Supermarine Spitfire Mk. Ia - Tamiya 1/72

Previous topic - Next topic

djnik

AR213 je jedan od poslednjih Spitfajera Mk.Ia napreavljenih za RAF. Tokom Jula 1941 sluzio je kao takozvani "bounce" avion (analog Chesterovom F-5 iz Top Gun-a) kako bi uvezbavali mlade pilote u vazdusnim bitkama. Zanimljivo je da je avion preziveo rat i dan danas je u letnom stanju u Duxford muzeju.

Dobro poznata Tamijina maketa iz 2000-e godine je veoma laka za rad, ima solidan kokpit i jedino sto sam dodao su ecovani pojasevi i isekao sam i otvorio poklopac kabine. Uz malo gita i smirgle na nosu dosao sam do prajemra, preshadinga i farbanja kamuflaze sa Tamija i Vallejo bojama. Umesto dekala na nosu ofarbao sam prvo celog belom bojom pa sam onda izvukao plave i crvene linije, stim sto je najkomplikovanije bilo na spineru.

Dekali su Illiad design koji su mnogo krti narocito kad se na nesu na ispupcene delove krila. Tu sam morao da popravljam boju i zanimljivo je da je nijansa crvene na rodnelama u stvari mesavina Rust i Red boja, to sam provalio kad sam radio te ispravke. Inace Illiad u istom setu daje i dekale za nas Spit Mk. V ali su ih zeznuli i napisali "Vukovič Srbn" umesto "Vuković Srbin". Veliki propust!

Nakon dekala uradio sam wash sa AK Panelinerom a nakon matt laka chipping sa svetlijim nijansama boja kamuflaze kao i srebrnom olovkom u korenu krila. Olovkama sam takodje isprljao odredjene delove tako sto sam naneo vlaznu olovku, ostavio da se osusi i onda vlaznom cetkicom polako krenuo da ublazavam efekat dok nisam bio zadovoljan. Tragovi curenja ulja i goriva su takodje uradjeni sa olovkama.

Maketa br.10 za 2021.










milan78

Instagram-Peacockscaleworx

YU-DFY

Jako lep i pedantan rad! Ostarevanje sa merom, bas kako treba. Moj duboki naklon.

djos & filip

Prelep!
Uz izuzetno interesantnu verziju, odlican rad.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

djnik

Hvala svima!

Posto je ovo moj cetvrti Spit za godinu dana, hteo sam da uradim nesto drugacije i ne jos jednu "standardnu" RAF masinu. Sledeci ce biti u 1/48 mada imam i jedan u 1/32 :) Ali do tada ce doci na red neki drugi avioni i oklop.