Hasegawa RF-4E, 1/48 HAF Special

Previous topic - Next topic

mcaslav

#165
AG02, hvala na podršci i bodrenju. Nema šanse da se predam... Ono sa postojećim dekalima je krajnja, krajnja varijanta, kad sve druge propadnu... U svakom slučaju, hvala i za ideju. Oglasio sam rondele, pa ćemo da vidimo...

U međuvremenu sam raduckao tu i tamo... Prljanje oko izduvnika mi odavno ne da mira (od početka gradnje, u stvari :) ), pa sam se malo oprobao... Morao sam da slikam na dnevnom svetlu, pod lampom nikako da dobijem ono što hoću...




Kad se dadaju izduvnici, deluje stvarno moćno :)



Malo sam se bavio i linijama panela...




... što je na kraju ispalo ovako:





Nadam se da ne liči previše na ukrštenicu ;), mada sam hteo da posebno naglasim linije na mestima gde se površine odvajaju - flapsovi, vrhovi krila koji se perklapaju, zakrilca na napadnoj ivici krila i sl.

I koren vertikalca je dobio svoju rešetku na ulazu!




Svi komentari i sugestije su dobrodošli!
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

Rep bas deluje metalno, isplatio se svaki detalj! Pojavice se dekali, ne treba zuriti.

mcaslav

#167
Gledajući šta i kako dalje, shvatio sam da ću dekale morati da radim dvaput: Oznake na avionu koje su stare i koje treba i prljati i ostariti, pa zatim preko svega, dekale koji predstavljaju sveže obojene detalje koji su pripremani za jubilej...
Dakle, pre starenja i prljanja, deo dekala, a pre dela dekala - poklopac kabine. Bez ovoga neće moći ništa da se radi oko usisnika :(

I tako, maskirano i spolja i iznutra, iznutra nabačena "ruka silikona" i obojeno u crnu, a spolja kako treba, već prema šari...




Eduardov eceraj je morao da se malo dopravi, instrument je morao da se malo pomeri i da napravi mesta za REVI-11, a i jedno ogledalo je moralo napolje...



...kad se postavi na svoje mesto, zna da baš dobro izgleda...



Posle skidanja maski - trenutak istine: Ivica je nazubljena i tu i tamo je super lepak pobegao pod masku, ali ništa katastrofalno... Definitivno je moglo i bolje, ali nemam razlog da budem nezadovoljan...




Naravno, tu je i nišan :) koji je konačno došao na svoje mesto...





Da montiram prednje staklo i most između dva poklopca na avion, pa da počnem sa dekalima...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

maestro

Quote from: mcaslav on 29-10-2012, 23:49:37


I tako, maskirano i spolja i iznutra, iznutra nabačena "ruka silikona" i obojeno u crnu, a spolja kako treba, već prema šari...


O kakvoj tehnici je reč, ako bi pojasnio?

mcaslav

Obično se poklopci kabine maskiraju spolja, pa se prvo boji unutrašnjom bojom, a preko nje i spoljašnjom. Tehnika skraćuje vreme izrade jer se pravi samo jedna maska i umanjuje rizik od podlivanja farbe pod masku.

S obzirom da sam hteo da izvučem prilično uočljiv nanos silikona na mestima gde se providni deo poklopca spaja sa ramom, rešio sam da maskiram poklopce i iznutra. Iznutra sam bojio prvo blago zatamnjenom belom - silikon, a preko bele crnom (unutrašnja boja poklopca kabine), dok sam spolja obojio bojama u skladu sa šemom bojenja.

U suštini, sve je isto, samo se pravi i druga maska i svaka boja ide na svoje mesto...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

airsuba

Odlično izgleda :cheers
Sad sklanjaj u neku 'sigurnu' kutiju da ne nastrada u muvanju - i prozirnost stakla je super!

maestro

Quote from: mcaslav on 30-10-2012, 08:35:44
Obično se poklopci kabine maskiraju spolja, pa se prvo boji unutrašnjom bojom, a preko nje i spoljašnjom. Tehnika skraćuje vreme izrade jer se pravi samo jedna maska i umanjuje rizik od podlivanja farbe pod masku.

