Char B1 Bis, "Tamiya", 1:35.

Previous topic - Next topic

T34

Pretpostavljam da među maketarima s ovih prostora nema mnogo zaljubljenika u francuski oklop, za što je najmanje kriva sama maketarska industrija.
Rani poraz Francuske u Drugom svjetskom ratu i time prekinuti razvoj svih domaćih projekata ostavio je relativno «uzak» manevarski prostor, ograničen brojem raspoloživih tipova.
Pred nama je jedna zanimljiva maketa («Tamiya» no.35282), na zapadu dugo iščekivana a kako je riječ o novom kalupu, uz prije iznesenu tvrdnju ne čudi relativno visoka cijena.
No o tome malo kasnije!
Svakako dobrodošao dašak egzotike!



Tenk (Char) B1 Bis* ( *ova oznaka «poboljšanog» tipa vozila poznata nam je kao tuđica iz razvoja zrakoplovstva bivšeg SSSR-a ) posljednji je u nizu predstavnika francuske filozofije razvoja oklopništva i njegove taktičke namjene!
Teško oklopljen i naoružan po standardima 1940.godine, s hodnim dijelom konstrukcijski idealnim za svladavanje rovovskih zapreka, B1 je predodređen za podršku pješadiji u napadu i ostvarivanju lokalnog proboja koji bi potom iskoristili laki i srednji tenkovi.
Vozilo predstavlja zanimljiv spoj zastarjele koncepcije i nekih naprednih konstrukcijskih rješenja; mali akcijski radijus, relativna nepouzdanost, nepokretan top i vrlo nepraktičan raspored posade bili su vrlo ograničavajući faktori, no te mane i nisu bile toliko izražene u godinama razvoja ovog tenka dok je ulogu protutenkovskog topa ionako obavljao 47mm top u kupoli kojeg je opsluživao sam zapovjednik vozila!
Oklop debeo 65mm (iako kivane izvedbe, dok je kupola  lijevana) djelovao je impresivno; takvim se i pokazao tokom kratkotrajnog operativnog vijeka a samobrtveći(samozaptivajući) tankovi goriva bili su velika novost iz zrakoplovne industrije, također vozilo je bilo opremljeno radio uređajem.
Najveći problem tenka B1 zapravo je činjenica da je konstrukcija zastarjela još u razvoju; zemlja izvrsne tradicije («St. Chamond», «Renault», te novo ime «AMX» ) opijena varljivom pobjedom u «Velikom ratu» i samozadovoljna iza «Maginot» linije jednostavno nije imala sluha za napredne ideje mlađih oficira poput Charlesa de Gaullea, tada pukovnika oklopnih jedinica.
U svibanjskoj katastrofi Char B1 ponio se dobro koliko je to mogao; povijest će pamtiti da su i prvi tenkovski asovi gotovo sigurno francuski tenkisti, ali nasuprot izvrsnoj uvježbanosti i taktičkoj vještini njemačkog protivnika usred općeg rasula i niskog morala B1  nije mogao učiniti mnogo.
Zarobljene primjerke Nijemci su cijenili i sa njima bili zadovoljni, o čemu svjedoči i nekoliko konverzija postojećeg dizajna, a primjerak u njemačkoj službi također nam donosi «Tamiya»( kit no. 35287) pod imenom PzkfW B2 !

A maketa?

Kada otvorite kutiju odmah uočite da «Tamiya» i dalje (na sreću) ne pati od megalomanije; na 5 okvira, od kojih su 2 sadržajno jednaka izbrojiti ćete ukupno 220 dijelova!
Pored njih izdvaja se gornji dio trupa kao zaseban dio, odvojeno pakiranje individualnih članaka i lanaca za vuču, te polivinilne «kapice» za glatko i precizno (p)okretanje topova te para ljenjivaca i pogonskih kotača!



Na prvi pogled plastika je vrhunska, odljev precizan i najsitniji dijelovi izgledaju izvrsno!
No, njih nema mnogo i općenito maketa ovog gorostasa djeluje jako jednostavno!
Broj individualnih članaka iznosi 130, a unutar crno-bijele sastavnice naići ćete na podatak kako je 61 članak potreban za sastavljanje pojedine gusjenice; utješno je znati da imate višak istih!



