Me 262 B1a/U1, Hobby Boss 1:48

Previous topic - Next topic

®Evolutionary

Kommando Welter, je bila poznata jedinica noćnih lovaca Luftwaffe-a, koja je pred sam kraj 2. svetskog rata prva i jedina dobila nove avione tipa Me 262 B1/U1. Kod ove pod-varijante čuvenog mlaznog Messerschmitta radilo se zapravo o trenažnim dvosedima, modifikovanim da u zadnjoj kabini nose radaristu sa svom opremom, a na nosu prepoznatljive "rogove": 8 dipol antena FuG 218 Neptun radara.

Piloti pod komandom Kurta Weltera već su bili iskusni letači na jednosedima Me 262, ali je ova nova varijanta i za njih predstavljala izazov. Radarska oprema, drugi član posade i rezervoar iza kabine osetno su promenili letne karakteristike aviona, a sama priroda zadatka dodatno je otežala posao pilota.



Posade mlaznih lovaca su instruisane da ne napadauju teške bombardere, već da lov po mraku usresrede isključivo na Mosquito, koji je u to vreme bio praktično neuhvatljivi i predstavljao pravu pošast na noćnom nebu iznad Berlina. Osim toga, krstareća brzina Lancastera je bila na margini kritične minimalne brzine za Me 262. Popularne ilustracije ovog tipa aviona sa gorućim četvoromotornim bombarderom u pozadini su umetnička sloboda.

Rat se ubrzano bližio svom neumitnom raspletu, te su novi noćni lovci sa radarom uspeli da krajem marta i početkom aprila '45 sumiraju 5 potvrdjenih pobeda nad Mosquitom i još nekoliko prijavljenih, koje se medjutim ne poklapaju sa britanskim izvešajima o gubicima u tom periodu. Pritom su dva Welterova Messershmitta izgubljena, a nesrećni radio-operater, Reinhard Lommatzsch i poginuo, usled pilotske greške i gašenja oba mlazna motora u letu, zbog suviše naglog oduzimanja "gasa" pred ciljem. Na kraju je ovaj revolucionarni avion obezbedio Welterovim pilotima siguran prebeg na britansku stranu i monetu za njihov naknadni pozitivni tretman kod saveznika. 



Hobby Boss Me 262 B1/U1 je prilično solidna maketa, a u ovoj razmeri i jedina alternativa sada već skoro nestaloj Dragonovoj kutiji, koja i kada izroni iz nečije kolekcije sa sobom nosi i kolekcionarsku cenu.

Naravno, imam zamerke - po svom običaju, Kinezi moraju da otvore sve moguće i nemoguće poklopce, koje onda nije lako zatvoriti, jer se ne uklapaju kako treba. Hauba kabine je uža od otvora na trupu, te valja pažljivo izbušiti rupe u obe komponente i onda ubaciti lokatore od metalne žice da bi se poklopac proširio. Lakonsko rešenje je napraviti otvorenu kabinu, ali avion ima tako lep profil da je to za mene bio greh! Detalji kabine se i kroz zatvoreni poklopac odlično vide.





Kad smo već kod toga, silueta poklopca kabine posmatrana iz profila je suviše visoka i zakrivljena, što joj daje vrlo privlačnu, ali ne i autentičnu konturu, kada se uporedi sa arhivskim fotografijama pravog aviona. No dobro, u relativnom smislu sve su ovo zanemarljive greške u poredjenju sa nekim drugim nebulozama koje je Trumpeter/Hobby Boss ponudio u svojim mnogobrojnim izdanjima...



Glavni izazov na ovoj maketi za mene je ipak bila kamuflaža. Crvena 10-ka, je prema raspoloživim informacija svoj život započela zapravao kao lovac - jednosed, sagradjen u Leipheimu, u januaru 1945. Fabrička kamuflaža ovih lovaca bila je dvobojna "mekana" splinter šema RLM81/82. Posle modifikacije u noćnog lovca (Deutsche Lufthansa Werke u Staaken-u) gornje površine su preprskane svetlo sivom nijansom (najverovatnije posvetljenom RLM76), a donje u crno. Svetlo siva medjutim nije potpuno pokrila originalne boje, već su ostala tamnija pojla i vijuge koje se promaljaju i čine ovu šemu toliko zanimljivom. Upravo ovako kako sam opisao genezu pravog aviona, tako sam i završio svoju maketu i mislim da je strategija porilično uspela!  :cheers
Evo sad i preostalih slika pa uživajte!


























