P-39 Aircobra Monogram 1/48

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Monogram je izbacio maketu P-39 Aircobra na trziste davne 1969. godine. Tada je ta maketa predstavljala verovatno hi-Tech u svetu maketarstva. Kabina je uradjena prlicno detalljno. Insrument tabla je data u kontradetalju. Nosni deo sadrzi mitraljeze (koji se na mojoj maketi ne vide) a dat je i panel u nosnom delu odvojeno koji se moze ostaviti otvorenim da bi se videli mitraljezi i top. Ja sam izabrao da zatvorim ovaj deo. Dodao sam ca 5 grama olova u nos misleci da ce to biti dovoljno da maketa ne cucne na rep. Prevario sam se, ali je Monogram dao deo prozirnog sprua koji daje stabilnost maketi. Maketa sadrzi i otvoreni panel na motorskom delu koji ako se ukloni prikazuje veoma detaljan motor. I ovde sam se odlucio za zatvaranje panela. Paneli su dati u pozitivu sem dela gde dodje glavna ramenjaca koja je u negativu. Ja sam preurezao skoro sve panele a urezao sam i rivete. Koristio sam boje Vallejo. Lakirno je sjajnim Humbrol lakom a zatim posle nanosenja dekala i Vallejo satin iz malo dodatka gloss laka. Uradjen je blagi wash u panelima, a dodatno prljanje sam uradio suvim pastelima. Ovaj avion je leteo u 488 lovackom skvadronu 59. vazduhoplovne grupe.
U steku imam jos jednu ovakvu maketu doduse u pakovanju pro-modeller. Ovaj odlivak je znatno losiji od Monogramovog a i prozirni delovi nisu tako dobri. Tu ce biti jos vise rada nego na ovoj maketi. Planiram da ova sledeca bude u bojama VVS (SSSR-a).


















doktor

perfektna kabina i lepo urezani paneli. Jedan od mojih omiljenih aviona [mada u oznakama VVS]

U svoje vreme, Monogram je imao nekoliko prvoklasnih maketa, osim ove i P-51 [obe makete], A-4, P-47 itd