Su-76, MiniArt 1:35

Previous topic - Next topic

T34



Nakon izvrsnog T-70 MiniArt nas je ( barem mene :)  ) obradovao i maketom  samohotke SU-76, nastale na produženom podvozju ranije spomenutog lakog tenka.
Samohotka SU-76M izuzetno je značajno vozilo u naoružanju Crvene Armije tijekom Drugog svjetskog rata, svojom brojnošću i masovnošću na frontu premašuje je samo T-34 u svojim brojnim varijantama.
Vozilo je naoružano izvrsnim ZIS-3 topom kalibra 76,2 mm, o kojemu ne treba trošiti riječi već možda samo ponoviti poznatu frazu o "jednoj o najuspjelijih konstrukcija u povijesti razvoja topništva".
Nažalost, oklop njemačkih tenkova dosegao je u vrijeme pojavljivanja SU-76 vrijednosti koje su bitno smanjile učinkovitost topa u PO borbi pa je vozilu dodijeljena uloga podrške pješadiji.
Pokretljiva, pouzdana i jednostavna, samohotka je imala niz nedostataka, prije svega tanak oklop, zapaljivost benzinskog goriva, a nesretni je vozač sjedio bukvalno između dva kamionska motora od kojih je svaki pokretao po jedan pogonski kotač.
Kada tome pridodamo otvorenost borbenog odjeljka, izloženost posade atmosferilijima i psihičku nelagodu borbe na "otvorenom" kombiniranu nažalost s često taktički potpuno krivim načinom uporabe u jurišu - ne čudi što su četveročlane posade "krstile" ovu "Samohodnaju Ustanovku" pogrdnim nadimkom "Kuja".  

Što nas očekuje u kutiji?
Prije svega, sastavnica je uredna i pregledna a časti nas i s nekoliko povijesnih fotografija u stilu Tamiye.
Također, pet opcija označavanja vozila prezentirano je na A3 formatu u boji i jako lijepo izgleda, da ne kažem umjetnički.



Na slici možete vidjeti donji dio trupa, te sprue s nekoliko staklenih dijelova periskopa i farova - pohvalno! Također tu su i 4 okvira kvalitetnih pojedinačnih članaka!
Kolege koji su radili T-70 kažu da nikakvih problema nema s člancima, koji uostalom i jako dobro izgledaju - stoga palac gore!



Također, u kutiji dobijemo i 5 figura opslužitelja vozila - o čijoj kvaliteti ja ne bi pametovao jer se ne bavim figurama, ali MiniArt je tu na dobrom glasu a same figure mi se čine čisto OK!
Pohvalno je što nose uniforme pješadije a ne tenkista ali naravno kožnate zaštitne kape sovjetskih tenkista su prisutne...



Plastika je sive boje, mekana, iziskuje pažnju pri manipulaciji sitnim dijelovima a na svega par dijelova prisutni su tragovi odljeva koje morate odstraniti.
Međutim, ukupna preciznost je više nego solidna, posebno oko mehanizma    
zatvarača i elavacije topa!
Alat je izvrstan, ali dva PPŠ-41 su mogla biti mnogo bolja.
Veseli i prisutnost granata, po obliku zaključujem prisutne su PO granate ali i fragmentirajuće tupog vrha - pohvalan detalj!
Sajla je plastična i potrebna je zamjena žičanim ekvivalentom.



Ukupan dojam je vrlo dobar, posebno što se radi koliko ja znam o slabo zastupljenoj maketi u ovom mjerilu a o "Maquette"-ovoj inače i teže dostupnoj 76-ici nisam čuo baš najbolje riječi.
Ja osobno nisam odolio nabaviti maketu i nisam pogriješio; a isto preporučam svakom obožavatelju crvenog oklopa dok za one druge...eh...postoji kao i u slučaju T-70 blasfemična preobrazba pod imenom "JagdPanzer SU-76"



Koju god "Kuju" odabrali - nećete pogriješiti!

Boki

Andro, hvala za odličnu recenziju.
A za one koji se tek upoznaju sa ovim "čudom" preporučujem priču Rema Uljanova:
http://www.iremember.ru/content/view/86/19/lang,en/
i Vladimira Borisoviča Vastorova:
http://www.iremember.ru/content/view/386/19/lang,en/

Baldrick: Don't worry, my Lord, I followed DaVinci's instructions to the letter.
Blackadder: Even if you can't actually read.
Baldrick: That's right, but I have done a lot of Airfix models in my time.