Fouga Magister, Heller, 1/72

Previous topic - Next topic

Dragan

Stara ali solidna Helerova maketa. Lako se sklapa, trazi malo gitovanja i smirglanja.
Staklarija je izradjena od "gumaste" plastike: uopste nije krta, staklo kabine je iz jednog dela i na (lagani) pritisak se savija. Plastika je debela tako da je distorzija izrazena. Sve u svemu, ako je pritisnete nece naprsnuti ili puci, ali zato se tesko smirgla i polira. Jedini spas moze da bude da se preprska glanc lakom.
Sastavnica je korisna samo okvirno, pozeljno je konsultovati literaturu. Ako se dobro secam, bice da su zamenili pozicije krilnih dopunskih rezervoara.Takodje, uporedjujuci fotografiju stvarnog aviona AA-193 i onoga u sastavnici ima razlika.
Od dorada... recimo, dodao sam izduvne cevi mlaznih motora da se ne vidi pecina u trupu.
Verovatno zbog svetla, maketa u stvarnosti bolje izgleda nego na fotografijama, pa sad ko hoce da mi veruje - hoce, ko nece tesko njemu!  :)



















:cheers



VladimirBrankovic

Bravo Dragane. Volim kada vidim da se još neko ne stidi stare plastike. Ne samo to, veći da je uradi OOB! U svakom slučju, lep, pedantan rad, oznake sasvim lepo legle, ma bombonica!!!!

najjaci

Quote from: Dragan on 14-08-2022, 15:39:44

Verovatno zbog svetla, maketa u stvarnosti bolje izgleda nego na fotografijama, pa sad ko hoce da mi veruje - hoce, ko nece tesko njemu!  :)


Jao, jaooo tesko si ga meni...  :hahaha
LM
Lepo ti je ispao ovaj oldschool rad samo eto mozda si mogao da izvuces linije panela da povrsina ne deluje tako uniformno ravno bez detalja. Doduse mozda je uzivo drugojacije ko sto si i napisao  :zvizduc
Ali znajuci Heller :mjetal verovatno je maketa u pozitivu tj deluje kao da su pojedine stvari u pozitivu a pojedine u negativu.
https://youtu.be/-Y4G8o9jz44
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

VladimirBrankovic

Quote from: najjaci on 15-08-2022, 14:37:25
Quote from: Dragan on 14-08-2022, 15:39:44

Verovatno zbog svetla, maketa u stvarnosti bolje izgleda nego na fotografijama, pa sad ko hoce da mi veruje - hoce, ko nece tesko njemu!  :)


Jao, jaooo tesko si ga meni...  :hahaha
LM
Lepo ti je ispao ovaj oldschool rad samo eto mozda si mogao da izvuces linije panela da povrsina ne deluje tako uniformno ravno bez detalja. Doduse mozda je uzivo drugojacije ko sto si i napisao  :zvizduc
Ali znajuci Heller :mjetal verovatno je maketa u pozitivu tj deluje kao da su pojedine stvari u pozitivu a pojedine u negativu.
https://youtu.be/-Y4G8o9jz44
Slazem se sa Najjacim. Ovi avioni jesu bili srebrni i uniformni, a ne bi skodilo da si stavio blagi vosh na ivice flapsova, vazdusnih kocnica i na ostale pokretne povrsine. Cisto da se zna da su tu...

Goran A.

Ovaj pozitiv bi živnuo toniranjem oplate, švapski nisu imali srebrni premaz, već go metal. Uz neku olovčicu preko panelnih linija, to bi bio neki razumni maksimum za vremešne odlivke poput ovoga.
Ako je ova maketa slika i prilika nekih starih pristupa, pozdravljam, meni sasvim u redu.

djos & filip

Ko bombona, lepo izgleda ova "starudija".
Bas mi se svidja.
Wash i ostalo, stoji da bi dodalo na "vizuelnom polju", ali i ovako veoma interesantno izgleda.
Veliki pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Dragan

Hvala na komentarima!
Kao sto prilici starim maketama panelizacija je u pozitivu... mada ne znam da li je Heler ikad uradio i jednu maketu sa urezanom panelizacijom?
Sa druge strane, sve i da je imala urezanu panelizaciju ne radim vos; ranije sam obrazlozio zasto, da ne ponavljam. Ipak, ima malo "vosa": resetke na nosu i trupu iza krila; na pravom avionu tu se bas vidi "mrak" u trupu.
Vise mi smeta los spoj vetrobrana i trupa, kao i dela iza poklopca zadnje kabine i trupa. Upravo zbog "gumaste" staklarije nisam imao hrabrosti da spoj gitujem ili popunjavam cijanofiksom pa da smirglam, a nesto se MrSurfacer 500 nije pokazao najbolje, plus sto MrColor Thinner kao da je zamucivao staklariju koja i onako nije kristalno prozirna. Posto nisam imao rezervnu staklariju - dobro je i ovako.

:cheers