Italeri 1/24 Peterbilt 377A/E

Previous topic - Next topic

Sandman

nastavak nechega shto se radi vec 6 meseci...  ;D

da ne davim previshe o detaljima - preko 300 delova u raznim bojama plastike + gumeni delovi (gume za tochkove)...
velichina gotove makete... VELIKA!  ;D

dokle se stiglo?
paaaa... evo malo foto-eseja....

nakon onih peripetija sa farbanjem zakivaka po karoseriji u srebrnu boju (otishla mi dioptrija josh vishe u minus! ;D) i lepljenja dekala Gushinom metodom, reshio sam da konachno sklopim i prednju kabinu sa shasijom...



pogled sa leve strane kabine...



iz zadnjeg levog ugla...



pa iz zadnjeg desnog...



gledano spreda, vide se i detalji motora i hladnjaka...



pogled iz ptichje perspektive daje utisak o drazima kamiondzijske kabine...  :D



slika od pozadi... ovde se vec moze naslutiti koliko je zaista velik ovaj kamion kad se sklopi...



kamion kao celina slikan sa desne strane...



pa sa leve...



jedan pogled na kabinu iz zablje perspektive...



isto to samo od napred ;)



sada ostaje da se spojevi bokova kabine sa unutrashnje strane malo macnu bojom kabine (Humbrol Leather) i da malo macnem crvenom spojeve kabine od spolja (ma koliko se trudio da pazim, malo lepka se uvek pojavi negde gde ne treba :() pa da to opet ozlakiram gloss lakom...
nakon toga, poklapa se prednja kabina krovom, sledi ugradnja haube (koja ce se otvarati!) kao i josh neke pikanterije...ali o tom potom...  ;)

nastavak sledi...

Kerber


Gusha

Druze, jedno pitanjce? Da li su zakivci koje si farbao i ocoravio bili ispupceni.Ako jesu ubicu te, posto za to ima mnogo prosta tehnika kako da ih ofarbas za par minuta!!! >:( ??? >:D

Sandman

Quote from: Gusha on 15-09-2006, 07:43:12
Druze, jedno pitanjce? Da li su zakivci koje si farbao i ocoravio bili ispupceni.Ako jesu ubicu te, posto za to ima mnogo prosta tehnika kako da ih ofarbas za par minuta!!! >:( ??? >:D

yep, bili su (a i dalje su  ;D) ispupcheni....
koja je to tehnika? prosvetli nas ooo.. ti veliki magu iz Nish(a) shto se odazivash na ime Gusha...  :D
shalim se malo, :D .. ako si mozda mislio na srebrnu olovku, nemam je  :( a nishta drugo inspirativno mi ne pada na pamet, a da bude efikasno i brzo!!?  ??? ::) :-\
ako moze nek ide kao novi post na "Maloj shkoli maketarstva"!

poz,
S.

Sijamski_Mrmot

Jaooo bre Sandmane...

Ako izuzmemo DRYBRUSH kao tehniku za isticanje detalja treba te utepati sto nisi prosetao do neke iole ozbiljnije knjizare (recimo u N.Fronta) i KUPIO srebrnu olovku  8)  kosta manje od 100 din :)

Inace, Kamioncina dobija konture.. I CAN WsHHHHH ALMOST FEEL WSHHHH  THE F O R C E !!!  ;)

Sandman

Quote from: Sensei on 15-09-2006, 22:44:47
Ako izuzmemo DRYBRUSH kao tehniku za isticanje detalja treba te utepati sto nisi prosetao do neke iole ozbiljnije knjizare (recimo u N.Fronta) i KUPIO srebrnu olovku  8)  kosta manje od 100 din :)

ne verujem da bi sa srebrnom olovkom ispalo ovako dobro!  :P
a ovo shto sam radio sa Humbrol silver je bilo na granici drybrushinga...mada je vishe bilo WETbrushing  ;D  ..malkice sam vishe razredio boju jer je bila dosta gusta pa sam onda samo chetkicom dodirivao ispupchene povrshine.... za okvire vrata i nije bila neka velika frka,... u principu ni za zakivke, samo shto ih ima mnoooogo.....  :D


Sandman

nastavio sam rad i na Peterbiltu...

Prednja kabina je "dobila" krov...



U motorskom delu sam zalepio i ova dva dela... ofarbani su u Hu85 (satin black), pa drybrushovani sa Hu53 (gunmetal)



Sa boka prednji deo kabine nakon ovih radova izgleda ovako...



Pogled sa leve strane na motorski deo...



