Partizanen in den kukuruzen...MS-406c

Previous topic - Next topic

Kerber

Posto nisam locirao svoh Harikena, koga htedoh, preko veze, da ubacim u kampanju, moracu da uzmem nesto drugo u obzir...
Razlog zasto ne mogu da nadjem maketu je ovaj:



Igracemo se  Hobby Bossovim Moranchetom, MS.406c, u 1/72
Taman, ionako previse imam maketa u zapocetom stanju, a ovaj ce kao, brzo da se odradi (koliko znam sebe, i to tesko, al' ...kad je bal nek je maskenbal)...pa, jos jedan "lom" u moru , nece se bas videti.

U recenziji sam vec dao slike i sastavnice i delova, pa ovde krace:






Radim onog zarobljenog ex-NDH lovca...Mada imam grdne nedoumice oko farbanja, ali, dok sredim zmaj aviona i doteram sitnice, valjda cu naci jos koju referencu...Ko god da ima kakvo saznanje o tom avionu, dobro je dosao sa tim ovde...da se vadim dok se moze, jer, kad mu spucam lak i decale, posle - pisi propalo...

Sandman

e lep modelchic... malo osvezenje jer chini mi se da niko nije radio ovu maketu u ovoj razmeri do sada... jedino Bamby al u 48ici ;)

ne deluje mnog oona hrpa kutija na ormaru... ;) al ako te gospoDZa vidi da krenesh da kopash po njima, pa samo krenu da iskachu po 5-6 maketa iz svake kutije... hehehe  >:D ako ako.. dok je shteka, ima leka :P :D :D :D

airbamby

Samo napred Bane bice to zanimljivo avionce u kolekciji,sto se referenci tice,ima diskusija na OMF forumu o tim MS-406, pa ako imas vremena probaj da nadjes,ja sam gledao svojevremeno ali sad ne mogu da pronadjem direktan link  :(

P.S. Eh sta bi ja dao da imam tako visok plafon pa da mogu da redjam kutije na ormar  :'(
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Profa

#3
Video sam jednu fotku ovog aviona u Jelavićevoj knjizi "No. 352 (Y) RAF Squadron", a evo i zanimljivih linkova na OMF-u:
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=653
http://www.maketarstvo.net/forum/viewtopic.php?t=9422

Quote from: airbamby on 29-09-2008, 11:53:50
P.S. Eh sta bi ja dao da imam tako visok plafon pa da mogu da redjam kutije na ormar  :'(
Ti imaš više nego dosta (istina popunjenog) mesta U ormaru!!

Edit: još jedan link nađen ;D
http://www.hrcappuccino.org/articles/recenzije/Balkan%20morane.htm
Bogu fala što sam Lala! :)

Goran A.

Na ovom linku koji je dao Profa ima dosta fotografija pa ces nadam se moci da rascivijas stvari oko boja a kako stvari stoje moraces sam i imas puno mesta za manevar. Zakljucak: Kako god uradis bice OK .

Kerber

Koliko vidim, nema pravog zakljucka.
Ja sam se nosio mislju da je logicno da boje budu u gami RLM76/74/75 sa 02 prefarbavanjima i tufnama uz 71  na tufnice, ali, opet mi se cini da ni RLM 65/71/02 nije losa ni nemoguca kombinacija...Ipak je Hrvatska sa podebno delom oko Zagorja i Posavine, kontinentalna, posumljena, znaci zelena, pa one morske, napadacke nemacke boje, ne bi bas bile logican sled...za kamufliranje na terenu.
Takodje, deo trupa i krila, su malo tamniji, pa je moguce da je to prefarbavano sa 65 preko 76 ili cak i 02 preko 65...ko bi ga znao.
Vidim da se cak i drustvo iz Hrvatske tu lomi...ukljucujuci i Frku Danijela, kome sam do sada davao puno maketarsko poverenje...Jer je i pre rata bio jedan od apsoluta u znanju u ovom nasem hobiju. Sad me i on ostavlja na ledu.
Ko ce ga znati.
Probacu nesto da smuckam.
Sutra krecu radovi, pa...
Jos uvek nije kasno da se komentarise ova tema, a ko zna makar nesto malo, dobrodosao je savetom i slicicom, pricom...