S obzirom da sam hteo da izvučem prilično uočljiv nanos silikona na mestima gde se providni deo poklopca spaja sa ramom, rešio sam da maskiram poklopce i iznutra. Iznutra sam bojio prvo blago zatamnjenom belom - silikon, a preko bele crnom (unutrašnja boja poklopca kabine), dok sam spolja obojio bojama u skladu sa šemom bojenja.

U suštini, sve je isto, samo se pravi i druga maska i svaka boja ide na svoje mesto...
teletabis skapirao! Hvala na objašnjenju!

mcaslav

#172
I tako,

prednje staklo i most montirani, a dekali polepljeni. Vrište na sve strane, kao novogodišnja jelka  :headbang Biće ovde puno posla da se istoniraju i učine da ne odskaču mnogo od pozadine...




Inače, dizajn dekala je vrlo loše odrađen... Kao da su žurili da što model što pre izbace u prodaju... Pored već navedenih problema sa omašenim bojama, evo i novih:

Onu crvenu munju iznad desnog usisnika su potpuno okrenuli naopako, pa sam je napravio tako štio sam izrezao parče crvene trake...




Hasegava je potpuno ignorisala šaru na nosu aviona i stavila veliku putaču među dekale.




Kako je ovo neprihvatljivo, od starih dekala sam seckao parčiće u beloj boji i sve uklopio na vrhu nosa...




Sad, ipak, malo bolje izgleda :) Možda je smanjim malo, deluje da je prevelika...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

Za dekale bi pomogao filter zamesan od laka i par kapi svetlo sive ili nekom sand nijansom koliko da bude mutniji, razredjen, pod vecim pritiskom iz daljine, ali tek nakon prvog lakiranja dekala.

Sandman

Mislim da bi manje muke oko jarkije boje dekala imao da si ih polepio pre washa - dobili bi bar malo zagasitiji izgled.

Ne znam koliko je ovaj konkretan primerak F-4 uživo zaprljan, ali ovde ti može pomoći "dot filtering" tehnika - njome se neravnomerno raznim nijansama boje tonira kamuflaža.

maestro

Види се да си обраћао пажњу на сваки детаљ, свака част.

mcaslav

#176
Hvala puno na savetima...

Oznake na avionu su jako izbledele i, za razliku od dekala, prave jako mali kontrast u odnosu na pozadinu. Na slikama koje sam dobio od Jorgosa se to vrlo lepo vidi.


(Images courtesy of Mr. George Athanasiadis)

U svakom slučaju, napravio sam sebi igračku za testiranje predloženih tehnika...



... pa se nadam de će nešto od toga i da uspe! :cheers
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

Ne da nisu bledi, nego nisu uopste beli. Jasne i jake boje su samo na onim warning type natpisima. Resices ti to vec!

mcaslav

#178
Evo, najbolje što sam dobacio. Nije savršeno, ali...





Baš mi je odnelo vremena, pogotovu ako primetite da su vertikalne linije panela ispod mosta morale da se oprave, jer im tu nije mesto. U procesu su stradali dekali sa obe strane, pa je munja pravljena ponovo. Narandžaste ručice za otvaranje poklopca kabine, kao i oni dugmići, maskirani pa bojeni... Koliko sam uspeo da dočaram pravu stvar, procenite sami ;)

Usput sam se igrao sastavljanjem dodatnih instrumenata u kabini, dopravio šaru na nosu i svašta nešto petljao oko stajnih trapova. Nadam se da će manji instrumenat i da stane u kabinu, na kraju...





Pozdrav...
Ništa nije toliko neizbežno kao greška na koju je došao red!

Goran A.

Onu prvu rucicu bi mogao da popravis, da bude ostrjih ivica. Mozda se i ne vidi ali ipak je 48-ca.