Me 163 B Academy

Previous topic - Next topic

menestenasli



Nasao sam dobre slike na netu pa sam pokusao da napravim sto detaljniji cockpit. Leva strana gotova (neki cilindricni objekti i kotur za trim). Jos sa desne strane ostaje neki regulator za kiseonik i crevo. Sa leve strane komandne table sam dodao rucku za spustanje/podizanje skije (valjda je to), t rucku za hitno ispustanje goriva, prekidac za.... nesto hitno :) (emergency starting dolly release valve (red knob)) i rucku za otpustanje kabla za vucu (koja sam skinuo posto ne moze s njom da se uklopi ali se vidi na onoj slici na 2 dinara). Desnu stranu komandne table nisam dirao (tu treba da se nalaze merac kiseonika ili tako nestno plave boje, i 2 prekidaca) jer na maketi nisu stavili nista sto podseca na to. Dodao sam pojaceve i kopce na njima, dodao sam cevi za gorivo (bio sam nestrpljiv i probao sam da ih postavim pre nego sto su se osusile pa su ispale malo gnjecavo) napravio neku crvenu rucicu levo dodao neki zuti kablic na upravljackoj palici a jos nisam stavio onu 2. manju koja ide pored.

Warhawk

Taj Academy je fantastichan, samo ne zaboravi da izbushish otvore za prazne chaure, koji su u korenu krila sa donje strane i  predstavljeni su samo kao pravougaona udubljenja (pod uslovom da ih je imao, naravno, poshto je trenazni...)
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Kerber

Lako se sklapa, detaljan je, a ovo je B verzija - borbena, sa 2 topa mK108 od 30mm u korenima krila. Otvor za caure treba produbiti, u pravu je Warhawk. Uzivaces sa ovim malisanom. Koliko se secam, jedino mesto gde je potrebno nesto vise posla je ovaj stakleni deo iza sedista,  to treba zakitovati, ali pazljivo, da se ne ostete 2 trouglasta prozorcheta sa strane...
Ma, milina od makete i avioncheta, uopste.

Lanmi

Za sada odlicno napredujes, detalji koje si dodao su sjajni, i dosta mogu da budu vidljivi kada ostavis otvoren poklopac kabine. Vidim da si i dodao drzace prednjeg oklopnog stakla, bice ovo lepa maketa.
Milan Vukovic
https://lanmiblog.wordpress.com/

"Sve će to, o, mila moja, prekriti surfejser, boja i vaš"

Profa

Lep izbor, a, bogami, i lep i pedantan rad  :D
Nemam šta da dodam, Bane ti je rek'o na šta da obratiš pažnju ;)
Svaka čast za dosadašnje delo, samo napred!
Bogu fala što sam Lala! :)

zamorano

Ako ćeš da montiraš poklopac kabine u otvorenom položaju (a po svemu sudeći bi trebalo ;)), smisli unapred kako da ga fiksiraš dok se lepak suši pošto je malo masivan a spoj mora na kraju dobro da drži. (Čini mi se i da poklopac stoji pod specifičnim uglom, ne sećam se tačno). Srećom, Academy je lepo dao "šarke" za njegovo montiranje. S obzirom da kabina nije uvučena u trup nego je tako na izvol'te, svi detalji će se lepo videti.

I, naravno, Academy dekali su natprosečno očajni. Ja sam birao trenažnu verziju između ostalog i zato što nema puno oznaka, ali kad ih ima malo onda te postojeće privlače pažnju :). Čini mi se da čak ni krstovi nisu ispali dobro, crna i bela se ne uklapaju nego su pomerene... To nije toliko upadljivo do poslednjeg trenutka, dok ne staviš dekal na maketu. Nije loše uzeti žilet pa malo poravnati ivice, usput poskidati i malo providnog filma... Možda i krstove sa gornjih površina krila iseći na četiri dela pa eliminisati film, mnogo je lakše poravnati delove na krilu nego na celom dekalu naterati providni deo da postane zaista providan  ;).

menestenasli

#6
Quote from: zamorano on 27-05-2008, 13:36:00
Ako ćeš da montiraš poklopac kabine u otvorenom položaju (a po svemu sudeći bi trebalo ;)), smisli unapred kako da ga fiksiraš dok se lepak suši pošto je malo masivan a spoj mora na kraju dobro da drži.
Super lepak? on hvata u delicu sekunde. samo da ne dospe na providni deo :) Bilo kakve ideje su dobrodosle.
Mada ne volim kad je poklopac otvoren. imao sam to na f-15 i posle sam ga trajno zatvorio. Lepsi je sa zatvorenim poklopcem. Jos razmisljam sta cu da uradim.

Quote from: Lanmi on 26-05-2008, 19:01:31
Vidim da si i dodao drzace prednjeg oklopnog stakla
hehe, da, da dodao sam ih. Bas mi je drago sto si primetio.

Quote from: zamorano on 27-05-2008, 13:36:00
I, naravno, Academy dekali su natprosečno očajni.