Jedna anegdota o tome kako se ni ocevici ne mogu tacno setiti sta je i kako je to bas moglo da bude je prica koju su mi pricali moj otac i njegov kum, s tim da se moj kum razumeo malo u avione, i sam je bio nesto kao maketar (sklapao nekad putnicke Vebove...):
Negde sredinom '44, dok su americki bombarderi leteli na Rumuniju ili tako nesto, pratili su ih "dvotrupci" (verovatno iz Italije)...I moj otac i kum su ih tako zvali. Na pitanje koje su boje bili, odgovor je bio - tamni, al se sijaju srebrno kad se okrecu. OK. Sve mi je jasno  >:D
Tu se na manjoj visini, od oko 1000m, vrzmala 2 nemacka aviona, tupih noseva, jednomotorci, a nisu stuke...Aha, koji avioni? Ne znaju. Onda im pokazem maketu FW190 i - e, bas ti. Pokazem Messer - jok, oni prvi. Dobro sad, dal' su lovci ili lovci-bombarderi..?!? Ko to da utvrdi ?
E, onda se odvojise 4 dvotrupca, pa na dole, pa jurnuse ova dva nemacka i oba su pala u plamenu na potezu Knjazevac-Rtanj-Soko Banja, ali blizu Knjazevcu...Koje su boje oni bili? Isto tamni, al' se presijavaju srebrno na suncu...Trt ! >:D
Eto koliko mogu da verujem obicnoj prici, a obojica nisu bili tupani..(lekari, al' bas ih briga da im gledaju u boje i detalje, pre ce biti da su bezali u skloniste, da se ne povampire i Ameri i Svabe, pa da ne pobacaju po koju tonu tu i tamo...)

Goran A.


Ja bih to radio u 74, 75/76 dole i prednji deo trupa. 02 ili neka siva na platnenim povrsinama na trupu i tufnice opet 74, 75. Sumnjam u 70 flekice. Isto nesto sivo preko nemackih oznaka na krilima. Vizuelno bi to bilo to.

gasha

Vrlo lep izbor, dobro je da nisi nasao Harikena ;D. Sto se boja tice mislim da je najblizi izbor koji je dao AG02 u predhodnom postu. Aj sada ne mozgaj vise nego raspali po njemu.

airbamby

Ja sam ga radio 74/75/76 tj za tu varijantu sam se odlucio sto uopste ne mora da znaci da sam bio u pravu  ;)
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

Goran A.

#9
Nema kolor fotografija pa mora dase nagadja. Ja sam to zakljucio na osnovu sivih nijansi sa fotografija. Pa posto je sve samo nagadjanje autor ima slobodu da radi kako hoce. Pitanje je cime su ustase i partizani prefarbavali oznake. Tu je najvaznije postici raspored boja i oznaka po avionu nego samu nijansu.

BigBadWolf

Quote from: Kerber on 29-09-2008, 20:03:47

E, onda se odvojise 4 dvotrupca, pa na dole, pa jurnuse ova dva nemacka i oba su pala u plamenu na potezu Knjazevac-Rtanj-Soko Banja, ali blizu Knjazevcu...

To kod mene blizu...Daj da idemo da ih trazimo bre  ;D

Hawkeye

Bane ja sam mislio da ti sklapas samo kobasicare ;D!

'Уживај младићу за младости своје!'

Kerber

Obustavljam radove na ovom avionu - pogubio sam negde horizontalce (moguce da je sad oko prpireme za slavu to prozdrao moj cudovisni tepih, ili je nemilosrdni usisivac to negde....) pa dok narucim iz bliske nam Kine, pa dok dodje...nema tu vajde.  >:(

Prebacujemo ovo u  redovne projekte, a drustvu "iz coska", zelim ugodan provod i dalji rad na ovoj temi. I da zavrsite na vreme. (hehe, ko ce da kaze)

Prijatno.

drakii

Bane , javi se  za sve sto ti treba u vezi MS, pa i za delove ( horizontalce), dokle cu te teram, svrati, hvala ti za lepak, ne da lepo mirise.....

Kerber

Narucio sam jos jedan, pa ce se naci donator... ;)
Hvala za ponudu, videcemo da se napravi i jedan finski , sa onim celjustima, al' oba ce morati tek od Nove Godine, sad nemam blage sanse da uspem.
Pozz svima !