Grumman-ov trio 1/72

Previous topic - Next topic

Profa

Evo mog novog projekta - Grumanov trio:


Naime, pogledom na svoju zalihu:

zaključio sam da je krajnje vreme da malo ubrzam, pogotovo što je još toliko lepih maketa out there  ;)
p.s. stanje je promenjeno od vremena ove fotografije - stiglo je još maketa, pa je polica PUNA!  :o

Serijska proizvodnja se, u ovom slučaju, svodi na malanje istih kamuflaža. Uglavnom ću ih raditi OOB i nemam nameru da nešto superdetaljišem. Jedino ću se potruditi da popravim prave i velike greške...

FM-2 Wildcat je MPM-ova konverzija dobro nam poznatog Akademca F4F-4 - odrađeni su novi trup, motor, zadnji točak i kuka. Priložen je i ecovani kompletić za kabinu. Zanimljivo, opet nedostaju požarni zidovi i unutrašnjost ostaje šuplja - korisno za mehaničara koji jednim pogledom može da obuhvati stajni trap i kabinu...
Na krilima ću morati da brišem spoljne mitraljeze, kao i usisnik vazduha sa poklopca motora...
Maketu sam inače dobio za rođendan pre 10 godina...
Valja napomenuti da je, posle 30 godina maketarenja, ovo moj prvi ecovani set - videćemo kako ćem da se snađem...  :-\


Italerijev F6F-3 Hellcat je standard - tu i tamo poneka pogrešna boja u sastavnici, ali generalno OK maketa za te pare (5€).


Akademijev TBF-1 Avenger... Šta reći a ne slagati... Stoji na polici okruglo 12 (DVANAJST!!!) godina...
Čini mi se su paneli malko prenaglašeni (lični, osobni i subjektivni osećaj), unutrašnjost je katastrofalno pojednostavljena (bez instrument-table, npr  >:(), ali ne bi trebalo da bude problem što se sklapanja tiče...


O napretku ću vas redovno obaveštavati...

Pozdrav!
Bogu fala što sam Lala! :)

oddball

italerijev helket je super za sklapanje, videće
"It's time to kick ass and chew bubble gum! And i'm all out of gum!"
- Duke Nukem

Ich been klugscheisser!

Sandman


Profa

#3
Nove slike i detalji:

Wildcat: VC-93, USS Petrof Bay, 1945
Najviše problema sam imao kod uklapanja kokpita u trup. Naime, trup je spolja i đene-đene (mada ga treba prilično šmirglati pre bilo kakve akcije), ali je unutra katastrofa  >:(. Najveći problem je ležište za kokpit:


Srećom, posle silnog nerviranja, nekako mi je uspelo. Posle toga sam sklopio trup. Polovine ležu fenomenalno, ali je plastika tako izlivena da je između konstantan gap. Zbog toga je trebalo "malo" gitovati, što se vidi i na slikama:


Avion bi, kad ga završim, trebalo da izgleda ovako:



Hellcat:
radi se o avionu Lt. Cmdr. Richard Stambrook-a, VF-27, USS Princeton tokom borbe u Leyte zalivu, oktobra 1944. USS Princeton je tokom ovih borbi potopljen, zajedno sa svim lepotanima iz Grumanovih čeličana  :(.
Avion se (za sada) super uklapa - čak nema potrebe za filovanjem spoja krila-trup! Jedini problem je donji spoj, ali se da preživeti...



Avenger:
na njemu ima toliko konstrukcionih grešaka da mi se ne da da ih sve nabrajam... koga zanima, nek' pročita u Squadronovoj Detail & Scale 53 (postaviću na zshare ako treba). Sve u svemu i ukratko, u kutiji je "TBF-1C", a dekali su dati za TBM-3. U skladu s tim su i ostale greške... Sa'ću da ga uradim skoro OOB, a jednom ću da nabavim i maketu kako treba...
Sklapanje je prošlo prilično jednostavno i pored gomile zezalica koje treba uklopiti - oba kokpita, turela, donji mitraljez i zadnji točak. Trup se lepo uklapa, pa je trebalo minimalno gitovati i šmirglati (Mr. Surfacer je zakon!!  8)) Krila se takođe super uklapaju i trebaće opet samo malo gita na spoju...


Toliko za sada, nastavak sledi  ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Profa

#4
Mnogo vremena od prošlog posta, ali nije da se ne radi...  ;)

Elem... Hellcat i Avenger dobijaju sloj po sloj bele odozdo. Trenutno sam na 4 sloja, i cenim da će trebati još dva  :o


Wildcat... to je sasvim druga priča. Proglasio sam ga najbaksuznijim avionom u istoriji maketarstva - triput je pao, sa vidljivim posledicama:

Ovo je fotka posle prvog pada - raspukao se po gornjoj strani i kokpit se odvojio i "potonuo". Popravljeno...
Pri drugom padu je pukao odole... Popravljeno i to... Istovremeno sam primetio da mi je nosač motora previše uvučen u trup, pa neću moći da montiram elisu (greškom sam merio dubinu bez prednjeg poklopca) - popravljeno...
Prilikom trećeg pada je otpao (srećom samo) levi horizontalac... i to je popravljeno, i sad čeka bojenje... Trenutno stanje:


Kao što se vidi, ofarbao sam kabine zelenim cink-hromatom, zbog zaradi pogleda sa unutrašnje strane... Ostalo je da čačkalicom popravim ivice, pa ide bojenje u dark sea blue (koristiću Hu77 - navy blue - mnogo mi se dopada boja  :)). Ovo će naravno sačekati dok celi avioni ne stignu u tu fazu...
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Napred, mene ceka restauracija Academijevog Awengera...pa taman da vidim sta mu radis...
Ovo za sad govori da ce biti OK.
Pozz !

mutayu

Samo napred!
Ovo sto se izdogadjalo pa je popravljeno kao da nije ni bilo. Sa belom budi uporan ali strpljiv . Mnogo tankih slojeva je bolje nego manje debelih.

