Monogram Convair F-102 Delta Dagger 1/48

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Prvo par reci o samom avionu. F-102 je klasican presretac specijalo dizajniran za borbu protiv sovjetskih bombardera. Projektovan je pocetkom 1950-tih a prve jedinice americkog RV su primile svoje primerke ovog aviona 1956. godine. Ukupno je proizvedeno 1000 aviona ovog tipa. Naouruzanje ovog aviona cinile su nevodjena raketna zrna i vodjene rakete prve generacije AIM-4 Falcon. Ove rakete su bile prilicno neefikasne protiv lovaca (manevrisucih ciljeva). To je narocito doslo do izrazaja u Vijetnamu gde se ovaj avion uglavnom koristio za napad po zemaljskim ciljevima i pratnju bombardera. U nekoliko dog fightova u kome je ucestvovao nije se pokazao u dobrom svetlu. Prijavljeno je jedno obaranje od strane MIG-21 i gubitak od 11 primeraka zbog razlicitih otkaza. Vec pocetkom 70-tih pocinje povlacenje ovog aviona iz aktivnih jedinica. Poslednji primerci su povuceni iz upotrebe 1976. godine. Americki piloti su ga jednostavno zvali "Deuce" ili po srpski dvojka.
Ovaj avion koriscen je i u grckom i turskom RV. Tokom kiparskog rata grci su tvrdili da su sa F-5 oborili 2 turska F-102 dok su Turci tvrdili da su njigovi F-102 oborili 2 grcka F-5. Obe strane su tvrdile da im nisu naneseni gubitci.
Monogramova maketa datira iz 1991. godine i deo je cuvene serije stoleca. Maketa je odlivena u sivoj kvalitetnoj plastici, a panelizacija je tipicna za Monogram i data je u pozitivu. Ja nisam bio lenj pa sam prerezao panele na gornjaci dok sam na donjaci to uradio samo delimicno. Kabina je odlicna sa jako lepim detaljima instrument table i izbacivog sedista. Uklapanje je na sasvim zadovoljavajucem nivou. Narocito mi se svidja kako je resen raskolop i uklapanje krila u trup. Jedinu zamerku bih imao na rasklop vertikalnog stabilizatora jer se sa desne strane dobija nesto dublji i siri panel. Kutije stajnog trapa kao i sam stajni trap je bogat detaljima i ti detalji su mi se posebno dopali. Ja sam kupio maketu bez prozirnih delova i stvarno je dugo camila u kutiji sve dok nisam dobio celuloidne delove. Vise puta sam pisao Revellu i molio za ove delove. Medjutim, reli su mi ljubazno da ih nemaju na stanju i da nisu skoro izdavali ovu maketu. Pomoc sam dobio od YASIG (Nese Mikluseva) koji mi je uradio prozirne delove. Vetrobran je uradjen na osnovu F-106 koga imam neuradjenog u kutiji a canopy je Nesa uradio na osnovu originalnog iz F-102. Monogram je dao i delove unutrasnjosti trupa gde je smesteno naoruzanje odnosno opciju sa otvorenim spremnikom naoruzanja. Ja sam se ipak odlucio za zatvorenu varijantu ovog spremnika jer je tako prikazano uglavnom na onim na fotografijama u operativnoj upotrebi na koje sam ja naisao. Dekali su originalni. Stari su tacno 30 godina i jako su dobrog kvaliteta. Gotovo da sa boljima nisam radio. Boje su Vallejo. Lakirano takodje Vallejo lakovima.


















Poseidon

Bravo... obožavam ove rane mašine.

flanker

U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Veki

Odlican rad!Inace monogram je poznat po detaljima unutrasnjosti kabine.

djos & filip

Sjajna maketa, lep i cist finish, sa atraktivnim oznakama.
Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......