Revell Arado Ar E.555 - 'ThanksNUKEgiving Day'

Previous topic - Next topic

Profa

Parafraziraću Srkija i RHMZ: padaće kiša sutra!! ;D
Svaka čast i čest za popravke izgubljenih površinskih detalja, kao i za hrabrost - gitovanje kabine :o Srki ti je već skrenuo pažnju, a i ja ću: na 3-oj slici odole se vidi kako se traka odlepila sa stakla, verovatno si je potkačio dok si šmirglao  :-\
Ostalo baš izgleda k'o bombona, samo tako napred (ali malo brže, a ne početkom svakog godišnjeg doba po jedan nastavak... ;))
Bogu fala što sam Lala! :)

gasha

Jos se drzis price? Ne bi voleo da odustanes dobro je zvucalo a rad ce definitivno biti dobar koliko i prica. Zeljno iscekujem kraj ali nemoj da opet cekamo 4 meseca na javljanje.

Hartmann

Aha, aha, sredicu sve ostecene trakice pred samo prajmerovanje. Nisam sad hteo da diram. Inace je bilo bas zahebano kontrolisati sve to.

Quote from: gasha on 07-07-2008, 22:56:47
Jos se drzis price? Ne bi voleo da odustanes dobro je zvucalo a rad ce definitivno biti dobar koliko i prica. Zeljno iscekujem kraj ali nemoj da opet cekamo 4 meseca na javljanje.

Drzim se, naravno, bice opasna sema pustinjska  8). Trudicu se da ne stajem i cak MOZDA stignem da ga zavrsim za nisko takmicenje  :D.
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann


Evo napredka do danas:


Postavljena kabina kopilota/strelca. Unutrasnjost resetki takodje ofarbana u RLM 66, maskirana i ceka Maskol za oble povrsine.




Postavljeni poslednji delovi pred prajmer: nisan za bombardera, svetla pri sletanju i topovi


Nisan je potopljen u Future, sredjen i prijanja super. I on ceka Maskol koji ce pokrivati samo mali deo staklica (?).


Pre postavljanja svetala, unutrasnjost je ofarbana u srebrno. Uz malu doradu, svetla su se uklopila.


Topovi su postavljeni i nanet je na spojevima malo Mista Surfacer, da ne bude bas jak prelaz. Inace bi avion zvizdao pri brzini od nekoliko stotina km/h  :D. Cevke su izbusene burgijicom.


Kad je sve bilo sredjeno, maketa je prajmerovana Mr Surfacerom 1000. Kad se sve osusilo, greske sam obelezio grafitnom olovkom radi kasnije lakseg nalazenja.

Gondole motora na kome su zapocete ispravke.


Maketa nakon prajmera. Maskice su pre toga ispravljene, a drugi delovi i supljina kokpita zasticeni su guz-papirom i Maskolom.




   E i tu dolazi do kontradiktornosti - na mestima na kojima sam ocekivao da budu lose uradjena, sve je ispalo super, no na osnovnim mestima doslo je do katastrofalnih propusta, manje-vise sto nisam primetio, nego sto je zbog same konfiguracije makete, tipa krilo, doslo do pucanja zadnjih spojeva na ivicama krila usled naprezanja makete pri manipulaciji i vibracijama, jer je maketa dosta suplja u krilima i usled drzanja i malo jaceg pritiska (pri smirglanju) dolazilo je do pucanja spojeva  >:( . No, to je sada ispravljeno, al' se plasim da ne dodje ponovo do toga kasnije u radu...  :(.

Spoj izmedju kabine i trupa je ispao super, samo mi je na jednom mestu malo vise ismirglano.             




A ovo su ispucale ivice. Skoro sve je ispucalo  >:( Grrr...!




Spojevi izmedju stabilizatora i trupa koji su ponovo urezani. Ne izgleda lose?


Toliko, da zavrsim sa ovim ispravkama i prelazim na farbanje.