Lanmi

Sve vise mi se svidja ideja da radim par maketa paralelno, pogotovo ovako, iz iste fabrike. Dobro ti napreduju, vidim da nisi imao problema sa sastavljanjem ecovanih delova sve je lepo leglo na kravicu  :).
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Profa

Quote from: airsuba on 19-12-2007, 17:00:38
moj FM-2 od Hobby Bossa ima iste ovde oznake, super su - ajrish ;)

Ja sam na mom skinuo i one uvodnike ispod krila, tako mi je po referencama....

I ja sam to ostrugao, pa onda filovao novonastalu rupu u krilu  >:( Ne zaboravi da izgituješ otvore spoljašnjih mitraljeza - FM-2 je imao samo 4...

Quote from: mutayu on 19-12-2007, 14:04:49
Samo napred!
Ovo sto se izdogadjalo pa je popravljeno kao da nije ni bilo. Sa belom budi uporan ali strpljiv . Mnogo tankih slojeva je bolje nego manje debelih.

Znam  ;) tako radim sa svim bojama - kod mene nema jedan špric i gotovo  ;)

Quote from: Kerber on 19-12-2007, 12:23:40
Napred, mene ceka restauracija Academijevog Awengera...pa taman da vidim sta mu radis...
Ovo za sad govori da ce biti OK.
Pozz !

Ukini loop antenu (nije je imao), probij rupe u krilima za 0.50 mitroljeze (malo napolje od pregiba krila, vide se na mojoj slici), iz kabine radiste izbaci sedište i ubaci radio-opremu (posle TBF-1 nije bilo radiste u avijonu)... to su brzopotezne izmene da dobiješ nešto što liči na TBF-1C. Evo detaljnog opisa potrebnih izmena da opraviš pravog Avengera (iz Squadronove detail & scale):



Hvala svima na savetima i podršci!!  ;)
Bogu fala što sam Lala! :)

Profa

Long time no see...

Od zadnjeg javljanja je Wildcat definitivno stavljen u na klupu za rezervne igrače jerbo me je mnogo iznervirao... Veliko finale je bilo pucanje (pre)tankog propagovog dekala sa detelinom (sad ga treba iskopirati ???  :-\ ) i višak laka na levom krilu (cosmos sprej)...  >:(  >:(  >:(

I ostala dvojica su mi terala žute minute :-\ , ali ne tako strašno... Da krenemo redom:

Sloj bele boje na Avengeru je poprimio dimenzije razmera veličanstvenog, te je zbog toga palo dobro šmirglanje 1600-tkom koje ga je uglavnom sredilo (horizontalci su još uvek u sređivanju)... Odbljesak blica pokazuje intenzitet šmirglanja  ;D Posle toga je pao prvi sloj srednje plave (Humbrol 144):


Sledovao je drugi sloj Hu144, a potom i i prvi sloj tamno plave (Humbrol 77):

Još uvek imam vremena da izvadim radistino sedište i umesto njega utrpam radio-opremu, ne sekirajte se ;) Isto važi i za instrument-tablu... Usput sam odustao od originalnih stakala, odradiću ih nekom od više puta pominjanih metoda... U svakom slučaju će biti tanje od ovih delova Elefantovog oklopa koje su spakovali u kutiju  ::)

Helket se, sa svoje strane, mnogo lepše i pristojnije poneo... kod njega sam samo morao iglom da prođem panele i izgrebem višak bele. Posle toga, zna se - Humbrol 144 u dva sloja:


Juče je i njemu sledovao prvi sloj mornaričko plave:


Toliko za sada... Potrudiću se da ne čekate predugo sledeći nastavak...
Bogu fala što sam Lala! :)

Kerber

Opa !  :)
Skoro da sam zaboravio na ovaj trilling...dobro si krenuo prijatelju. I dopada mi se ono sto vidim.
Wildcat ce biti super ! To se vec vidi, a bogami i Hellcat. Jos oni decali sa detelinom (kupio sam Hobby Bossov bas zbog toga)...milina.
A Avengera isto pratim sa posebnim interesovanjem.
Na pravom si putu. Samo cepaj !
Pozz !

Profa

Evo malog napretka - Hellcat i Avenger su dobili i drugi sloj tamno plave. Biće još malo popravki, da ne izgleda ovako k'o ušljiskano, ali se polako stiče pravi utisak :)
Naime, po mom iskustvu treći sloj obično potpuno izgladi stvar...

Elem, prvo Avenger:


a onda i Hellcat:


Evo ovde detalja prelaza između boja, koji zahteva minorne korekcije:


p.s. Verovatno ste na slikama zapazili još jedan projekat... i to se završava  ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

dragan_mig31

ovo izlgeda fenomenalno.svaka cast na farbanje i preshading

Profa

Nema ovde, Draganče, nikakvog preshading-a.  ;)
Pošto radim četkicom gledam da bojim panel po panel pa se to na obrubima ponekad preklopi i stekneš utisak tamnijih ivica panela. Na fotki je mnogo izraženije nego u prirodi...
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

super je prelaz izmedju svetlije i tamnije boje - bash mekan ko da si erbrashem radio ;)

onaj projekat u pozadini okachi kao zaseban topik da malo ozivimo sekciju civilnih vozila ;)