Vojni muzej, Aman, Jordan

Previous topic - Next topic

r.i.s.t.a.

Okolnosti su me izmestile iz Iraka u Jordan na par nedelja, pa sam posetio i Vojni muzej u Amanu.

Zanimljiv muzej, smešten u impresivnu građevinu na vrhu brda u sklopu King Hussein Sport City, poznat je i kao Martyr's Monument jer se isti nalazi u sklopu muzeja. Stalna postavka obuhvata istoriju jordanske vojske od ustanka protiv Turaka 1916. godine do danas, a eksponati - delovi uniformi, oružje, fotografije, pa i diorame i makete - smešteni su u četrdesetak vitrina.

Ispred muzeja se nalazi par oklopnih kola i nekoliko artiljerijskih oruđa, što ćemo videti na fotografijama.

Ulaz u muzej je besplatan, radno vreme je od 8 do 16h, svakog dana osim petkom i praznicima.

Zgrada muzeja:



Kompleks unutar muzeja posvećen Neznanim junacima ("mučenicima"):



Kruppov top, ne znam koji model je u pitanju a mrzelo me je da tražim po internetu:



QF 13-pounder, britanski top "trinaest-funtaš" iz Prvog svetskog rata:



25-pounder, čuveni britanski "dvadesetpet-funtaš" iz vremena Drugog svetskog rata:

 

17-pounder, britanski protivtenkovski top "sedamnaest-funtaš" sa kraja WW2:



Američki top M2, 155mm:



Južnoafrički oklopni automobil Marmon-Herrington Mk. IVF, u naoružanju jordanske Arapske Legije pa Vojske Jordana od kraja WW2, kome je šezdesetih godina u jordanskim radionicama standardni top 2-funtaš zamenjen 6-funtašem:



Kako je izgledao nekada, sa originalnim topom i u originalnim bojama jordanske vojske:



Britanski oklopni automobil Alvis Saladin FV601:



Kao što se može videti, svi eksponati izloženi napolju naknadno su prefarbani zaštitnom bojom, u kamuflažnu šemu koju nikada nisu nosili.

Vreme je bilo šugavo, pa sam malo žurio sa fotografisanjem da me ne bi kiša zatekla napolju...