Hvala na upozorenju ali sto se dekala tice, ja ih potopim u vodu a zatim stavim na mesto. Znaci najosnovnije. Rezultat je da maketa izgleda kao da je neko lepio dekale po njoj :) , to  stvarno smeta. Procitao sam da postoje neke "vodice" koje istope dekale pa izgledaju kao da su farbani, da treba da se seku providni delovi, da se lakira pre i posle, pa cu probati bar nesto od toga. Plasim se da ih ne upropastim ako probam previse novih tehnika odjednom.


Bas sam se pitao da li treba da busim otvore za caure ili da ih farbam u crno, znaci busenje. Hvala na savetu.



Sad cu da uradim one 2 pregrade iza naslona za glavu. Probacu da ih pricvrstim lepkom za papir pa da vidim da li odgovaraju. Ako budu ok onda busim po 2 rupe, ako ne budu dobre onda pravim ponovo. To su prilicno vidljivi delovi, pa stvarno ne razumem zasto ih nisu ukljucili u maketu.

menestenasli

#7
Malo zam zamrljao levu stranu lepkom :(



Kerber

Najbolje je da se to za prozirnu plastiku, a i  kabina sama, lepe Kristal clear-om, ili belim tutkalom...ne ostecuje plastiku, moze kasnije da se skine, ako bas hoces, a prozirno je kad se osusi, pa se lepo ofarba gde treba. Takodje, moze da zatvori pukotine izmedju kabine i trupa, kao git....Samo sto spoj nije jak, kao ovaj maketarski lepak kad zakuca.

Hartmann

Super rad i trud  :)! Kam jos?
''Ljudi, imamo samo jedan cilj, a to su dve stvari: red, rad i disciplina!"

menestenasli

#10



Odlucio sam se za zatvoren kokpit, dok sam lepio i obradjivao 3 puta sam lomio armirano staklo ispred pilota, pa sam na kraju izgubio zivce i stavio poklopac! Bilo je malo problema, jer su tako napravili maketu da postoji prostor izmedju naslona za glavu i krova kabine od oko 1-2 mm i preko toga komunikacija sa prostorom ispod onog manjeg providnog dela, a to ne postoji u pravom me 163, pa sam se malo mucio da to popravim jer je napred (ispod komandne table) bilo kako treba i nije bilo prostora za promene, pa sam malo nakrivio unutrasnjost a ostatak popunio plastikom, prefarbao i lepo je ispalo. Onda sam zalepio krila i rep, i polako smirglam i dubim linije panela. Presao sam se kod zadnjeg tocka. trebalo je da bude crvene boje ali to nigde nisam video na slikama pa sam ofarbao crnosivom, i stavio sam ga u polozaj za letenje/sletanje, tako da ce i skija morati da bude podignuta, i nece imati tockove, sto i nije neka steta posto je lepsi u tom polozaju :) Sad pocinjem da razmisljam o farbanju. Posto radim cetkicom, do sada sam izbegavao ?motl?ing? (one lepe kamuflazne mrlje na nemackim avionima) al cu sad da probam. Ako neko zna kako pomocu revelovih boja da dobijem rlm 76, 81 i 82 bas bi mi pomogao. Imam recept za rlm 76, negde sam procitao da je rlm 82 = revel 48, i ostaje rlm 81. Na nekoj tabeli sam video da je to revel 87 a na nekoj drugoj da je 66 (to je maslinasto zelena!). Imam recept za jednu braonkastoljubicastu boju na revelovom mig 29 nemackog vazduhoplovstva pa cu verovatno da koristim neku takvu boju.

Kerber

Ipak pobaj da nadjes "original" RLM boje...bilo ih je do skoro u MHobby.
Ne znam Revellove boje toliko dobro, ja ponekad mesam farbe odokativno...kad mi nestanu Autentic...imam vec u glavi nijanse, i retko se zeznem mnogo...bolje da budu i svetlije, jer je to OK za scale-efekat (mala maketa u '72).
Obrati paznju na spoj polutki trupa ispred kabine, ne sme da se ni vidi ni cak nazire, kad se ofarba.
Napred !

menestenasli

jesam blesav, trazim po netu a imam odgovor kod sebe. U planovima revelovog me 262 A 1a lepo pise:
RLM 76 = 55 (50%) + 5 (30%) + 57 (20%)
RLM 81 = 69 (95%) + 36 (5%)
RLM 82 = 65 (90%) + 15 (10%)
a imam ih sve :)


menestenasli

#13


Pocelo farbanje! Jel ovo lici na RLM 76?

Kerber

Lici.... ;)

Lici poprilicno. Ja sam nekad, kao i vecina ovde, koristio Humbroll 175, koja je bila otprilike takve nijanse.
Posle mi je bila pretamna, kad sam otkrio X-tracolor i Gunze, ali, uvek se moze lagano posvetliti (a i treba u ovoj razmeri) bar za 10-15%....To mozes na kraju, kad odradis farbanje, da das jednu ruku ove boje malo posvetljene belom...
Obrati paznju na desno krilo, odozdo - kao ta su ti se kapljice boje sa gornjake slile i tu se stvrdnule, na izlaznoj ivici. To bi moralo da bude cisto i ostro, k'o noz, i na sastav trup-krila.
Fin napredak.
Samo guraj, nema frke.