T 72 with ERA,1/35 Revell

Previous topic - Next topic

Momcha

   MAketa zapoceta pre nekih mesec dana.Nabavio sam po savetima mnogih a i savetima sa neta,najbolju mogucu
cev za ovu maketu.U pitanju je RB model.Cev je odlicno uradjena,dobijete i esceraj za nju.Jedini veliki minus za RB,
a ja mislim da ce mnogi da se sloze,je to sto ne dobijete sastavnicu za istu.Sad neko ce mozda da kaze to je samo
cev i kakva sastavnica mu treba za nju,ali bas zbog escovanih delova i u nekim slucajevima plinske kocnice koja je
data iz 7 delova (prstena),neznate koji deo gde ide.NA njihovom sajtu imate slikovit prikaz kako ih otprilike treba sastaviti,
ali i dalje ostajete uskraceni za neke delove.
  Maketa ko maketa je dobra.Koliko me secanje sluzi prepak starog Dragona.Reaktivni oklop dobijete malo vise nego li sto vam
u sastavnici stoji,pa je meni dobrodoso uz malo prepravki da dodam jos po tenku,kao sto sam i video na slikama iz Cecenije
i Gruzije.
  E sad,zamolio bih one koji dobro poznaju istorijat T72 tenka da mi na osnovu ovih slika kazu da li duzina cevi odgovara
razmeri ili mozda moram jos malo da je uvucem u tenk?Po slikama sa RB sajta treba bas ovako da stoji
(i to je bas za primer uzeta ova maketa koju sam radio).Po slikama sa neta i iz nekih knjiga bas ne mogu da zakljucim.
Ajd ako neko zna nek pomogne pa da ga farbam.






kamaz

Najduže lamele za prsten (2x) idu na samo dno/korjen cjevi i to samo jedna (druga je rezervna), zatim sljede dvi (tri su date) srednje dužine (prstenovi odmah ispred ovog stražnjeg, največeg) i na kraju idu najkrače (mislim da je 6 tih dano) i to pet njih krenovši od jedne najbliže prigušivaću, pa do prednjeg otvora cjevi. Šta se tiće vertikalnih lamela, dvi dulje idu straga (od korjena do prigušivača) i dvije krače sprida. Sam prigušivać ide tako da se (gledano od korjena pa prema prednjem otvoru cjevi) najprije namjesti maleni (mesingani od 1.5mm dužine) prsten, onda dolazi tjelo prigušivača, a potom ispred njega (prema otvoru) ide prsten od lima s tim da pazite na vijke otisnute na njemu (da su vidljivi). Još na prigušivać, sprida dole ide jedan vijak (od lima--4 su priložena), te dvi malene pločice koje idu tako da spajaju tjelo prigušivaća s onim prstenom od 1.5mm tako da su vijci na tjelu prigušivaća. Na samom kraju (a može i početku) ide prsten (limeni) na samom korjenu cjevi, s time da pazite da mu je ravno (otinuto) dno u horizontali s tlom/tijelom tenka.
I to je to, cjev gotova. :mjetal

Momcha

#2
Hvala na opsirnom objasnjenju  :) ali cev je vec sastavljena kako treba.(prema RB model sajtu)
http://www.rbmodel.com/picture.php?dir=35B102#
Moje jedino pitanje je da li mozda cev trebam koji milimetar jos da uvucem u blendu topa.
Pozdrav
:cheers

kamaz

#3
Mjere ti doista nebih znao, no isti problem (dužine) mi se javio kod M-84-ke, jer je cjev originalno rađena za Tamiyu čija zaštita od pjeska (ona tkanina) je nešto kraća od Zvezdine (mislim da je Revellova T-72-ca kopija Zvezdine, pa je problem isti) pa se doista stvori razlika u dužini cjevi od kojih 4-5mm. Isto tako, pogledaj razliku između onog zadnjeg prstena (najbliži korjenu cjevi) i Revellove cjevi, pa češ vidit da je Revellova tu krača za 2mm, a sam korjen je krači za 5mm(iako na slici RB-a pari više 2-3mm), dok su prednji prstenovi, čak i prigušivač trzaja skoro isto pozicionirani.
Da skratim: da mislim da bi trebalo skratit to tako da se napravi nova zaštitna tkanina, ali... To je o-ho-ho posla. :uaaa

Momcha

Zavrseno prskanje brushem.Mislim da imam najmanje 8 nijansi zelene boje  :-\
Trazio sam po netu slike tenkova iz Cecenije,ali nigde nisam jasno mogao da
nadjem maskirnu semu.
Na nekom video snimku postoje trobojne seme
(send,green,black),ali su uglavnom tako  vozila farbana.Elem,sad mi zledi
sitno farbanje nekih delova,pranje,prljanje...
Da ne duzim.

neke slike su malo tamnije zbog oblaka koji su prolazili prilikom slikanja  :)

dragos

Volem!Jedva cekam da ga vidim na kompu.Obavezno uradi figuru tenkiste.Pozdrav sa Pasuljanskih livada.

Suhoj

Svidja mi se bas ovo nijansiranje boja.
Svaka cast, jedva cekam da ga vidim gotovog!

Momcha

Hvala na komentarima  :) ovih dana bice jos slika sa napredkom.

Momcha

Pocetak blatnjavljenja makete  ;D Naneo sam prvi sloj,sad ide lagano "doterivanje" i nijansiranje blata.
Kompletan izgled "praseta" ;D uskoro.

Suhoj

Lepo izgleda jedino sto nekako ovi crveni brojevi ne leze na zelenoj podlozi, da su neki beli lepse bi izgledalo  :P

medico

uh dobro to napreduje  ! bravo momcho .
da li primenjujes MiG tehniku rada sa pigmentima i blatom ? bas sam ovih dana rekapitulirao gradivo ;D koristis li one washes  for pigments , fiksatore i rezinski gel ?

Momcha

Hvala na komentarima.
@Mediko:to je otprilike Migov princip rada,samo sto umesto njegovih "preparata" koristim
slikarske pigmente,slikarski terpentin,akrilno vezivo i slikarske uljane boje.

Sandman

dzabe si krechio!  :zvizduc :D

shalim se, ovo napisah apropo primenjene tehnike "colour modulation" na celom tenku pa gre'ota da se ne vide svi efekti tehnike posle pigmenata ;) no, lepo je ispao za sada... finalne efekte pigmenata (garez od izduva i na topovskoj cevi) cesh posle blata pretpostavljam...

kakve figure planirash da stavish uz maketu (poznajuci te, nema shanse da ostane ovako "klot" tenak :D)?

Momcha

Hvala na komentarima :)
Srki,ici ce obavezno figure,ici ce i diorama ;D Trazim po netu rezinske moderne Ruse,ali je izbor jako mali.
Nikako ne mogu da nadje Evolution M. i Tank figure.Ako neko zna gde nek kaze :)
E sad,treba mi savet.Na sledecim slikama videcete komandirov "vizir" koji sam sam napravio i onaj koji ide uz maketu.Pa mi treba savet kako se vama cini koji bolje lezi,napravljen ili onaj iz kutije.
Pravljen

iz kutije

JUNKERS

Odlican je. EEEEEEEEE ovo me je podsetilo na moje prve dane maketarstva.... Dok sam jos bio neodredjen sta cu da radim. Mislim podsetilo me je na moj Revell-ov T 80 BV u 1/72 :love. Eh to su bili dani. :)