Detalji su jako dobri, sve vrvi od zakovica, šarki, otvora i rešetki.
Pravi metalni lanci dati će još jednu dozu autentičnosti , ali tu prestaje popis ikakvih «luksuza» unutar kutije!



Haubica od 75 mm klasično je izvedena u dvije polovice što znači da vas čeka kitanje uz malo pažnje dok je  47mm protutenkovski top u kupoli u jednom komadu, po dužini cijevi potrebno je odstraniti trag odljeva.
S obzirom na relativno malu dužinu topovskih cijevi koje vire iz svojih mantleta mislim da nema potrebe za nabavkom metalnih zamjena!



Prisutan alat je dobar, kao i figura zapovjednika vozila.



Neke će možda odvratiti od postavljanje figure  poprilično veliki otvor na stražnjoj strani kupole pri čemu je primjetno da ne postoje nikakvi detalji unutrašnjosti.



Maketaru se u par slučajeva nude alternativna rješenja; opcija o postavljanju blatobrana s gornje strane te dva različita oblika ispušnih cijevi.

Jedino što mi je upalo u oko su dvije u plastici izlivene ručice poklopaca za pristup motoru; naravno da nije problem iste odrezati pa zamijeniti žicom, ali morao sam to spomenuti.



Sheme bojanja i označavanja četiriju vozila nalaze se na dvije stranice u boji a unutar istih jedna od upečatljivijih anegdota  iz svibanjskog rata 1940. god. koja zorno prikazuje kakav je učinak imao pravilno uporabljen B1.



Decali su jako estetski, lijepo se slažu sa doslovno bezbrojnim kombinacijama maskirnih shema bojanja koje su postojale u stvarnosti a specifičnost serije ovih vozila je da je svaki posjedovao i vlastito ime; obično francuske rijeke, grada ili pokrajine!

Moram priznati da jednostavno ne znam što da više napišem; maketa mi se izuzetno sviđa; nije čest slučaj da jedina maketa na tržištu zapravo ispunjava većinu naših očekivanja, stoga moramo biti zadovoljni.
Jedini nedostatak  je cijena; naime, bez obzira na činjenicu da će onaj tko želi ovu maketu kupiti istu i za mnogo veće novce od «iskeširanih» četrdesetak Eura, u raznim kombinacijama osnovne cijene i poštarine, ipak smatram da je za ovu maketu ma kako bila dobra ista cijena malo previsoka, s obzirom da osim metalnih lančića ne sadrži nikakav luksuz!
Možda bi maleni «PE» okvir popravio cjenovni dojam, no cijenu određuje ime, troškovi novog kalupa a sigurno bitnu ulogu igra i već spomenuta činjenica da je ovo jedina maketa tenka B1 u ovom mjerilu na tržištu!
Zbog specifične konstrukcije pripazite na redoslijed bojanja / lijepljenja pojedinih dijelova!  

Možda me «Tamiya» i razmazila, jer na tržištu postoje pravi biseri ovog proizvođača koji se zbog «vremešnosti» prodaju za jako male novce (obećajem možda već noćas recenziju pristiglog Shermana) ali da prekinem sam sebe u suvišnom pričanju...
Vrhunska plastika, jednostavnost i pristupačnost nekih prošlih vremena, tematika, posebno ljubiteljima savezničkog oklopa ne ostavljaju mnogo prostora za razmišljanje!
Nabaviti !

iguanac

Ah, prijatelju, francuski oklop ima svojih poklonika.
Njihove su makete rastrkane po raznim proizvodjacima, ali se daju naci, a delimicna krivica za to je da su njihova vozila bila u nemackoj upotrebi. Elem, ja skoro dobih ovu maketu kao nagradu, i moram priznati da me je odusevila. Uz nju sam dobio i par rezinskih coveculjaka i vrata koja odgovaraju kupolama H35/39 i R35.
Da ne bacam senku na tvoj opis, dodao bih samo 2 sitnice:
korisni sajtovi za reference su svakako
www.model35.fr
www.chars-francais.net

a sto se tice samih mana makete (ako bi se mogle nazvati manama!), uputstvo za njihovo otklanjanje sa referentnim fotografijama je editovano na Tamijinu sastavnicu i moze se naci na
http://www.model35.fr/B1%20bis%20notice.pdf

Srecan rad i Vive la France!
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/