Eduard Jak-1b 1/48

Previous topic - Next topic

YU-DFY

Eduardov Jak-1b je prepak proizvodjaca Accurate Miniatures koja je prvi put izasla na trziste sada vec davne 1998. Eduard je ubacio svoje dekale, sastavnicu (prilicno nejasnu barem sto se tice kabine) i eceraj. Ja sam uradio maketu OOB. Ubacio sam eceraj u kabinu (na zalost ne vidi se bas po mojim fotografijama). Maketa se lepo uklapa sem spoja krilo-trup gde je potrebno gitovanje. Odlucio sam se za dekale iz kutije i verziju "Oslobodilac Donbasa" jer mi se ta sema farbanja najvise svidela, a i zbog toga sto je ovaj avion preveden iz VVS SSSR-a u nas JRV. Uglavnom, natpisi na ovom avionu su opet aktuelni. Ko zna, mozda neki od Su-35 dobije ispod kabine neki slican natpis?
Farbano Vallejo bojama odozgo (70992 neutral gray & 71047 gray) i AK bojom odozdo (AMT-7 light blue). AK boju sam koristio prvi put u zivotu. Probao sam da je razredim klasicnim metodom koji ja koristim a to je sredstvo za prskanje po sofer sajbni ali bezuspesno. Probam vodom, ne ide. Zato sam kupio originalni njihov razredjivac koji je verovatno 100% alkohol. Posle toga nisam imao problema i boja odlicno prijanja i ima lep pigment.


















milan78

Koja Ak boja je u pitanju,bocica kao Gunze ili kao Vallejo?
Instagram-Peacockscaleworx

YU-DFY

QuoteKoja Ak boja je u pitanju,bocica kao Gunze ili kao Vallejo?

Staklena bocica 10 ml kao Tamiya. Gunze nisam nikad koristio niti imao prilike da ih vidim.

boom.boom

Bas lep! Cestitke  :bravo!
Da se ideja za Su-35 prosledi visim instancama  :super!
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

milan78

Da to je ta boja kao tamiya,gunze...cudi me da ti alkohol nije radio posao.Mada ih ja sa leveling thinnerom razredjujem i sve je super.Lep Jak cestitam! :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

anki

Prelep zanatski rad a tema me dira u tanke zice. Ipak i par primedbi. Nesto su te boje gore mnogo otisle u plavo? Nadam se da je zbog svetla i foto aparata? Drugo , koliko znam, nasi nisu nikad imali ove potkrilne  dopunske rezervoare.. U sustini ni Rusi ih nisu bas cesto koristili.

flanker

Odličan, a ovo mu je najlepša šema.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Drale

Čestitam, lep rad. Što se tiče komentara na modernog oslobodioca Donbasa, nisam siguran da Ukrajina ima Su -35.

najjaci

Pridruzujem se svim pohvalama za lep rad i ako sam jedan od onih koji preferira da vidi zaprljanu i izgrebanu makinu  :cheers

Quote from: anki on 29-10-2022, 01:47:59
...Nesto su te boje gore mnogo otisle u plavo? Nadam se da je zbog svetla i foto aparata?
Delom sigurno i jeste zbog osvetljenja i aparata kojim je slikano jer je slikano po danu i na otvorenom.

Quote from: milan78 on 28-10-2022, 17:12:42
...cudi me da ti alkohol nije radio posao.Mada ih ja sa leveling thinnerom razredjujem i sve je super...
Ovo me malo asocira na draganovu pricu koji masu farba razredjuje nitro razredjivacem  :hahaha no salu na stranu mislim da taj AK Real Colors i jeste pogodan da se razredjuje sa leveling thinner-om koji nije samo na alkoholnoj bazi.

Quote from: Drale on 29-10-2022, 20:17:01
..Što se tiče komentara na modernog oslobodioca Donbasa, nisam siguran da Ukrajina ima Su -35.
E ovo je sad vec skakljiva tema, mada ima poentu kad bolje razmislim. Treba samo prvo spoznati ko je tu oslobodioc... oslobodilac? I od cega/koga ga oslobadjaju?
Inace moj petogodisnji ruski iz osnovne kaze da na ovom avionu pise Oсвобожденный Донбасс sto bi u prevodu bilo nesta kao Oslobodjeni Donbas a ne Oslobodilac Donbasa
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

Drale

#9
To ne bih znao, učio sam engleski u školi :zvizduc Ono što me medjutim zanima je, da li oni crno beli krugovi na krilima aviona, predstavljaju poklopce rezervoara ili indikator zabravljenosti stajnog trapa ili indikator pritiska u ramenjači, ako su tadašnji avioni uopšte imali isti.

boom.boom

"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

YU-DFY

QuoteNesto su te boje gore mnogo otisle u plavo? Nadam se da je zbog svetla i foto aparata? Drugo , koliko znam, nasi nisu nikad imali ove potkrilne  dopunske rezervoare.. U sustini ni Rusi ih nisu bas cesto koristili.
Nisu. Boje su ok. Slikao sam u sumrak posto sam dosao sa posla. Nije bilo dobro osvetljenje. Zato prilazem dve dodatne slike. Jedna je napravljena posle lakiranja sjajnim lakom, a druga neposredno kada sam zavrsio maketu.
Sto se tice dopunskih tankova, odlucio sam se da ih ipak stavim iako verujem da su ih bas retko koristili. Ovako mi avion deluje mocnije. Nisam ih prljao jer verujem da su ih bas retko koristili.

QuoteE ovo je sad vec skakljiva tema, mada ima poentu kad bolje razmislim. Treba samo prvo spoznati ko je tu oslobodioc... oslobodilac? I od cega/koga ga oslobadjaju?
Inace moj petogodisnji ruski iz osnovne kaze da na ovom avionu pise Oсвобожденный Донбасс sto bi u prevodu bilo nesta kao Oslobodjeni Donbas a ne Oslobodilac Donbasa
Ruski ne divanim iako mi je otac zavrsio ruski jezik i knjizevnost na Filoloskom u BG. Verovatno si u pravu sto se tice prevoda. A sto se tice tog ko koga tamo oslobadja, tu ne bih komentarisao da ne zadjemo u politiku. Samo sam primetio da bi se ovaj text mogao staviti na neki moderni avion u sukobu opet.

QuoteOno što me medjutim zanima je, da li oni crno beli krugovi na krilima aviona, predstavljaju poklopce rezervoara ili indikator zabravljenosti stajnog trapa ili indikator pritiska u ramenjači, ako su tadašnji avioni uopšte imali isti.
Boom Boom je vec dao link, a ja cu onako ukratko. To su pokazivaci goriva u krilnim rezervoarima. U pilotskoj kabini nije bilo prikazivaca kolicine goriva, pa je pilot direktnim pogledom iz kabine na povrsinu krila mogao da vidi koliko mu je goriva preostalo. Isto tehnicko resenje je primenjeno  na Zlinove 526 koji su leteli kod nas.




Drale

Da, zbog Zlina sam i pitao, jer sam leteo na 526F davnih dana.