ISU-152 + IS-2 x classic + fast, Italeri 1/72

Previous topic - Next topic

zamorano

Odavno sam prijavio da imam gomilu zelenih Rusa za vežbanje... Pošto sam dosta odmakao sa radovima, red je da okačim poneku sličicu.

Moram priznati da mi se svidela ova fora sa duplim pakovanjem, jedna normalna maketa i jedna "fast" - pa još po ceni jedne normalne. Pošto je "brza" maketa džabe, može opušteno da se eksperimentiše i vežba, a kao što je svima poznato vežba je majka da l' beše istorije ili hrabrosti ili tako nešto, u svakom slučaju nečeg bitnog...



U pitanju su Italerijevi ISU-152 i IS-2 u 1:72. Evo za početak šta ima u kutijama, ako nekog zanima. Prvo ISU:

 



Izgleda sasvim solidno, čak i ova "fast" maketa je korektno urađena ako zanemarimo gusenice (dobro, i točkove mada su oni podnošljivi). Gusenice stvarno više liče na pokretnu traku, ali za te pare može da prođe. Čini mi se čak da je cevka iz fast makete upotrebljivija, dovoljno da se probuši spreda i malo ošmirglaju šavovi i eto ga...



Ali ja sam rešio da ta rebra na vrhu lepo isečem da se vidi kroz njih kao na pravoj mašini, i zato ću da se mučim sa polutkama da ispadnu kako treba.

IS nisam slikao u kutiji ali kao kompenzaciju ubacujem detaljnije slike uputstva:



I to je bio najzanimljiviji deo, a sad kreće opis radova. ;D

ISU normal:



ISU fast:



E sad... Probao sam različite načine da dobijem teksturu na metalnim delovima. Nisam sve slikao, ali imam par interesantnih zaključaka:


- Olovka sa staklenim vlaknima (ovo): nije loša fora, nežnije od turpije a prilično dobro struže. Međutim, ostane prilično grubo na kraju pa ipak mora nekom hemijom malo da se poravna.


- Tečni lepak (Humbrol Liquid Poly): ovaj napravi svoje šare. Ako je bilo nešto ispod, ne ostaje mu traga :).


- Nitro razređivač: e, ovo već nije loše... Topi plastiku isto kao lepak ali je dosta nežniji tako da može da se kontroliše. Isto kao sa lepkom, uzeo sam staru četkicu i malo strugao pa malo tapkao.



Pljuckavi erbraš: namerno sam ga napunio preterano gustom bojom (uljanom, ako je bitno) i prskao sa malo veće daljine. Dobro se nadoveže na nitro razređivač, taman napravi malo finije detalje.

Nije loše za početak a imamo još dve makete da probamo i druge varijante :).

Šta još? Standardne stvari, točkovi, gusenice, burići, cev...



Kao što rekoh, cevku sam strugao iznutra pa onda sekao skalpelom da se lepo provide rebra, i to nije preterano teško uraditi mada treba vremena jer mora pažljivo da se radi. Bitna stvar o kojoj treba voditi računa je da otvor cevi na kraju ne ostane asimetričan (v. sliku). U stvari je najbolja strategija da se ostavi namerno malo uži pa posle lepljenja da se burgijom "zaokruži".

Toliko za sada, u sledećem nastavku bi trebalo da padne prva ruka farbanja.

Pozdrav!

airsuba

fina tekstura, a jel si uklonio te alate sa trupa 'fast' varijante što se vide?
hoće li biti ukopan u neki sneg ili blato da mu se nevide te nesretne ćelave gusenice, ili će biti u 'daj-kast' fazonu?

bila im je dobra ova varijanta prave i fast makete jer onda može ova brza da se malo dotera po ugledu na normalnu... na žalost odustali su od tih mešanih kutija  :uaaa

Sandman

Zanimljiv eksperiment sa nitro razređivačem.
Na svom primerku IS-2 sam teksturu radio sa kombinacijom Humbrol lepak i stara četkica za zube, pa će biti zanimljivo da se uporede razlike na kraju, nakon farbanja.

Obavezno doradi detalje poput fara i periskopa - dati su izliveno (ravno).

Ako ti može pomoći oko nekih detalja, pogledaj topik o mom IS-2 dok je bio u radu - tu sam odradio i detalj liva na bokovima korena topovske cevi koji nije postojao a veoma je karakterističan i uočljiv.

http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,1821.0.html

Biće ovo još jedan od onih topika za uživanje uz grickalice :)

Pozz,
S.

zamorano

Drago mi je da vam se sviđa :).

(Sendmene, hvala ti k'o bratu što me podseti na tvog IS-a, nema veće miline nego kad neko napiše korak po korak šta sve treba da se doteruje... Inače me je baš mrzelo da škiljim u fotke, detektovao sam par šavova od varenja i tu mi je ponestalo koncentracije :). Videću da li je za ISU kasno pošto je već palo par slojeva boje, ali za IS će definitivno da koristi.)

