za sada .... :caooo

pavlepav

#1
uuuu, pa meni ovo extra deluje, zaista dosta detalja, otvoren motor za sladokusce (kao sto sam i ja) definitivno pospesuje celokupni dojam...  :o
ne znam sta misle iskusniji maketari, ali mi deluje da je airfix iz godine u godinu sve bolji...  8)

vidim da se krece cena od 22-25 funti, koliko li ce biti kod nas...  :think
hvala na recenziji!  :super

Pa ne izgleda lose alii ipak mislim da cu radije uz pomoc plehurije, rivetisanja I samogradnje dopuniti Revellogawinu maketu.
Inace meni je od Airfixovih novih najbolji Hurricane u 1:48.

Miroslav Š.

Peđa, hvala ti na prikazu, odličan je. Rekao bih na prvi pogled i da je maketa odlična za sve verzije rada, od OOB pa sve do mogućnosti krupnih zahvata. Posebno mi se svidela instro tabla u reljefu, mislim da se uz pažljivo farbanje i dekale iz seta može uraditi dobra i verna umanjena kopija prave. Ima i dosta detalja na ostalim delovima, tu su i riveti, ispupčeni paneli, motorski ram sa dva spinera (verovatno spreman za narednu B2/R verziju)... kada je budeš radio, javi kakva je u radu :cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!