MiG-31 Revell 1/72

Previous topic - Next topic

BARAKUDA

Evo konacno sam uhvatio vreme da malo slikam, i taman istestiram novi fotoaprat.
Znaci, slike su sa Sony w-80, bez neke kasnije obrade
Sitniji delovi makete su vec zavrseni, ostala su uklapanja, i to ce biti gotovo u narednih par dana valjda.
Ovo mi je druga maketa nakon povratka u ove vode, i dalje ima puno da se uci, ali neke stvari se sad ipak lakse odradjuju.
Ako nista drugo, ono bar pranje cetkica ;)

Sigurno da ovim sad necu otkriti toplu vodu, ali jedino bitno (kako u maketarstvu, tako i u drugim oblastima) je iskljucivo strpljenje.
Greske se prave iskljucivo iz zelje da se sto pre sastavi maketa, ili neki njen deo, da se sto pre uklopi, da se sto pre vidi, itd.
Ako se eliminse ta potreba, mislim da svako moze da uradi savrsenu maketu, u suprotnom prave se kompromisi izmedju kvaliteta i vremena,
to naravno i ja radim, ali nadam se da cu popraviti tu zelju da 'ustedim' vreme na ustrb kvaliteta

OK, evo par slika, a uskoro ce ih biti jos :

Ovo je unutrasnjost kokpita,, ofarbao sam je sa revell 55, pa pronto, pa dekali, pa pronto, pa mat lak


Pilote sam namerno ofarbao u orange, po sastavnici su steel metalic, na ilustraciji sivi, po internetu sivi, ali
u preview slici na revelovoj kutiji su orange, a i to mi je malo gotivnije, jer malo razbije klise.
Inace, ne znamko radi u revelu, ali mi nije jasno potpuno odsustvo razmisljanja, tako recimo
u specifikaciji boja, stoji orange gloss 30, dok u samoj sastavnici ne postoji nigde gde se koristi ta boja !!!
Takodje i blue matt 56 se koristi samo ako se pravi onaj prezentacioni mig za prodaju, a ne u borbenoj verziji,
pa su mogli slepci da naznace, neko ce da potrosi pare bezveze na boju. Hajde to mi je jos i logicno,
ali ono za orange mi definitvno nije jasno ;) Nema veze, evo slike :


Evo kako to izgleda kad se sklopi :


Ovako sam resio problem tih 10grama koje trazi nos da ne bi seo na dupe ;)
Tu napravim gresku i preteram sa lepkom, a da realno nisam ni morao da stavim kap lepka na srafove, jer sam blokirao plastikicom sa ramova,
tako da mi je malo probilo sa donje strane i na povrsijni od jedno 2mmx3mm malo omeksala i iskrivila plastika, i evo cekam vec 5 dana da se osusi,
da je izgitujem, nece se primetiti, ali se jako sporo susi, mislim da je danas skroz tvrdo, i da cu danas to da uradim ili sutra



Ovo je onako neka slika, gde se vidi neki jos delovi koji se radeostaje da prelakiram jos jednom prontom pa matt lak, rezervoare za gorivo,
projektili jos jednom belom, pa skidam masking tape, pa pronto, pa dekali, pa pronto, pa matt lak sem tamo gde je metallic
A canopy je prvo maskiran nekako primitivno, to mi jos ne ide, pa stavljen pronto da se ne podliva boja, pa zelena, pa siva, pa opet pronto,
pa skinuta maska, pa cu sad matt lak preko sivog dela.


Eto toliko za sada, ovih dana cu dopuniti sa novim slikama, kako bude tekao progres, a sve u zavisnosti od slobodnog vremena

Pozdrav

dragan_mig31

lepo izgleda :) mada bi mogao malo da zaprljas kokpit.jedva cekam da vidim farbanje :)

Kerber

Ako znas nekog ribolovca, uzmi mu malo olova u sitnim kuglicama , za laki pec...umesto srafova, a em su male, em se lepo uklope u prostor, zatvoris to sa malo kita i super-lepka....i lepo doziras.

Ajd' sad, napred dalje, da vidimo kako se ovo cudo "pomalja" iz plastikanerskih delova...

BARAKUDA

Malo sam zaprljao sediste, kao simuliram pohabanu kozhu, kombinezon nisam hteo, a kabina se i ne vidi bas kad je sklopljena.
Nisam neki preterani fun nekog naglasenog weatheringa. Imam plan da mi neke od maketa stoje i na radnom stolu u kancelariji,
pa ne bih bas da izgleda kao u kanti da sam ih nasao 8)

Salim se, naravno, ali svakako nece biti neki prenaglasen weathering, naglasicu linije panela i videcu neki mali pre-shading

Sto se tice farbanja, definitivno kupujem airbrush, ulozio sam trud, i neko vreme u maketu, kao i u sve buduce makete
i ne bih da to ukenjam na kraju sa cetkicom. Kupicu ga jos koliko ove nedelje

Sto se tice tegova, hteo sam da kupim sacmu, ali me smaralo da idem do najblize prodavnice za koju znam, a to je na zelenom vencu,
a bilo je i kasno, pa sam napravio neki kompromis u sitne sate. To je upravo ono sto sam rekao po pitanju zelje da se sto pre sklopi maketa,
vidi progres, itd. Ubuduce bice sacma, ili olovo

Barakuda

ugovorac

Dobro si ono reko,vrelo se cesto pravi kompromos izmedju vremena i kvaliteta.Koje si boje koristio za farbanje sedista?

