Polikarpov I-180 E3 AModel 1:72

Previous topic - Next topic

djos & filip

Pozdrav kolege

Maketa odavno zapoceta ali je dugo cekala da se na njoj ozbiljnije poradi.
Radi se o Polikarpovu I 180 E3, proizvodjac AModel u razmeri 1:72.

Avion je projektovan 1938 godine, a prvi probni let se zavrsio padom i pogibijom jednog od najpoznatijih pilota tog vremena V.P Chkalova.
Posle promena u dizajnu, 1939 napravljen je i drugi prototip koji se takodje srusio i po drugi put usmrtio probnog pilota.

Sve u svemu ne bas blistava karijera jedne letelice, ali ako ni zbog cega drugog ovaj avion je poznat po tome ko je u njemu poginuo.

Svega 13 (cudne li slucajnosti) letelica ovog tipa je napravljeno do 1941 godine.


Amodelova maketa je kao i sve ostale makete ovog proizvodjaca dosta zahtevna za rad, mnogo viska na odlivcima, mnogo grumuljica po povrsini makete, ukljapanje standardno tesko.
Ali ako zelite nesto sto drugi proizvodjaci nemaju, onda Amodel u ruke, puno strpljenja, smirgle gita i stalne provere gde ste nesto zaboravili da izravnate. Ono sto je bilo neophodno je urezivanje panela koji su u pozitivu a mnogi su se i izgubili usled smirglanja.

Same fotografije makete su me zbunile jer se uopste ne vidi prisejding koji je jos uvek prejak pa ce uslediti farbanje jos jednog sloja crvene. Ne znam zasto se uopste ne vidi ali to sigurno ima veze sa digitalnom fotografijom i crvenom bojom  ???

Nemam slike sa pocetka radova jer mi je aparat tada bio gecrkt.

Za sada toliko, sve sugestije i kritike dobrodosle.

Jos jednom pozdrav svima









Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Kerber

Dobar ti je i pocetak i nastavak radova...Stvarno se ne vidi prejak preshading, u stvari, osim malo toga na vertikalcu i oko motora, se ne vidi uopste, pa razmisli dal' da pojacas farbu. Mozda bih samo one panelcice na kraju krila, kao da su frisko urezani i to prejako, malo zapunio i ublazio, tu je meni, sva panelaza malo prejaka, pa ti sad vidi.
Ovo je ionako (neuspeli) prototip, zbog koga je nesrecni Polikarpov napipao apsanu u Lubjanki, pa nema potrebe da se nesto prlja i aka. ;)
I da, on bi trebalo da bude , po zavrsetku semi-glos ili semi-mat (zavisi dal' ga gleda optimista ili onaj drugi...hehehehe).

mutayu

Vrlo zanimljiv izbor subjekta!

Sandman

Skroz mu lepo chuchi ova crvena boja, a gledajuci slike, deluje da si sasvim lepo obradio spojeve i gde je sve vec bilo gitovano!

Preshading mozda deluje nevidljivo na slikama, ali verujem ti da je uzivo vidljiviji - chak i kad sam radio sa potamnjenom crvenom bojom preshading na F-104 "Nina" Starfighteru, na slikama se on skoro jedva primecivao, a uzivo je bio itekako vidljiv! Moguce je da je crvena boja zahtevna za fotkanje....

Samo josh jedan savet - NIKAKO nemoj da posvetljujesh crvenu boju kako bi tako posvetljenu nijansu prskao po sredini panela, ako zelish da istaknesh panele - dobicesh neku rozikastu nijansu - crvena je jako osetljiva na bilo kakvo toniranje! Bolje je kasnije samo u mat lak kanuti kap-dve neke sand boje kako bi sa njom odradio "filterovanje" panela....

Chekamo nastavak, za sad ovo deluje odlichno!

ubermagog

nemoj mnogo da preteruješ sa farbanjima i efektima, ako je bio crven sigurno je bio dobro ofarban i dobro prelakiran a i 'zapečen' zbog testiranja pa nije ni bilo mnogo vidljivih panela i džidžabidža!

dobro izgleda ovako

djos & filip

#5
Posle skoro 4 godine cucanja u tursiji, dosao na red da se i zavrsi ovaj avioncic.
Ponekad treba stvarno neke stvari uraditi u jednom dahu, jer iako sam ovu maketu vec doveo u zavrsnu fazu, posle godina cekanja  shvatio sam da sam nezadovoljan kako su izgitovane ivice i povrsine....pa je usledio bolan proces skidanja boje, smirglanja, ponovnog gitovanj, prajmovanja, prishejdinga.....ovog puta dao sam sebi tri dana da ga zavrsim...
Po prvi put sam za gitovanje koristio HUMBROL-ov git, nova formula po katalogu, koji sam prethodno umutio sa njihovim razredjivacem *takodje sa oznakom nove formule, i sve ovo je na moje veliko zadovoljstvo dalo izvrsne rezultate. Povrsina je posle 24 sata toliko dobra za rad da je i posle grube smirgle ostajala glatka bez ikakvih povrsinskih ostecenja (rupa), a po prelasku finom smirglom povrsina je bila kao staklo glatka. Izuzetno dobar git i lak za rad a rezultatom sam prezadovoljan.

Kako sve to sada izgleda:

DAN PRVI



Preshejding je jaci (debele linije) ali posto je avion jednobojan (crven) ovo ce se uveliko izgubiti pod slojem farbe....nadam se :)

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Warhawk

Samo napred, malo maketara se odluči na ponovno bojenje (većina samo završi kako-tako...)
Svaka čast na volji, nisu Amodeli za zezanje.
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

djos & filip

Naravno da nisam stigao da zavrsim za 3 dana....
Samo jedan korak blize cilju

 

idemo dalje....


Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

maestro

Mali ružni lepotan!
Svaka čast za trud.

airsuba

Meni je ovo baš atraktivna maketa, i farbanje i avion  :super

Warhawk

Trebao si sve panele da urežeš, pogotovo taj na spoju trup / krilo. Ovako imaš neke panele koji se slepo završavaju, što nema nikakvog smisla...
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

djos & filip

#11
@warhawk

Ne znam na koje panele mislis, ovi pri napadno ivici su trebali da zavrse do kapotaza....priznajem kriv sam ali totalno sam to prevideo...pa...treci put da popravljam nemam snage. Za sve ostale koristio sam reference, a one su vise nego haoticne kao i uputstvo proizvodjaca i sledeci njegove crteze dosao do ovog izgleda. Takodje nasao sam par maketa na netu (ipak ovo nije Spitfajer), i zadrzao se na sledecoj slici koju i koristim kao referencu, maketa je u 1:48.



U svakom slucaju hvala na savetu, na mestu je   :)

Poz.

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Goran A.

Mozes da docrtas, mozda je lakse..

Warhawk

Na ovaj sam mislio. On negde mora da završi, ili da se nadoveže na drugi panel u istom pravcu, ili da stane pod 90 stepeni na neki uzdužni

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Goran A.

#14
Taj bi trebalo da se zavrsi na slivniku, moze da se sredi bez urezivanja. Ako imas volje mozes da napravis masku oko slivnika i da naprskas deblji sloj boje. Kad skines traku izgledace kao pravi jer ce koren krila biti za nijansu izdignut.

Inace, ima dosta slika i crteza, nasao sam ih bukvalno odmah.