Krov prednje kabine je imao loshe naleganje na samu kabinu iz razloga shto sam u samom startu radova (sklapanje same shasije) napravio jednu konstrukcionu greshku  >:(  :'( - shine koje chine shasiju tj. predstavljaju duzinu celog kamiona sam zalepio ne sasvim paralelno vec je jedna pomerena u odnosu na drugu duzinski nekih 2-3mm - sasvim dovoljno da kasnije povuche niz greshaka i loshih uklapanja (pre svega kabinskog dela), tako da su sami zidovi kabine ne sasvim lepo legli jedan uz drugi i oformili kabinu... tako da se to sada vidi nakon lepljenja krova... ali... ovaj deo se nece mnogo videti, jer se tu lepi levi "odzak" izduvnog sistema, a i tu se pripaja zadnja kabina pa se na tom zadnjem delu prednje kabine nece videti taj zazor.... a odozgo dolazi "aero paket" shto bi rekao mili_nam_und_dragi Veljko Petrovic  ;D ;D tj. veliki aerodinamichni spojler, tako da ce se taj deo josh vishe sakriti od pogleda...  :D



Na haubu sam zalepio i hromirani gril.... na hromirani okvir je sa unutrashnje strane nalepljena mrezica koja je ofarbana u srebrnu boju (Hu11)....



Pogled na haubu sa leve strane...



Pogled spreda...



I josh jednom maska haube sa mrezicom u krupnom planu!



U medjuvremenu su u crveno isprskani i gloss lakom izlakirani i taj krovni aero spojler, kao i bochni delovi karoserije koji se nalaze uz shasiju (ispod kabinskog dela stoje!)... sledi josh jedan dekal "SwisslionTakovo" na taj spojler pa ponovno lakiranje...
Na ostatku kamiona predstoje malo delikatni radovi, ali necu nishta da spominjem dok ne zavrshim  ;) videcete sa slika kad bude gotovo  :D

Za sada toliko...
pozz,
S.

Sandman

Nakon radova na karoseriji bacio sam se malo na vulkanizerske delatnosti...  :D
Sve gume su napravljene bash od gume tako da tochkovi veoma realno izgledaju na maketi!
Ovako izgledaju zadnji tochkovi - ovaj sa felnom u gunmetal boji je unutrasnji (blizi shasiji), a sa hromiranom felnom je spoljashnji zadnji tochak...



na osovini ce stajati ovako...k'o sijamski blizanci...  :D



a ovo je prednji tochak...



detalj haube sa logotipom "Peterbilt" - ovi dekali sa logotipom Peterrbilta su ujedno i jedini dekali koji se dobijaju uz maketu koje sam iskoristio - sve ostale dekale sam pravio u "domacoj radinosti"  ;D



Hauba ce stajati u ovom polozaju... ustvari, moguce je otvarati i zatvarati, ali zbog konstrukcione greshke koju sam napravio (a vec ranije pomenuo), odluchio sam da stoji ovako... nece se zatvoriti jer postoji neshto shto je drzi u ovom polozaju...  :D neshto? paa...da.. ali o tome malo kasnije... nastavite chitanje dalje...  :D



Pogled na haubu i farove s prednje strane...



pogled na prednji deo kamiona, gde se polako nazire "ono" shto drzi haubu poluotvorenu...  :D



malo dorade na zadnjoj strani prednje kabine....
ne, ovo zuto shto vidite nisu izduvne grane, vec gumeni buziri tj. izolacija....
izolacija?? kakva sad izolacija, pitate se...
eee... pa ovaaaaj.... izolacija za LED.... diode...  ;D
elem... da da da... dobro ste prochitali... LED diode... tachnije, komada 6....  ;)
s obzirom da su obe kabine (prednja i zadnja) zatvorene i da se pogotovo u zadnjoj nakon finalnog sklapanja krova nishta ne bi videlo od detalja (posteri po zidovima, krevet, tapacirung poda....) reshio sam da se pozabavim i "elektricharskim radovima"... tj. da uvedem struju u ovaj Peterbilt...  ;D  :o



2 LED diode se nalaze u prostoru za farove (da! farovi ce zaista sijati na ovom kamionu!)





dve se nalaze na zadnjem zidu prednje kabine i sijaju ka napred (tj, uperena je svetlost ka prednjem delu kamiona)



ovako to izgleda unutar prednje kabine...





zice se sa prednje kabine spushtaju ka shasiji....



...i zajedno sa zicama za farove pruzaju ka kraju kamiona...





...gde ce zajedno sa zicama od zadnje kabine biti povezane u razdelnik, tj. u ovom sluchaju "spojnik"...
iz te male spojnice ce dve zice ici na prekidach i na kucishte sa dve AA baterije od 1,5V....
sve LED diode su povezane paralelnom vezom (anoda na anodu, katoda na katodu)...
koristio sam bele LED diode od 5mm ...
ovom prilikom nema slika LED dioda kako svetle jer nije sve josh povezano...
to ce biti tek pred finalno sklapanje dve kabine i nakon lepljenja svih onih sitnih delova koji su preostali....  ;)

a preostale 2 LED diode su ubachene u zadnju kabinu, tj. na prednji zid zadnje kabine... i sijaju ka pozadi, tj. ka kraju kamiona!





takodje su sklopljeni delovi "odzaka" koji su odradjeni u hromiranim delovima...
moram priznati da je rad sa hromiranim delovima jaaako pipav... em shto se svaki otisak prsta vidi maltene iz aviona, em shto njihova obrada (turpijanje, odstranjivanje eventualnog flasha,...) traje 5x sporije nego sa obichnim plastichnim delovima ... razlog je jednostavno taj shto ako se napravi neka greshka ili zguli emulzija hroma sa pogreshnog mesta, popravke skoro da nema - tako visok sjaj je nemoguce reprodukovati bojama!!!   >:( :( :-\

eto, to su bili najsveziji napadi kreativnog loodila sa moje strane....  :D
mislim da cu posle ove makete otici na jedan pooooduzi godishnji odmor, sa tendencijom da se iskljuchivo bavim bashtovanstvom i gajenjem kishnih glista...  ;D ;D ;D

a sad...  ::) mislim da mi je vreme za spavanje ....  ;D ;D ;D

Kerber

Imas li gde da sakrijes zice ?