Vizant

Primecujem da se jako oslnjas na sastavnicu oko boja, moje skromno iskustvo govori da su uglavnom
pogresne kad su u pitanju ruski avioni, plus  sto se uvek oslanjaju na partnera. tj na firmu koja pravi boje a proizvodjach makete saradjuje s njom i naravno nema ruskih boja.

BARAKUDA

Za sediste sam koristio crnu i antracit sivu, u revelu to je, black 8, antracite grey 9, obe su mat.
Malo sam kao uradio neki wash crne sa antracit, i to je to

A sto se tice boja i pridrzavanja sastavnice, pa necu vise ;)
Inace mi je plan da od sledece makete idem iskljucivo na akril, a i u pocetku mi je bilo lakse da slusam sastavnicu, sad shvatam i da ne moram bas.

Pozdrav

Vizant

Najbolje slusaj vise izvora svoje oko na vise fotografija zatim iskustva drugih maketara sa tim i tim bojama i one upordne tabele kojih ima mali milion a jedna od najzescih i najprostijih je ova

http://www.canit.se/~griffon/diverse/modelling/s1colref.txt

BARAKUDA

Drugari ;)
nastavljamo sa slikama, zavrsio sam dosta ove nedelje sem farbanja celog aviona, dekala, lakiranja.
Nisam bukvalno stigao da odem do wobyhausa i kupim airbrush, a hocu, jer mislim da ce mnogo lepse da izgleda, a pogotovu i za one makete koje slede iza ove.

Dosta stvari sam naucio, posvetio sam paznju smirglanju, gitovanju, itd. Otprilike vidim gde su greske, sve ih generisu ista tri razloga, a to su ili zelja da sto pre zavrsim, ili neki strah da ne ukenjam jos vise, pa kao, ma dobro je, ni ne moze bolje, ili izgubim zivce, pa kao odlicno je, ne mora bolje

OK, evo nekih fotografija :

Prednji tocak, izlakirao prontom, pa uradio wash, malo sam preterao sa washom, izgleda kao po blatu da je vozio avion, no dobro. Takodje, izgleda da je pozadina losa, jer je veliki kontrast, pa malo spali ove svetle delove, ne vide se srebrni detalji, itd. To cu ispraviti sledeci puta kad budem slikao



Ovo su nosaci zadnjeg stajnog trapa, kao i tockovi za njih. Trebam da ih jos prelakiram, pa mogu da se lepe ;)



Gotovi projektili, ostalo je da malo popravim spoj izmedju dve boje, prelakiram, zalepim dekale, ponovo prelakiram ;)


Unutrasnjost canopy-a, to nisam prosli put slikao :


Ovo su neki detalji koje sam ofarbao direktno na ramu, tako sam ofarbao i tockove, kao i masu drugih sitnih detalja, shvatio sam da je tako mnogo zgodnije, lakse, cistije, itd, a posle se uz veoma malo truda poprave oni nefarbani delovi kad se skine sa plastike. Takodje na istoj slici se vide i poklopci stajnog trapa, i njih sam ofarbao, i izlakirao prontom, ono sto je zanimljivo jeste da je boja plastike skoro identicna boji kojom se stvarno farba maketa, uostalom vidi se i sa slike :


Unutrasnjost stajnog trapa, tu sam takodje odradio neki wash, izgleda malo traljavo, ali ok :


Morao sam malo da gitujem spoj izduvnika sa ostalom maketom, a i iskoristio sam priliku da vezbam tu neku boju za izduvnike, spaljeni metal, kako god, evo kako je to ispalo, sad znam bar kad je ofarbam, sta cu pokusati da uradim :



Konacno slike celog aviona pripremljenog za farbanje, sa donje strane nosa sam morao da izgitujem jer mi je lepak omeksao plastiku pa je malo 'probilo' sa donje strane. Takodje, neke male rupice sam zapusavao obicnom uljanom bojom, primetio sam da je to lakse nego gitom, jer je i sama boja dosta gusta, fino popuni rupe, ono okolo obrisem prstima, a kad se bas lepo osusi posle dva tri dana, onda presmirglam nekom finom smirglom, i to onda ovako otprilike izgleda :




To bi bilo to, sad cu se malo poigrati sa ovim detaljima jos, prelakirati ih, itd, a onda ove nedelje ako ugrabim vreme da skocim do wobyhausa i uzmem taj airbrush, e onda cu par dana da se vezbam sa njim, pa posle toga pocnem da farbam, pa da vidimo kako izgleda ;)

Sve u svemu, ja sam zadovoljan mojim povratkom u vode maketarstva, smiruje mi zivce, relaksira mi, podstice kreativnost, itd, a s'obzirom da mi je ovo druga maketa nadam se i da nije toliko lose, mada je to na drugima da procene ;)

Pozdrav

tenk

meni se dopada!bas!vidi se da si se potrudio i to extra,mozda malo jos smirlanja na kutiji stajnog trapa i to je to!Sto se tice washa i nisi nesto preterao po mom skromnom misljenju mozda samo vise pronta da bi bilo redje i lepse se razliva,obavezno uradi pre-shading,savet ,ako prihvatas neki deblji marker,em brzo em efikasno ;)i naravno obavezno nabavi brush za molovanje i naravno cim odradis slike na sunce!!! ;D
www.oluj.org
"May God have mercy upon my enemies, because I won't."

Gusha

Koju si zelenu boju koristio za felne na tockovima?

BARAKUDA

Felne sam prvo obojio srebrnom, pa posle par dana kad se osusilo, onda sa revellovom bojom : silky-matt 364
To je tako po sastavnici, pa je valjda i dobro  ;)

Pozdrav