P-47D JRV Thunderbolt, 1:48 Tamiya

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Dobro veče (ili noć) još jednom od mene, iz kišnoga Pfalza,

evo opet simptoma akutne nostalgije - završih još jednu maketu aviona moje rodne zemlje na brdovitom Balkanu... a gde je drugde bilo da Šturmovici, Meseri, Spitovi, Boltovi i mnogi drugi lete zajedno?

Kao što iz naslova vidite, letelica je dobro poznata, a bogami i reputacija proizvodjača makete ne zaostaje nimalo. Pošto je Tamijin kit pravi melem za dušu, mogao sam energiju da koncentrišem na metalni finiš, koji ruku na srce nije trivijalna stvar u ovom našem svetu maketarstva. Tokom godina sam testirao razne proizvodjače metalik boja, ali i pored impresivne konkurencije ipak ostao veran Alclad lakovima, zbog njihove postojanosti i veoma finom pigmentu, kao i bogatoj ponudi raznih nijansi. Ovoga puta mi je glavni cilj bio da postignem uverljivi izgled metalne oplate sa što više teksture i kontrasta, tako da maketa ne bude dosadna bilo da je posmatrana sa veće daljine, ili izbliza.

Osim toga, živo me je interesovalo da oprobam stensile i zakivke koje firma HGW proizvodi za ovaj tip aviona. Mogu slobodno reći da su opravdali moja očekivanja.  :super Slično, Eduardovim dekalima nove generacije i ovde se radi o dekalima sa kojih se posle sušenja skida film, tzv. wet-transfer. HGW preporučuje da se paneli sa zakivcima nanesu pre završnog sloja farbe, ali sam ih ja posle par eksperimenata ovde upotrebio preko završene metalne površine. Posle susenja i skidanja zaštitnog filma zakivci odlično prijanjaju za površinu i mogu se ukloniti samo vrlo energičnim trljanjem. Pošto su i sami srebrni, mislim da je efekat koji sam postigao prilično autentičan.

Moram da pohvalim i Lift Here dekale. I pored moje zabrinutosti, njihov film je potpuno nestao sa površine makete i na kraju izgledaju kao ofarbani. Svaka čast!

Na većini fotografija jugoslovenskih Thunderbolta prisutni su podvesni nosači za rakete, kojih u Tamijinoj kutiji nažalost nema, pa sam ovde morao da improvizujem i ukradem, pa modifikujem iste iz Eduardovog Tempesta. Osim što sam ih doradio i detaljisao, morao sam i da izradim dva nova para, jer Tempest nosi osam raketa a Thunderbolt 10.

Prilično sam zadovoljan konačnim izgledom makete - postigao sam ono što sam želeo, bez mnogo kompromisa i prilično uživao u ovom projektu. Evo sada i slika...




























Pozdrav od Šekija
--------------------

YU-DFY


viper


najjaci

WOW  :god :bravo :cheers

Svaka cast. Brutalno(sto bi rekli vi mladi) sve u kompletu nema sta.

Ostaje jos samo da nam otkrijes kako si dobio spinig efekat propelera na fotografijama.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Lykos

Efekat propepelera se dobije veoma lako, fen za kosu ili airbrush i voila.

®Evolutionary

Hvala mnogo kolege!  :cheers

Efekat rotirajućeg propelera je novi filter za iPhone 13 i zove se PropSpin... mnogo je dobar!

:lol

Šalim se naravno! ;D Na svim mojim maketama sa propelerom zamenim vratilo sa dve koncentrične cevčice, od kojih je ona unutrašnja pričvršćena za propeler, a spoljašnja igra ulogu ležaja i pričvršćena je za trup. Prilikom konačne montaže dodam kap mašinskog ulja izmedju ove dve cevčice. Tako je dovoljno da dunem na propeler i on počne da rotira.

Prilikom fotografisanja kamera je na stativu, blenda je skroz zatvorrena, radi maksimalne dubine fokusa (f.22 ili veća u zavisnosti od objektiva), osetljivost "filma" je zaključana na ISO 100 i pod normalnim osvetljenjem dve stone lampe to uglavnom proizvede dužinu ekspozicije od oko pola sekunde do sekunde i po. Pritisnem okidač, kamera počne da odbrojava jer mi je tajmer uključen, dunem u propeler i voilà! PropSpin 1.0  :mjetal
Pozdrav od Šekija
--------------------

najjaci

Pitao sam zato sto se vidi da nije post process a nisam znao da maketarski propeleri mogu da se vrte tako brzo  :zvizduc
Hvala.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Jovac

Vrhunski rad. Ovaj samo što ne poleti. Realno skroz.

boom.boom

Remek delo!!!! Neverovatno koliko je sve potaman, autenticno i zanimljivo! Kao so rece kolega, samo sto ne poleti!!! :god
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"


®Evolutionary

Još jednom hvala drugari za svu ove lepe reči i kompiimente!  :cheers
Pozdrav od Šekija
--------------------

relja

Ekstra... samo još fale izduvni gasovi i kao da je pravi  :D
"Nema te sportske aktivnosti niti seksualnog uzdbudjenja koje može tako da ubrza rad srca i podigne pritisak kao saznanje da je jedan deo makete u radu - nestao"

Warhawk

Vrlo Odličan, naročito chipping oko staklarije.
HGW riveti su neverovatno suptilni, svidja mi se ideja da se lepe na kraju za NMF mašine.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

chikavili

Uf uf uf... ovo ide u reference "kako treba da radim"  :super

Smajser

Skoro nisam video ovako dobro uradjenog i fotografisanog Tanderbolta. Svaka cast!Umetnicko delo. :god