PozZ



''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Profa

Quote from: hartmann on 16-07-2008, 21:26:21
Spojevi izmedju stabilizatora i trupa koji su ponovo urezani. Ne izgleda lose?
Uopšte ne izgleda loše ;)

'ajde požuri malo, sa'će Niš ;) ;D
Bogu fala što sam Lala! :)

Sandman

Goxy, ovi spojevi na krilu ne deluju tako tragichno - izgleda kao da samo treba blago preci shmirglom i gotovo?  ::)

nemoj se opterecivati time, sve se to lako da srediti i posle zamackati chetkicom jer je sama ivica krila u pitanju ;)

urezane linije na repu izledaju strava!

nego, jedna stvar me sad malo bacila u razmishljanje - napisao si da cesh ono staklence da maskolom zamaskirash pred farbanje? Ako koristish Humbrolov maskol, obrati paznju da je on na bazi amonijaka i da ce skinuti sloj future-a u koji si potopio staklo!! Ovo mi se desilo kad sam maskirao tochkove na Kubelu, a Bamby mi je skrenuo paznju na to nakon peha.... generalno znachi bitno je da vidish da li maskol sadrzi amonijak u sebi!

josh jedna stvar na koju morash da rachunash kad je maskol u pitanju (barem humbrolov) je to da on najvishe 2-3 dana moze da stoji na maskiranom mestu, nakon toga postaje problematichan za skidanje i povecava shansu da unishtish/izgulish maskiranu povrshinu - tako da cesh ovde morati brzo da radish samo farbanje ;)

ajd sad navali na kammo pa da vidimo konachno koja ti je bila ideja po tom pitanju za ovaj what-if ;)

pozZz :D

Hartmann

Ma nije problem, sredicu spojeve. A za Maskol sam mislio da ga sutra skinem, pa ponovo nanesem?
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Lanmi

Opa, lepo napreduje nema sta. Ako ti i skine future, to su sve manje povrsine, skines maskol sa tih mesta mozes i cetkicom da zamazes providni deo nece se videti. Secam se da sam na svom Kometu zbog svoje gluposti izmatirao onaj staklic pozadi pa sam ga tako sanirao.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

gasha

Stigosmo do moleraja, znaci finish. Koliko vidim usud svakog maketara je gitovanje, taman mislis sve gotovo a ono negde kvrc, pa ajde ispocetka. Nema veze, bitno je da se kraj nazira.

Sandman

Quote from: hartmann on 16-07-2008, 23:32:59
Ma nije problem, sredicu spojeve. A za Maskol sam mislio da ga sutra skinem, pa ponovo nanesem?

probaj ako ti pasuje i blutak ;) on provereno moze da stoji mesecima :D

a ako ti maskol skine future sa stakla posle mozesh lagano sa shtapicem za ushi da zamackash neki polishing compound - ako nemash vec onaj Gunzeov - i da njime istrljash staklice....

iz lichnog iskustva vishe sam zadovoljan tretiranjem staklica Gunze polishing compoundom nego Futureom!?!  :-\ ::)

ajd nemoj sad da ti moj predlog za blutak "da krila" pa da otegnesh (A)rad(a) na josh par meseci! :P  >:D

Hartmann

Najzad je i taj dan dosao - vajanje 'a la Mikelandjelo' je zavrseno - pocinjemo sa farbanjem  :D !

Na maketi su ispravljene sve greskice i ponovo je nanet prajmer...





...ipak ima jos sitno vidljivih spojeva na prednjoj i zadnjoj strani krila. Mrzelo me je da ponovo sredjujem, ionako se jedva vidi  :P.




Sve ostalo je superiska.




Nakon susenja, naneo sam belu boju na kormila. Vrhove vertikalaca, vrhove krila i prednje prstenove motora cu farbati u neku zelenu 'markirung' boju.



Donje povrsine krila su ofarbane eXtraColorovom RLM 78. Tu je doslo do ponovnog problema sa razredjivanjem (kao sto sam imao sa njihovom RLM 81 kad sam farbao He 162), boja se jedino korektno razredila sa Gunzeovim razredjivacem. Sa nitro i uljanim ni da mrdne  ???. Boja se i uz to ponasala kao da sam farbao samo sa rastvaracem - sjaji se i susila se skoro ceo dan  :P  >:(.



Nakon drugog blagog prelaska danas, mesanjem cele teglice cackalicom 5 minuta, sve je bolje naleglo.


Sjaj cu ionako ubiti posle lakiranjem.