Nitro je super varijanta zato što je "lakši" od tečnog lepka - deluje kao nekakav ekstra-redak lepak i taj sloj plastike koji istopi po površini je dosta tanji, tako da ostanu finiji detalji. Možda bi bilo interesantno još probati sa Tamiya extra thin lepkom - ili još bolje, sad vidim da ima i limonene extra thin, taj bi trebalo da ima odloženo dejstvo. To ćemo da nabavimo za neku sledeću priliku.

E da, nisam mnogo ulazio u detalje sa objašnjenjima, na slikama je pomešana fast i slow varijanta... Nisam skidao alate niti ću mnogo da se trudim oko fast varijante, tu mi je glavni cilj da nabijem malo kilometražu po pitanju farbanja. Pravi cilj je u stvari peti Rus: KV-1 u 1/48 koji čeka na red.

Razmišljao sam i ja da zamažem "fast" gusenice blatom ali s obzirom da nemaju nikakvu teksturu, nemam pojma da li bi se uhvatilo. Sa ovim što ima ličiće na neki futuristički tenk iz stripova... Što je ipak bolje nego da ne liči ni na šta ;).

Pozdrav!

Sandman

Quote from: zamorano on 11-03-2012, 21:26:26
(Sendmene, hvala ti k'o bratu što me podseti na tvog IS-a, nema veće miline nego kad neko napiše korak po korak šta sve treba da se doteruje...

Nema na čemu  ;) kad sam već radio ovu istu maketu i stekao neko iskustvo sa njom, rado ću podeliti sa drugima, ono bar da se izbegnu nepotrebna mučenja i greške na maketi ako postoje...

Quote
Nitro je super varijanta zato što je "lakši" od tečnog lepka - deluje kao nekakav ekstra-redak lepak i taj sloj plastike koji istopi po površini je dosta tanji, tako da ostanu finiji detalji.

Mislim da je samo fora da se ne nanosi preterano velika količina jer će barica nitra da napravi malo žešću "teksturu" :D

Nitro je inače veoma multifunkcionalna hemija te se može koristiti i za uklanjanje filma/silveringa na prastarim dekalima, kao i razređivanje gita ako se pri ruci nema neki tečni git (kao što je npr. Mr. Surfacer).

Quote
Nisam skidao alate niti ću mnogo da se trudim oko fast varijante, tu mi je glavni cilj da nabijem malo kilometražu po pitanju farbanja.

Preporučujem korišćenje fast varijante za testiranje raznih tehnika (izrade teksture čelika, cimerita i slično) kao i za razne tehnike farbanja (moj "fast" IS-2 je recimo poslužio za uvežbavanje tehnike izrade zimske kamuflaže pomoću laka za kosu)

Čekamo sledeći nastavak ovog foto-romana  ;)

Pozz

zamorano

Quote from: Sandman on 12-03-2012, 10:01:09
Nitro je inače veoma multifunkcionalna hemija te se može koristiti i za uklanjanje filma/silveringa na prastarim dekalima, kao i razređivanje gita ako se pri ruci nema neki tečni git (kao što je npr. Mr. Surfacer).

Da, nitro je majka, tamo gde problem ne može da se reši Prontom, može nitrom ;)... Probao sam ga sa dekalima, stvarno nije loša fora - tamo gde se pojavi balončić ispod dekala, ako može da se zavuče malo nitra ispod (eventualno uz zasecanje), prilično dobro ga zapuši. I baš to što kažeš, treba imati meru, ako se napravi barica nitra ima začas da se zbrčka i dekal i boja ispod.

Pozdrav!

zamorano

#6
Ja sam jedan od onih koji istoriju uče gledajući kablovsku TV, History, Discovery i slično. Čuo sam tamo da su ovi tenkovi dobili ime po sovjetskom predsedniku koji se zvao Džozef Stalin :). (Uzgred, znam i da je najvažniji događaj u istoriji čovečanstva Bitka za Britaniju... I nikad nisam čuo za Herberta Kičenera ili Gandija).

Danas u igru ulazi Fast Džozef Stalin, ili skraćeno - Brzi Džo:




Ovo je slična tehnika kao pre, tapkanje nitrom da se dobiju bubuljice pa onda prskanje gustom bojom - ha, dry-airbrushing. Na prvoj slici se vidi da se i sam Italeri potrudio da napravi teksturu kupole, nije ni to loše ali može da se poboljša.

Ovako izgledaju spori ISU blatobrani posle lemljenja, tj. topljenja lemilicom (na brzom ISU to isto je rađeno klještima - da se ne bi izgubilo na brzini :)):



I kad smo već tu, da zalepimo i neki sitniji deo. Srećom, na ISU nema toliko toga da se dorađuje kao na IS, praktično treba da se dodaju šavovi od varenja (hm, ispali su možda suptilniji nego što treba, nisam preterivao pošto je razmera mala), može da se izbuši auspuh (thx Sandman za podsećanje) i ta kupola na vrhu koja pretpostavljam služi za ventilaciju. Ove dve poslednje stvari su urađene kasnije tako da nema na slikama.

Inače, lepljenje kuka već u ovoj fazi se pokazalo kao greška, uspeo sam dve da izgubim tokom kasnijih radova - srećom, Italeri je dao dovoljno rezervnih.



