Hurricane MkIIc 94th sqn,Italeri 1/48

Previous topic - Next topic

Goran A.

#15
Da si pitao Gugl šta zna o 94. skvadronu, odmah bi ti dao sledeću sliku  :). U pozadini dva, bez kodnih slova i jedan sa nepotpunom kodnom registracijom. Očito je da su u pitanju tek pristigle mašine, još uvek u fazi označavanja.

https://www.asisbiz.com/il2/Hurricane/RAF-94Sqn-GO/images/Hawker-Hurricane-IIc-Trop-RAF-94Sqn-GOP-HL851-North-Africa-1942-IWM-CM3653.jpg


Miha

#16
E yebayi ga sad i ti,ovo je opšte poznata slika sa koje mi ajde ti rastumači nešto novo u vezi B flajta...
Ova slika je sa predaje četiri Harikena 94tom skvadonu i kao što vidimo. sa dosta oštre fotografije nemaju veze sa nama interesantnim letelicama,osim da su neki bili bez kodnih slova.
Daj ti nešto novo,Google u pretrazi za 94 skvadron ne izbaci mnogo a i to je poluupotreblji

Daj nešto konkretno kao što je Voja dao ,podatak,datum,broj,imea nećeš naći preko Googla
.Uopšte ne želim da polemišem preko foruma,ako mozeš faktima nešto pomoći razradi teme koja može biti i drugima interesanta-pomozi,ako ne-nemoj razvodnjavati.

voja

#17
Pored našeg "B" flajta tog 14.11. je letela i trojka iz "A" flajta + Fosket na avionu "B" flajta.

Fosket je leteo na KZ 784 "GO-Y".

Hay na BN 403 "GO-G"
Boyd na BP 459 "GO-C"
Watts na HL 902 "GO-B"

.

.



Goran A.

#18
Quote from: Miha on 04-04-2019, 18:58:04
E yebayi ga sad i ti,ovo je opšte poznata slika sa koje mi ajde ti rastumači nešto novo u vezi B flajta...
Ova slika je sa predaje četiri Harikena 94tom skvadonu i kao što vidimo. sa dosta oštre fotografije nemaju veze sa nama interesantnim letelicama,osim da su neki bili bez kodnih slova.
Daj ti nešto novo,Google u pretrazi za 94 skvadron ne izbaci mnogo a i to je poluupotreblji

Daj nešto konkretno kao što je Voja dao ,podatak,datum,broj,imea nećeš naći preko Googla
.Uopšte ne želim da polemišem preko foruma,ako mozeš faktima nešto pomoći razradi teme koja može biti i drugima interesanta-pomozi,ako ne-nemoj razvodnjavati.

Ja htedoh da ti pomognem u dilemi da li da farbaš kodna slova, a ti đonom... Ova slika ti daje dva bitna podatka i evo ti činjenica, za korektnu maketu veoma bitnih ( toga nema u Vojinim navodima, a računao sam da si ih sam primetio pa nisam hteo da trošim tastaturu). Ako nisi, držaću se onoga što je maketarski važno za Harikene iz 94. skvadrona:

- Objavljene slike kažu da su za kodna slova korišćena najmanje dva šablona, ovde konkretno vidljivo za slovo "O";
- Isto važi i za serijale, s tim da su na Harikenima iz 94. skvadrona za serijale korišćena tri različita šablona;
- Dve vrste rondela;
- Pozicija serijala varira;
- Boja spinera varira (crvena i verovatno crna).

Da se zaključiti da (bez fotke), BP198 jedino možeš napamet da označiš i završiš, na tebi je da odlučiš da li ti je to prihvatljivo ili ne.

Goran A.

