Focke-Wulf Fw-190D-9 JG2 - Tamiya 1/72

Previous topic - Next topic

djnik

Tamiyina maketa je dobro poznata i moguce je da ju je tek sada nadmasila IBG maketa (planiram da radim D-13 verziju). Sastavljanje je islo bez vecih problema, malo gita tu i tamo ali u standardnom Tamiya stilu.

U kokpitu sam nalepio dekal na instrument tablu i onda ofarbao oko svakog instrumenta sa RLM 66 i stavio kap gloss laka na svaki instrument tako da izgleda veoma realisticno, kao da je instrument tabla od ecovanog dela. U kokpitu sam takodje dodao i ecovane pojaseve. Izbusio sam cev topa u spineru, napravio topove u korenu krila i pito cev od mesinganih cevi i stavio antenu od Ushi van der Rosten rastegljivog najlona.

Sto se tice farbanja cela maketa je ofarbana u Panzer Gray tamno sivi prajmer i onda sam uz pomoc maski isprskao belom bojom takozvani "marbelling" efekat. Nakon toga sam razredjenim bojama, kako ne bih skroz pokrio "marbelling", krenuo da radim na kamuflazi pocevsi sa RLM76 na trupu i krilima (zanimljivo je da je par aviona iz JG2 imalo RLM76 i na krilima) i ispod krila na odredjenim mestima. Celo donje krilo je ofarbano sa RLM 66 sem elerona i krajeva krila (koji su u RLM 76). Zandji deo krila i flapsove sam nakon toga utrljao metalnim pigmentom kako bih imitirao boju metala (krilo jednom nijansom a flapsove drugom). Sa gornje strane sam na krilima isprskao RLM83 kao i na trupu uz blagi mottling dok je RLM75 boja isprskana samo na kraju trupa i na horizontalnim stabilizatorima. Na kraju sam isprskao zuto/belo/zutu JG2 traku oko trupa kao i mesto gde je neki broj pre crne 4 prefarban.

Umesto Tamiya dekala koristio sam Eagle Editions Ltd. dekale koji su se odlicno istopili sa Mr. Mark Softnerom. Nakon dekala naneo sam gloss lak, wash, i mat/satin lak. Na kraju sam svetlo sivom, svetlo zelenom, braon i srebrnom AK olovkom uradio chipping a na samom kraju izduvne gasove sa crnim pigmentom.

Maketa broj 16 za 2022!











Napravio sam i postolje od Ushi van der Rosten kartonske podloge koja treba da predstavlja nemacki aerodrom . Izgleda OK ali bolje je da se napravi u svojoj radinosti...

milan78

Odlicna Dora.Ibg je svakako bolji ali i tezi za napraviti.Ok nije bolji mnogo od ove makete.Lep rad svakako.Ono sto bih zapazio je crn propeler.Treba da bude rlm 70 ili kako negde kazu cak neka priblizna rlm66.Mozda gresim ima puno rasprava o tome ali standard je bio rlm70.Ne umanjuje rad sa zanatske strane jer je maketa odlicna. :cheers
Instagram-Peacockscaleworx