T-34/85 Dragon, 1:35, no. 6266 & no. 6319

Previous topic - Next topic

T34

Nakon nekoliko «Zvezdinih» (zapravo starih «Italeri») maketa različitih modela srednjeg tenka T-34  skupio sam dovoljno hrabrosti i novca
( o tome poslije) i postao ponosni vlasnik dvije 76-ice i ovdje prikazanih T-34/85 koji nam dolaze u «Premium» izdanju!

"Dragon" no.6266


"Dragon" no.6319




Tenk T-34 / 85 masovno se pojavljuje na fronti u ljeto '44 upravo pred veliku sovjetsku ofenzivu u Bjelorusiji (kodnog imena «Operacija Bagration» ), koja predstavlja najteži poraz njemačke vojske u Drugom svjetskom ratu.
Dizajn, nasuprot laičkim promišljanjima koja se uvijek vrte oko numeričkih vrijednosti oklopa i topa, uvodi mnogo internih poboljšanja i predstavlja radikalno unapređenje osnovnog dizajna.
Konačno, nova kupola prima i trećeg člana posade; punitelja topa što konačno omogućava  zapovjedniku vozila da se posveti svojim pravim dužnostima, u čemu mu pomaže kupolica s pet vizora i vidnim poljem od 360 stupnjeva, te radio uređaj koji u ovoj verziji postaje apsolutni standard.
Dva različita modela topa (zanimljivo, svoje porijeklo vuku također iz PA obitelji topova) , uz poboljšane tipove municije omogućuju tenku T-34/85 da se i više nego ravnopravno nosi sa svojim glavnim protivnikom PzKW IV ( tada u verzijama H, J) pri svim borbenim udaljenostima dok se učinkovitost protiv težih protivnika Pantera, Tigra i Kraljevskog Tigra smatrala zadovoljavajućom pri «normalnim borbenim dometima».
Gardijske jedinice imale su primat pri dobivanju 85-ice a uz poboljšanu obuku novih tenkista, uz nova izvrsna vozila poput IS-2, ISU-122, ISU-152, Su-85 i SU-100 te općeniti kvalitativan i kvantitativan skok oklopništva Crvene Armije, omjer uništenih sovjetskih tenkova naspram njemačkih pao je od kraja '43 na svega 3:1 pa i manje;
izvrstan rezultat ako se uzme u obzir da je ostvaren u dominantno napadačkom djelovanju.
Proizvodnja T-34/85 iznosila je od prosinca '43 do kraja rata oko 16 tisuća primjeraka, što znači više od ukupne  proizvodnje PzKW IV i Pantera zajedno!
Mada prvak u nijednoj kategoriji, tenk je objedinjavao one borbene kvalitete koje su mu omogućile da ga se s pravom nazove «ratnim pobjednikom» ; niska cijena grube proizvodnje, jednostavnost održavanja i pouzdanost, vatrena moć i pokretljivost dodijelili su tenku T-34/85 titulu «najboljeg tenka Drugog svjetskog rata» ( čak i po priznanju njemačkih inženjera)  a u srcima sovjetskih vojnika i građana ostao je zauvijek upamćen kao «Prvi tenk «Velikog Domovinskog Rata»», simbol pobjede uz bok automatu PPŠ-41, «Kaćušama» i jurišniku IL-2.
O njemu se pisalo i pjevalo u najboljoj maniri socrealizma, ali pored pravih spomenika diljem bivšeg Sovjetskog Saveza, tehnika 21-og stoljeća u obradi plastike omogućiti će i svima nama da stvorimo sasvim fine replike ovog vozila!

Pa krenimo!
Zašto dvije makete u jednoj recenziji?
Razlike između prikazanih modela su minimalne, a kit no. 6266 nudi nam izvjesnu fleksibilnost o čemu također malo više kasnije!
Kada ih primite u ruku, prvo osjetite razliku u težini u odnosu na «standardne» makete ovog mjerila.
«Dragon» se hvali s preko 500 (no. 6319.) odnosno 510 (no.6266)  dijelova, naravno pri tome jedan dio otpada na gusjeničje članke.
Međutim, ukupna složenost makete nije pretjerana kao što je to uglavnom slučaj sa «AFV-om» npr.
Plastika je vrhunska, zaista, i sadrži skoro svaki detalj koji bi maketar trebao (naravno, mogao -  ništa nije nužno) prepraviti ili dodati na maketama ovog vozila u «Tamiya» ili «Italeri/Zvezda» izdanju.
Zapovjednikova kupolica na spoju s gornjom pločom kupole ima diskretan var!
Pomislio sam da su isti previdjeli barem na ventilacijskim otvorima ali i tu sam bio u krivu!



No ispričajmo priču o gusjenicama na brzinu; famozne «magic-track» zapravo se ne spajaju tj. nisu klikabilne i dalje ćete ih lijepiti ali se već «očišćene» nalaze u zasebnom pakiranju spremne za sastavljanje!
Izvrsne su kvalitete i dovoljnog broja da vam omoguće efekt obješenosti u prolasku preko putnih kotača.
Same gusjenice su već dovoljan razlog za kupnju ovih maketa; koliko god ja osobno preferirao «Tamiya» vinile (crne, evo slike dotičnih iz T/SU serije) koje su miljama daleko od generacijski bliskih «Italeri» maketa koje su očaj (također slika, srebrnkaste) moram priznati da ovaj put kvalitet i ekonomska logika daju za pravo izboru «Dragona».
Evo primjer!
«Modelkasten» rezin i «Friul» metal su krasni, ali njihova cijena s poštarinom opasno je blizu cijene «Dragon» makete, stoga ukoliko već imate neku od prije spomenutih «tetki» moj vam je savjet da istu napravite najbolje što možete ili ako vam vinili dotičnih toliko smetaju radije nabavite «Dragon» maketu za detaljiranje i dobit ćete mnogo više toga od gusjenica!