Sandman

Quote from: Kerber on 29-09-2006, 12:35:54
Imas li gde da sakrijes zice ?

sa strane s enece mnogo videti jer ispod kabine idu bochni "zidovi" tj kao neki veliki branici... a odozgo ce se nazalost videti zice jer je shasija shupljikava... ali nema veze... mislim da nije loshe ni ovako... ;) ovako vishe ce biti kao maketa + dorada iz "Elektropionira"  :D ;D

Kerber

Ovi iz telefonskih servisa imaju jako tanke zice... mozda probas da nadjes crne, pa da manje bodu oci, a, mozes i da napravis spojke od alu-folije, samo 2-3 preklopljene, pa super-lepak oko zica, da ih priljubis uz neku stranicu.  ::)
Mislim, da ne drobim ja previse? ???

Sandman

Quote from: Kerber on 29-09-2006, 13:03:47
Ovi iz telefonskih servisa imaju jako tanke zice... mozda probas da nadjes crne, pa da manje bodu oci, a, mozes i da napravis spojke od alu-folije, samo 2-3 preklopljene, pa super-lepak oko zica, da ih priljubis uz neku stranicu.  ::)
Mislim, da ne drobim ja previse? ???

zice cu prilepljivati koliko je moguce (da ne bih polomio delove zadnjih osovina) jednu uz drugu.. a suvishe je malo prostora za lepljenje uz shasiju, zbog onih poprechnih "prechaga"....

Sandman

Quote from: Brodski mali on 29-09-2006, 23:22:07
:o WOOOOWWW!!!!
BRAVO MAJSTORE!!!! Svaka cast! Blago tvojoj kumi  ;).
Jedva cekam da ga vidim skroz gotovog i sa "ukljucenim farovima"  :)

thnx ;)
samo... neshto se sad razmishljam.. mozda sam trebao da mu ugradim i trubu i da trepcu zmigavci?
i da radi sve to na teledirigovane komande....  ;) :D
shaaaalim see.... mislim da bih posle takve egzibicije definitivno bio zreo za jedan dozivotni odmor ...  ;D ;D

Sandman

Evo, rad na Peterbiltu se polako blizi kraju...

Sklopljene su izduvne cevi iliti "odzaci"  :D



ovo su bochen stranice karoserije - stoje ispod kabinskih delova i sadrzena sebi istovremeno i stepenice za ulazak u kabinu (one velike pravougaone hromirane povrshine!)



Pogled iz visine na "kamionche" ...



detalji prednjeg dela karoserije sa prednjim tochkom...



detalj prednje maske...



josh krupniji detalj... na maski tj. hromiranom grilu ostaje da se nalepi dekal sa logotipom Peterbilta, kao i "figura" koja stoji na samom vrhu hromiranog dela (iznad one elipse!)...



pogled sa boka...



ovaj put sam uspeo da "uhvatim" ceo kamion u kadar iz prednje rakursa  :D
ovo chudo je toliko veliko da ga je prosto teshko uhvatiti u jedan kadar iz prve  ;D
<a i morao sam da pokazem da se na monitoru u pozadini vidi MK>  :D :D ;D ;D >:D



pogled iz ptichje perspektive...



bochni rezervoar za gorivo - hromirani deo...
na zalost nece se mnog videti nakon finalnog sklapanja jer preko njega stoji onaj crveni bochni deo karoserije  :(



pogled odpozadi....



josh jednom.... prikazuje full duzinu...



od napred...



josh jednom prednja maska....



i pogled sa desne strane....



za sada toliko...
maketa je sada vec nekih 90-95% gotova...
ostalo je da se pripoji zadnja kabina, sitne ruchke, "odzaci", bochni delovi karoserije, aero spojler na krovu, i farovi... brtisachi... ali svi ti delovi su zaista minorni u poredjenju na do sada "predjeni put"

sinoc sam testirao i LED na farovima i prednjoj kabini... sa starim 1,5V baterijama radi OK!!

takodje, treba uskoro da napravim i postolje za njega sa poklopcem u vidu "staklenog zvona"...
uradjena je i plochica sa posvetom....

uskoro nove slike... ;)

laku noc radni ljudi... ;)  :D
S.

Sijamski_Mrmot

a sa tribina se culo...

"sandmaaaaaneeeee....sandmaaaaneeeee....aleeeeeeeee.....aleeeeee... NOSI GA U KRALJEVOOO! NOSI GA U KRALJEVOOOO!"[/color]



;D ;D