M-18 Hellcat JNA, Istočna Bosna '92-95' godina

Previous topic - Next topic

Patriota

Zdravo kolege,

pošto je kod mene u južnoj Nemačkoj domaćinski pao sneg, nekih 30cm i farbanja nema, onda malo da poradim na novim maketama koje će da ožive u rano proleće. Evo za početak ova M-18 Hellcat od AFV, naravno opet u bojama JNA i to u Bosni, recimo negde Istočna Bosna oko Višegrada, Bratunca ili Srebrenice. Maketa je prelepa, ima dosta unutrašnjih detalja koje ću da odradim. A imao sam i dosta lude sreće, da je kupim na Ebay-u za smešnih 12 Eura, inače košta blizu 40 Eura.
Molim samo kolege za pomoć, pošto mi je potreban identifikacioni broj tenka koji je bio operativan u navedenom regionu.



Evo link sa snimkom: http://www.youtube.com/watch?v=N2uQJsqiw-E. Pogledaj minut 1:43. Na taj tenk mislim.


Profa

Imao sam priliku da vozim ovu zverku u remontnom zavodu u Bregani, početkom devedesete... :super
koje ludilo za vožnju, prema 55ici kao mečka prema jugu :zvizduc
Bogu fala što sam Lala! :)

Patriota

Quote from: Profa on 17-12-2010, 20:53:28
koje ludilo za vožnju, prema 55ici kao mečka prema jugu :zvizduc

Hajde da ga na kraju ofarbam u crveno kao Ferrari ?!  :hahaha

dragos

Dobra ideja.Ja sam hteo da se upustim u to,ali nikako da se nakanim na Amerikanca.Jeftino je bila ta maketa na Luckyju,20 i kusur evara.Da li se dobija JNA verzija OOB?E,sad za broj trazio sam na Netu,ali nije nesto previse pozirao.Bilo ih je i 1999. na Kosovu.Hajde i jedan M36,njega su vise koristili.

Patriota

Dragoše, ima li kakva bitna razlika između američke i JNA verzije ?

Bartsimpson

Quote from: dragos on 17-12-2010, 21:22:55
Dobra ideja.Ja sam hteo da se upustim u to,ali nikako da se nakanim na Amerikanca.Jeftino je bila ta maketa na Luckyju,20 i kusur evara.Da li se dobija JNA verzija OOB?E,sad za broj trazio sam na Netu,ali nije nesto previse pozirao.Bilo ih je i 1999. na Kosovu.Hajde i jedan M36,njega su vise koristili.

M-36 je bilo vise komada na Kosovu...U Urosevackoj kasarni ih je bilo desetak komada...

lord sir giga

Sto se tih M-36 tice strani muzeji su davali grdne pare posto su valjda poslednji ostali a da su aktivni i kompletni, ali ne nasi su ih valjda izrezali u staro gvozdje, a mozda i nisu vec su ostali kao i one T-55 koje su skuplje za rezanje nego sto vrede po kilu otpada koji bi se dobio.
sto se tice americke i nase verzije najbolje je da to neko ako ima izbaci set slikapa da se uporede verzije, mada mislim da nema neke bitnije razlike osim ako nasi nisu strpali nase mitraljeze, a mogao bi da pogledas i neke Partizanske filmove u kojima su oni uzeli ulogu agresora nemackog.

dragos

Quote from: Patriota on 17-12-2010, 21:33:21
Dragoše, ima li kakva bitna razlika između američke i JNA verzije ?
Pa,ne znam ja sam tebe pitao.
Quote from: bartsimpson on 17-12-2010, 21:39:18
Quote from: dragos on 17-12-2010, 21:22:55
Dobra ideja.Ja sam hteo da se upustim u to,ali nikako da se nakanim na Amerikanca.Jeftino je bila ta maketa na Luckyju,20 i kusur evara.Da li se dobija JNA verzija OOB?E,sad za broj trazio sam na Netu,ali nije nesto previse pozirao.Bilo ih je i 1999. na Kosovu.Hajde i jedan M36,njega su vise koristili.

M-36 je bilo vise komada na Kosovu...U Urosevackoj kasarni ih je bilo desetak komada...
Eto ti Nenade sledeceg projekta!

Aki

Само напред, и ја управо радим академијевог хелкета, исто ВРС  0:)
Колико ја знам, ЈНА верзија се није разликовала од изворне америчке.

Patriota

Quote from: Aki on 17-12-2010, 23:30:54
Само напред, и ја управо радим академијевог хелкета, исто ВРС  0:)
Колико ја знам, ЈНА верзија се није разликовала од изворне америчке.

Aki, i ja sam se za malo zaleteo u Academy-ovu maketu. Međutim stručne recenzije i izvori kažu da su dimenzije promašene, tj. ispod normale, suviše kratak i uzak, loš nagib kupole. Ma boli nas uvo, kao da će sad neko šublerom da meri dimenzije. Dajemo ga po starom gvožđu !  ;D

Quote from: dragos on 17-12-2010, 22:32:01
Eto ti Nenade sledeceg projekta!

Ma jok more, neću sad da pređem na starudiju i otvaram deponiju za staro gvožđe.  ;)

iguanac

http://www.youtube.com/watch?v=L7FFnZUNdi4

evo jos jednog zanimljivog snimka M18 sa Dubrovackog ratista.(1:04). Mislim da M18 nije doziveo neke izmene, ali moguce je i da gresim - uglavnom, na tank overhauling su kupili jednog iz Bosne i doveli ga u red i tokom celog remonta nisu pominjali da su neke modifikacije radjene koje bi trebalo backdatovati (lepa izvorna srpska rec!). M36, s druge strane, su dobili motore od T55 i jos neke sitnice. Srecan rad!
One day you'll realize there's more to life than culture... There's dirt, and smoke, and good honest sweat!

"Dogod budete čuli na Ljubinom Grobu pucanje naših pušaka, Nijemci neće proći. A kad toga ne bude, znajte da na njemu nema više živih proletera."

https://n-ever-finished-models.blogspot.com/

RILE-NS

Po neki SO-76 ,kako mu je u JNA bio naziv, nosio je gumene gusenice cini mi se sa Sermana.Nije losa ideja o gledanju partizanskih filmova-"Uzicka Republika" i "Partizani".Ima u francuskom "Steel Master"-u strucna recenzija koja kaze da su obe(i AFV i Academy) u ofsajdu.Uz doradu moze se od Academy dobiti vrlo dobar krajni rezultat.Ali i iz kutije su sasvim ok.

Patriota

Ovih dana radovi su dosta napredovali, pa evo i novih slika.

Donji deo šasije sa enterijerom pre i posle prvog premaza. Završni sloj će biti urađen pomoću airbrush-a.




Kupola sklopljena sa svim detaljima izuzev mitraljeza i topa. Trebaće još minimalno gitovanja i šmirglanja površine da bi se dobila homogena površina kupole i da bi se neutralisali spojevi delova.

Patriota

Evo idemo dalje. Danas su došli još neki sitni detaljčići na kupolu. Među ostalom i neka vrsta cerade od git mase iznad spoljnih kutija.



Sutra, ako me vreme posluži, konačno na red dolazi  i završno lakiranje unutrašnjosti tenka i kupole.  ;D