An-2 Trumpeter 1/72

Previous topic - Next topic

Nemanja99

Pozdrav svima!
Maketa je generalno loša,netačna ali uz malo truda može da ispadne solidna maketa
Farbano revell bojama takodje lakirano revell lakom dekali lift here










:cheers

Tomcat

Ne znam koliko je (ne)tacna ali svakako lepo izgleda
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

aircobra


JAFO

Sajle su manji problem, ova žuta, limun, ubija...

BPO nikada nije bio žut.

Bio je u fabričkim WSK-PZL bojama , svetlo bež trup  ( light tan) i svetlo plava krila i repne površine.



Posle revizije u Mađarskoj, ofarban kao "Cirkus Medrano".



najjaci

Quote from: JAFO on 14-07-2022, 09:46:47
... Posle revizije u Mađarskoj, ofarban kao "Cirkus Medrano".


Nemojte sad tako, to su ipak vesele boje(gay colors)  :zvizduc
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

VladimirBrankovic

Lepo ovo izgleda. Boje su interesantne, e sad da li je nijansa ova ili ona, realno, dobar je! Bravo..

JAFO

Quote from: VladimirBrankovic on 14-07-2022, 16:34:33
Lepo ovo izgleda. Boje su interesantne, e sad da li je nijansa ova ili ona, realno, dobar je! Bravo..
Ma da , nijanse.
Naručiš belu kafu, konobar ti donese limunadu.
Nije greda.
Borča je.

najjaci

Quote from: JAFO on 14-07-2022, 16:50:29
Quote from: VladimirBrankovic on 14-07-2022, 16:34:33
Lepo ovo izgleda. Boje su interesantne, e sad da li je nijansa ova ili ona, realno, dobar je! Bravo..
Ma da , nijanse.
Naručiš belu kafu, konobar ti donese limunadu.
Nije greda.
Borča je.

E ako si mu rekao... svaka ti je ko u Njegosa od rijeci do rijeci...
LM
Ni ja nisam misljenja da treba bas biti picajzla za nijanse ali je valjda poenta hobija prikazati rad u sto vernijem obliku. Tako da ne treba ni tu imati bas velikih odstupanja. Sto rece kolega DJAFO bela kava i limunada.
Vidim i ovde na forumu postoji frakcija koja zagovara malo opusteniji nacin rada narocito kada su u pitanju boje. S jedne strane ih razumem opet s druge strane dajte ljudi malo da to pritegnemo.
Kako god mislim da su kod "mladjih" kolega ta odstupanja nekako i normalna dok bi "starije" kolege tu vec trebali da imaju manju toleranciju.

E sad da se ne naljuti kolega Nemke99 sto odoh u off.
Rad ti izgleda fino i dopadljivo ovo za boju je samo kostruktivna kritika koja bi trebala necem da nas nauci i ucini nas boljim u onome sto radimo.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

JAFO

Quote from: najjaci on 14-07-2022, 18:43:19
E ako si mu rekao... svaka ti je ko u Njegosa od rijeci do rijeci...
Serdare, Vojvodo i slične priče, nema potrebe...

Ne vidim svrhu da nekoga kritikujemo bez povoda, a još manje da hvalimo bez razloga, nego da ako je nešto pogrešno, ukažemo, dokumentujemo, da se nekom drugom ne ponovi, što svako mora da uči na svojim  greškama, ako može da se edukuje na forumu.

Stičem utisak da je  osim Bravo, Super je, Odlično, Samo tako, Svaka čast, Genijalno, svaki drugi komentar na ovom forumu nepoželjan.
Ako je tako, onda da se ne vređamo, gledaćemo slike, a kometare ostaviti za sebe.

Al' nekako mislim (prateći neke druge , ozbiljnije forume) da to baš i nije najbolji način za napredovanje u ovom multidisciplinarnom  hobiju.

Moja 2 perpera, a vi , kako hoćete.