Nakon toga sam sa jako razredjenom i prosvetljenom RLM 78 presao po unutrasnjosti pojedinih panela (hvala Lanmi). Na slikama se i ne vidi nesto posebno, probacu sutra da slikam ponovo na dnevnom svetlu.


Inace sam mislio da je RLM 78 dosta tamnija, ali stvarno ispada ovako:


E, sad vi drugari malo da pomognete mastovitoscu  :). Planiram gornju kamuflazu da uradim sa nekoliko boja.
Na internetu sam nasao pejsaze pustinje Chihuahua gde bi navodno bila baza Arado bombardera, pa planiram da izvedem nesto od ovih boja prirode:

Geografski polozaj pustinje Chihuahua.














E, ovo mi se najvise dopalo...




... pa bih od Humbrolove 72 napravio osnovu (zemlja), od Humbrol 145 vece kockaste ili amorfne povrsine (rastinje), a izmedju njih bi isle tufne od Revell 374 (kamenje). Zelenu ne bih upotrebio. Nadam se da mozete da zamislite isto kao i ja, mislim da bi dobro ispalo. Sta vi kazete na osnovu slika i ovog mog plana?


PozZ


''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

gasha

Imas malo risova od smirgle ispod cockpita sa bocne strane, ali pretpostavljam da je to vrlo sitno i da se vidi samo sa ovim makro modom. U njemu svaka ogrebotina izgleda kao kanjon. Na ostalim slikama koliko vidim sve deluje extra pedantno bez ikakve greskice. Sto se pustinje i ambijenta tice to ce biti prava poslastica gledati kako radis. Ne bi bilo lose da prikazes sve delove izrade podloge.

Hartmann

Quote from: gasha on 22-07-2008, 01:02:01
Imas malo risova od smirgle ispod cockpita sa bocne strane, ali pretpostavljam da je to vrlo sitno i da se vidi samo sa ovim makro modom. U njemu svaka ogrebotina izgleda kao kanjon. Na ostalim slikama koliko vidim sve deluje extra pedantno bez ikakve greskice.

Da, samo se na slici vidi. Ovako je jedva vidljivo.
Quote from: gasha on 22-07-2008, 01:02:01
Sto se pustinje i ambijenta tice to ce biti prava poslastica gledati kako radis. Ne bi bilo lose da prikazes sve delove izrade podloge.

Aha, prikazacu svaki korak. I ja jedva cekam da pocnem  :)
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Hartmann

Evo apdejta:

Maketa je maskirana radi farbanja gornjih povrsina. Korene krila nisam stitio, jer cu tu malo talasast prelaz da napravim.




Naneta Humbrol 72 (Matt Khaki drill). Razredio sam je sa uljanim razredjivacem, jer nitro nije hteo da je razbije  :(. Po panelima sam naneo malo vise da bi se videla blaga senka. Nisam hteo da mu radim preshading, jer necu mnogo da ga ostarujem. Kasnije ce ici blagi postshading.


Zbog tako razredjene boje, nije mi bas uspeo prelaz, pa sam kasnije naknadno presao RLM 78 po prelazima. Nisam nesto odusevljen...Jbg, naviklo na akrile  :D!




Vise zbog zezanja sam ofarbao nosace motora i polje oko njih Molakovom srebrnom sa malo sive i to cetkicom, jer mi se desio peh sa erbrasem koji mozete procitati ovde: http://maketarskikutak.com/index.php?topic=4751.0 .
Takodje isto i ispod motora da reprezentuje da farbanje kamuflaze nije moglo da se izvrsi zbog uzanog prostora izmedju trupa i motora  ;).




Ofarbani vertikalci.


Evo kako izgleda kad se motori postave. Za sad ih necu lepiti, dok ne zavrsim kamuflazu.


A evo i kako izgleda prostor izmedju trupa i motora. Srebrna se gotovo i ne vidi.


Toliko. Sledi nanosenje drugih kamuflaznih boja. Jos se nisam sigurno odlucio izmedju njih, tako da ocekujte svasta  :D!
PozZ

''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

Profa

Taman sam hteo da primetim kako ti je srebrna malkico slojevita, tj. predebela, kad ono tamo na zadnjoj slici ne' da se vidi baš ništa... ::) jbg, džabe ste krečili :D
Ostalo izgleda dobro za sada, samo napred ;)
Bogu fala što sam Lala! :)