Ostatak «Premium» paketa odnosi se na «PE» dijelove, sajlu i metalnu cijev topa!
Odmah da kažem da je sajla očajna  



i zamijenite je odgovarajućom od «Karaya» ili «EuropaXXL» proizvođača!
Kuke sajli su ok ali me smete što su s jedne strane potpuno otvorene kako bi sajla lakše nalegla, «Trumpeter» je u svojoj «KV» seriji praktičniji i njihove sajle osim što su točne oblikom i veličinom idu u «rupicu» na kukama!
No, ovo je sitnica i malo kitanja ili diskretan nanos superglue-a riješava stvar!
S nekim «PE» dijelovima navodno ima problema, odnosnu pri prianjanju istih, na netu se mogu naći informacije da su npr. fotojetkane rešetkice  otvora za hlađenje ( ne mrežice motora) potpuno nepodesne i da je bolje ostaviti plastični original, koji pogađate ionako izgleda izvrsno!
Korijen cijevi topa nešto je uži od plastičnog originala pa će pomoći metalna ovojnica od recimo limenke koja će isti bolje fiksirati.
Nosači bačvi s gorivom i uljem također su «PE» dijelovi a same bačve već imaju blage deformacije po površini od oštećenja, fino!



Sada bi već mogao ponešto napisati i o razlikama u sadržaju ovih dvaju kutija;
Naime oba nam donose T-34/85 iz 1944. godine, što svakako je točno ako uzmemo u obzir dužinu cijevi (kalibar/dužina u kalibrima)  ali neke stvari su malo nejasne...
Naime, kvadratni prednji blatobrani, izbočenje električnog uređaja za pokretanje kupole te jednodijelni poklopac kupolice zapovjednika odlika su verzije iz 1945, dok kotači tzv. "paukove mreže» krase uglavnom modele iz '44.
Pogađate, ciljam da bi isti (riječ je o kitu no.6319) trebao nositi kotače punog profila; naravno riječ je o Sovjetima i pravila nema, ali kad sam već toliko p(l)atio...
Ma dobro,  pravog pravila nema, ovo je više moje mudrovanje...



Zato, uz ostale razlike koje se odnose na neke sitnice u «PE» sadržaju i naravno decalima, kit no. 6266 nam nudi zamjenske oble blatobrane, te dvodijelni poklopac zapovjednika što više odgovara istini iz perspektive '44-te...
Ova maketa (6266) predstavlja idealni primjer za izradu tenka broja «1», 2. brigade NOVJ-a s bijelim identifikacijskim trokutom na kupoli priliko ulaska u Zagreb 1945. godine!



Postoje još sitne  razlike; kvaliteta izrade kotača, zatim naravno fotojetkani improvizirani oklop od krevetnih okvira, unutrašnje razlike u detaljnosti  mitraljeza kod vozača itd.
U svemu tome (zaista uvjetno rečeno) detaljniji je no. 6266, a u drugim sitnicama («PE» pila, štitnici periskopa) no. 6319.
Sastavnice pregledne i jasne, mada ne u koloru kao u slučaju 76-ica., a decala za nekoliko vozila u svakoj kutiji!
Sasvim dovoljno!

Ruke mi se tresu od kave i uzbuđenja; došao je red na zaključak!
Od prapovijesti ljudske trgovine ljudi se bore sa pojmom «isplativost» !
Isplati li se kupiti ove makete?
Cijena je u rasponu od 35 - 40 ili više Eura, jer za razliku od pravih, ja makete ovih tenkova nisam vidio na «našim» prostorima stoga uračunajte i mrsku poštarinu, zatim i (precijenjeni) rizik carine...
O, da, isplati se!
Isplati se zbog svega što ove kutije sadrže, a čija bi zasebna kupovina uz jeftiniju startnu maketu  dovela u pitanje čarobni pojam «isplativosti» !
E sad, iako nisam ekonomist,  moj osobni problem je što se ovakvih maketa plašim, a postoje i oni kojima detaljnost istih čak i nije dovoljna!
Dakle, za one u srednjim godinama odrasle na «Italeri-u» ovo je vrh ponude;
za drugu kategoriju itekako dovoljna «startna pozicija» u kreiranju do zadnjeg detalja vjerne replike, bez postojeće alternative trenutno u ovom mjerilu!
Za sve navedene, i za onu treću grupu normalnih, neopterećenih ljudi moja najtoplija preporuka!
Nadam se da je bar netko imao strpljenja pročitati i pogledati do kraja; sve napisano je iz «prve» i «iz glave» pa je lako moguće da mi se potkrala kakva greškica ili krivi navod!

Kao nagradu za strpljivost; izvod iz besmrtnog djela «Oklopni bataljon»,

Jozef Škvorecki ;

« A koliko smo divnih časova proveli zajedno! Sjećaš li se recimo one divne, tihe, tople večeri, na jednoj vježbi kada sam ležao na grmlju pored tebe i čuvao sigurnost naše ljubljene Domovine?
Pored nas je protrčao nestašan srndać sa svojom družicom a ja sam odjednom osjetio takvu nesavladivu želju da nekoga pomilujem ;
pa sam pomilovao Tebe, vjerni moj druže T-34 !»

Eto :D :D :D