VladimirBrankovic

Dobro, da, trudimo se da uradimo što realniji prikaz na zadatu temu. I ja sam "picajzla", ne mogu da spavam noću ako ošinem neku nijansu ali sam shvatio da nikada nećemo moći da dostignemo 100% realističnosti. Prosto, za neke zemlje, popot SAD, imamo jasne standarde, dok za druge i ne baš. Ja se, prvi, suočavam sa problemima tačnih boja jer pretežno radim "egzotiku" gde reference nisu najjasnije i generalno ima malo informacija o nijansama. Nekada se desi i da omašim neku boju pa bože moj, to je što je, znam za ubuduće... Zato razumem kada neko pomalo promaši boju, dešava se. Na kraju krajeva, najbitniji je užitak rada i da smo mi zadovoljni rezultatom. Niko sem osobe koja se zabavljala uz maketu od nje nema nikakvu korist, tako da "ako si ti srećan, ja sam još više hepi"....
Ne znam, po meni je, pre svega, najbitnije da podstičemo jedni druge da rade, uživaju u ovom hobiju jer je zaista poseban. I ako je neko pomalo promašio, nema veze, bitno je da uživa. Zato, ponekad, treba izostaviti neke zamerke, možde greška nije toliko velika koliko će zamerka na nju obeshrabriti osobu da dalje radi i trudi se. Drugo, vrlo je važno čiji rad je u pitanju. Ako je u pitanju neko ko se izdaje za "ozbiljnog maketara", za njega su zamerke na sitnice vredna sugestija, dok je za početnike i hobiste drugačiji kriterijum. Ne znam, sve je to do osobe, ja sam svojom rabotom zadovoljan, nisam naj naj, nisam najgori ali avaj, hobi čini svoje i ja sam za trunku srećniji uz njega... Zamerke prihvatam oberučke ali selektujem šta je "big dil" a šta ne...

najjaci

Quote from: JAFO on 14-07-2022, 18:58:33
Quote from: najjaci on 14-07-2022, 18:43:19
E ako si mu rekao... svaka ti je ko u Njegosa od rijeci do rijeci...
Serdare, Vojvodo i slične priče, nema potrebe...


Serdare, Vojvodino nemoj bas bukvalno shvatati stvari od rijeci do rijeci...  ;)

Inace u potpunosti se slazem sa ostatkom tvog posta ali takodjer se i donekle slazem sa Brankovicevim poslednjim postom.
Ajd Nemke izvini jos jednom za spam.

Over and donut  :pilot
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

chikavili

Quote from: JAFO on 14-07-2022, 18:58:33
Stičem utisak da je  osim Bravo, Super je, Odlično, Samo tako, Svaka čast, Genijalno, svaki drugi komentar na ovom forumu nepoželjan.
Ako je tako, onda da se ne vređamo, gledaćemo slike, a kometare ostaviti za sebe.
Mislim da nisi u pravu. Uvek ce biti onih kojima kritika smeta, ali isto tako ima dosta i onih koji pozdravljaju konstruktivnu kritiku, sugestiju, a i diskusiju. Tako da, slobodno pusti komentare da rade ono sto treba da rade ;)

JAFO

Quote from: chikavili on 15-07-2022, 11:01:27
Mislim da nisi u pravu. Uvek ce biti onih kojima kritika smeta, ali isto tako ima dosta i onih koji pozdravljaju konstruktivnu kritiku, sugestiju, a i diskusiju. Tako da, slobodno pusti komentare da rade ono sto treba da rade ;)
Ja se izvinjavam, nisam nikoga kritikovao, samo sam izneo činjenice i ilustrovao fotografijom.
Radio sam i Trumpeter i Italeri Antonova i znam kakav je poduhvat od toga napraviti dobru maketu.

Nemam komentar na sam rad, to je stvar ukusa, o tome ne diskutijem, već na izbor boje, taj AN-2 YU -BPO sam video uživo, odavno, i sećam se da je bio u fabričkim Bela Kafa/Svetlo plavo  bojama, poput većine tada uvezenih (sredinom osamdesetih) .
Sa par klikova na Googlu sam našao i te fotke, i to je poenta komentara kojeg sam dao.

Generalno, uložiti sate i sate u doterivanje takve makete, bojenje, dekale, finiširanje, slikanje, prezentaciju, a ne potrošiti deset minuta na webu da se informišeš o subjektu kojeg radiš je za mene potpuni promašaj.

Možda sam ja pogrešno informisan da poenta maketarstva nije verno reprodukovanje umanjene verzije nekog objekta već razbibriga, zanimacija za gubljenje vremena ili relax aktivnost.

Ako je tako, onda izvinite...



Nemanja99

Quote from: JAFO on 14-07-2022, 09:46:47
Sajle su manji problem, ova žuta, limun, ubija...

BPO nikada nije bio žut.

Bio je u fabričkim WSK-PZL bojama , svetlo bež trup  ( light tan) i svetlo plava krila i repne površine.



Posle revizije u Mađarskoj, ofarban kao "Cirkus Medrano".



Ja sam pratio upustvo lift here sad vidim da je na originalu druga boja sta je tu je idemo dalje...

VladimirBrankovic

Ajaaaoo vi niste normalni hahaha oko čega  se vodi rasprava... ljudi, manje rasprave, više uživanja u hobiju.... Svi zaboravljate glavnu poentu hobija kao pojma, a to je da osoba uživa u svom radu.... Okej, omašio je boju i šta sad?  Video sam i "mnogo jake" maketare koji ošinu kompletnu kamuflažu pa im se napiše samo "Bravo majstore".... Ajd tu dajte neku zamerku....zaista više...