Ovo je originalni dokument sa opisom događaja, sve ranije pomenuto postoji na web-u odavno, samo treba malo strpljenja u pretrazi.

https://discovery.nationalarchives.gov.uk/details/r/D8384600

Miha

#20
Daklem,uvažavajući novine koje sam saznao nakon što sam završio Harikena,a sve zato što zaista avion bez belih kodnih slova izgleda nekako nezavršeno,jutros sabah zorom sam dofarbao iste te sad mogu reći da je konačno gotov.Hvala na sugestijama i novim detaljima koji su pomogli da se dovede do kraja ova maketa.Čeka me Spitfajer IX koji ću takođe da uradim u bojama 94sqn dok su naši leteli u njemu,ali to je već lakša priča jer je dosta toga obrađeno u knjižici prethodno pomenutoj.

AGO2 nemo' se ljutiš,kakv đon,kakve zle misli,kad si spomenuo Gugl-mislio sam da se šališ,pretraživao sam sa svakakvim kombinacijama,žena 'tela da me ostavi kol'ko sam bio dosadan,94th sqn,94 squadron,94 ovako,94 onako ali ništa se sprecijalno nije našlo.Pogledao sam opis iz Nacionalnog arhiva UK koji si linkovao i može potvrditi dosadašnje pisanje osim mog navoda da je umesto Boškovića leteo Jakšić.

I na kraju skoro da zaboravim da postavim slike naša dva heroja koja su 14.11.1943. nastradala izvršavajući borbeni zadatak a čija me sudbina navela da se posvetim izradi prvo Beranovog a sad Matejićevog aviona.Slava im.

:cheers













medico


YU-DFY

Suuuper Miha. Svaka cast. Nego, meni se cini da su Kurjaci sa usca bili inspirisani amblemom 94. squadrona jer je glava vuka na amblemu RAF skoro identicna glavi vuka na amblemu Kurjaka. Zivo me zanima ko je dizajnirao amblem Kurjaka sa usca?
https://www.asisbiz.com/il2/Hurricane/RAF-94Sqn-GO.html

Goran A.

Quote from: Miha on 05-04-2019, 17:35:00
Daklem,uvažavajući novine koje sam saznao nakon što sam završio Harikena,a sve zato što zaista avion bez belih kodnih slova izgleda nekako nezavršeno,jutros sabah zorom sam dofarbao iste te sad mogu reći da je konačno gotov.Hvala na sugestijama i novim detaljima koji su pomogli da se dovede do kraja ova maketa.Čeka me Spitfajer IX koji ću takođe da uradim u bojama 94sqn dok su naši leteli u njemu,ali to je već lakša priča jer je dosta toga obrađeno u knjižici prethodno pomenutoj.

AGO2 nemo' se ljutiš,kakv đon,kakve zle misli,kad si spomenuo Gugl-mislio sam da se šališ,pretraživao sam sa svakakvim kombinacijama,žena 'tela da me ostavi kol'ko sam bio dosadan,94th sqn,94 squadron,94 ovako,94 onako ali ništa se sprecijalno nije našlo.Pogledao sam opis iz Nacionalnog arhiva UK koji si linkovao i može potvrditi dosadašnje pisanje osim mog navoda da je umesto Boškovića leteo Jakšić.

Ne ljutim se, u suprotnom ti ne bih okačio ništa od onih zapažanja, a da sam se našalio - jesam.

Glede pretrage po netu, ne važe ista pravila kao pre desetak godina. Sada je internet prenatrpan informacijama, a šta će ti Gugl izbaciti zavisi i od svih zabeleženih "navika" onoga ko traži.  Gugl nekada voli da izvodi zaključke pa sam sugeriše rezultate pretrage i trpa ih u prvih nekoliko stranica. Moje iskustvo je sledeće - uvek je bolje koristiti više različitih pretraživača istovremeno i ako su arhivski podaci u pitanju, dobro je koristiti terminologiju što bližu vremenu dokumenta ili slike, pa podaci pre iskoče. To drastično smanjuje potrošeno vreme a i retko kada se desi da ne nađem ono što sam nameračio.

Što se makete tiče, kada nema slike, jedino rešenje je rekonstrukcija - pa šta ko zaključi i kako ispadne. Meni je u redu.