Pozdrav od Šekija
--------------------

milan78

Odlican je,pored zanatskih radova farbanje je prelepo.Uvek volim da vidim 262! :cheers
Instagram-Peacockscaleworx

The collector

#2
Quote from: milan78 on 01-02-2023, 22:09:30
Odlican je,pored zanatskih radova farbanje je prelepo.Uvek volim da vidim 262! :cheers

Bas lepa i pedantna maketa :cheers, ja bih se slozio sa Milanom, ALI mislim da treba malo malo vise mottlinga sa strane u predelu cockpita, kad si vec postavio reference, lepo se vidi. Svejedno lepo lepo, mene ceka u 32.
You can't buy happiness, but you can buy model kits...

chikavili

Vrhunski rad, pogotovo farbanje  :god

Laufer72

Kako bi rekli na komšijskom forumu...."ćuj stari ak je tebi ovo ok i ak si ti s ovim ok, onda je ok"  ;) 

najjaci

Obozavam da gledam tvoje radove jer su zaista na nekom visem nivou i radom i prezentacijom.
Da se ne uvrede drugi, ovde ima ljudi koji zaista lepo rade ali malo je onih koji imaju tu dozu realizma u svojim radovima kao ti.
Inace dodatno sam odusevljen jer po mom ukusu 262 ima jednu od najlepsih i najelegantnijih linija mlaznjaka. Prava leteca ajkula.
Tko vrjedi leti, tko leti vrjedi tko ne leti ne vrjedi

flanker

Nije loše. dosta dobro si savladao pojedine maketarske tehnike. Samo napred, biće još bolja sledeća.
Više mi se svideo onaj sa 50mm u nosu.
U početku će biti teško, ali će zato kasnije biti još teže.

Tomcat

#7
Jos jedna u tvom nizu perfektnih maketa, pravo umetnicko delo
Once upon a time, when men were men, and you could tell a Tomcat guy by the size of his forearms; before LANTIRN, big motors and bombs...

zivorad

Moj omiljeni avion  :love   pa još ovako dobro uradjen  :super :super :super :super :super     

boom.boom

Tvoje radove je uvek zadovoljstvo gledati. Ni ovaj nije izuzetak! Izvanredn! :bravo
"Nije važno šta se radi, vazno je da se preteruje pa će negde već da izbije!"....Miksi-"GYM-Š"

Scaling Slav

Prelepa maketa, što kaže najjači, na nekom višem nivou, vidi se odmah na prvi pogled, a kad se zagleda, još više.

®Evolutionary

Hvala puno drugari na lepim rečima, duhovitim komentarima i kontruktivoj kritici! :mjetal Povratna informacija mi je vrlo važna da bih dobio novu perspektivu na maketu koju sam sve vreme gledao iz jednog ulga. Čovek se lako izgubi u detaljima...

Na primer na ovoj jednoj arhivskoj slici motling sa leve strane ispod kabine zaista izgleda gušći nego na mojoj maketi ...  ne mari, kao što flanker reče sledeća maketa će da bude bolja! ;D

Moja maketarska ekipa se odlučila za grupnu temu "noćnih lovaca", a tema je aktuelna sve do marta '24, pa će sigurno biti još zanimljivih subjekata i šema farbanja...
Pozdrav od Šekija
--------------------

milan78

Quote from: ®Evolutionary on 03-02-2023, 17:33:47
Na primer na ovoj jednoj arhivskoj slici motling sa leve strane ispod kabine zaista izgleda gušći nego na mojoj maketi ...  ne mari, kao što flanker reče sledeća maketa će da bude bolja! ;D farbanja...
Inace je motling vrlo "lako"odraditi...te je lagano za kritiku.
Instagram-Peacockscaleworx

Maketar78

Šeki, pošto nisi odradio "motling" u perfekciji, ja da sam na tvom mestu uzeo bih tu maketu i usitnio je čekićem. Pogotovo malo češće da udariš oko kabine.  :deadhorse :hahaha

Šalu na stranu. Tvoja maketa je vrh, a ovakav rad sa savršenim i usklađenim lakiranjem je priča i umetnost za sebe.  :cheers
Bravo majstore !!!  :bravo :bravo :bravo :god :god :god
Polako, ali sigurno ...

Lee Adama

sta da kazem, sve je receno... Prva klasa!!! :super :super :super