Brzi ISU stiže na red za farbanje... Ovde sam probao da uradim prvo tamniju zelenu pa da posvetljavam određene panele izbledelom verzijom iste. I to sam radio akrilnom sa ciljem da posle radim fading i tome slično uljanim bojama. Nekako mi je ispalo suviše mrtvo - žuta koju sam ubacio u mešavinu je očigledno bila suviše bleda.



Zato IS radimo življim i svetlijim bojama - i to uljanim, pa nek' ide život (stavićemo ako treba akrilni lak preko):



U fazi posvetljivanja se stvar otela kontroli, boja bila previše razređena tako da su se pojavile fleke...



Ali dobro, biće tu da se maže još boje preko. Hm, u stvari, ovo možda nije loša podloga za chipping? Udarim sjajan nitro lak (Model Master) preko pa onda akrilnu zelenu pa zelenu sastružem na određenim mestima. Da probamo!

Dakle, prvo nitro lak (Model Master, kažu da je neuništiv) pa akrilna zelena:



Sloj zelene je bio prilično tanak i nisam joj uopšte dao vremena da se suši, već sam odmah uzeo tvrdu četkicu i alkohol (a potom i četkicu za zube) i krenuo da stružem. Još prilikom prskanja boje sam u nju ubacio sredstvo za čišćenje akrila sa ciljem da se malo manje zalepi, ali nisam siguran da je išta uticalo - akrilna k'o akrilna se lako skida a ovde je još išla preko sjajne podloge.

Na kraju ispadne ovo:




Usput je i brat ISU dobio malo življe boje od ostataka te zelene:



U sledećem nastavku finiširamo Brzog Džoa...

Pozdrav!

airsuba

auh, ovo je kao diraktan prenos maketarskog ludila i eskperimentisanja - operacija 'in vivo'  :mjetal
Bravo i svaka čast na priči i fotkama  :cheers

Ne znam šta je dalje planirano ali lično mislim da bi jedan precizan crni 'pin-wash' po svim ugibima i detaljima na ova dva "fast brosa" bio prava stvar da se istaknu senke!
Posle sloj laka da se zaštiti pa dalje po redu i zakonu...

djos & filip

Cak i da zanemarim zanimljivost same  teme, prezentacija je .....MA SVAKA CAST, krajnje zabavna i korisna

Sa nestrpljenjem cekam nastavak   :super

Pozdrav

Ovo je samo hobi, ovo je samo hobi, ovo je samo......

Sandman

Dosta dobro eksperimentisanje - vidim da ne gubiš nadu ni u jednom momentu ako nešto krene neočekivanim tokom  :super

Što se tiče one faze sa posvetljavanjem zelene na Brzom ISU, možda je bolja varijanta bila da prvo celu maketu naprskaš u crni prajmer (sveobuhvatno) a zatim da prskaš zelenu i da toniranje radiš samo doziranjem količine zelene - tamo gde su spojevi panela i poklopaca, kao i ćoškovi prskaš manje zelene i providi se crni prajmer delimično, dok na sredini tih polja naprskavaš još malo zelene i stvaraš efekat "svetlije" zelene.

Kasnije možda samo kap bele ili žute u zelenu i dodatno posvetliš sredine polja/panela.

Ovom tehnikom olakšavaš i kasnije muke oko više zasenčenih delova (deo iza/između točkova) koji su manje dostupni za farbanje.

zamorano

Nastavljamo, bili smo prekinuli na najzanimljivijem delu.

Posle struganja akrilne zelene, dodao sam ogrebotine unutar ostruganih delova nekom mešavinom sivo-metalik-zarđale boje. Ako se dobro sećam, koristio sam neku akrilnu crnu plus Italeri akrilnu Steel plus nemam pojma koju rđavu (možda i rđavi pigment)




Efekat ispadne prilično interesantan na prvi pogled, ali kad se malo detaljnije analizira vidi se da se te dve zelene nikako ne slažu i da je struganje boje prilično nerealno. Imamo delove sa punom zelenom koji deluju više kao džinovske fleke, a onda delove gde je ona oljuštena i ispod je probila nekakva bleda zelena, kao da je tenk farban prvo bledo-zelenom pa onda pravom tamnijom koja se lako skida. Nije to to! Ali ima osnove za dalje istraživanje... U stvari je najbolji efekat dao onaj flekavi sloj ispod.

Usput su istom mešavinom ofarbane i gusenice.



Ne znam koliko se vidi na slici, Italeri Steel nije loša mada ima malčice krupniji pigment. Za stvari kao što su ogrebotine ili gusenice mislim da je potpuno ok - uz dodatak crne da se dobije prava nijansa.

Sledeći korak je da se lepi sve u blato. Uzeo sam neku glet masu i u nju ubacio razne akrilne smeđe: cilj je da dobijem 3D efekat zalepljenog blata a oko preciznog bojenja ću da se pobrinem naknadno.



Probao sam sistem koji sam video u filmovima, da umočim četkicu u tu smesu pa da preko nje prskam erbrašem, ali to što sam gledao bilo je 1/35 i ne pali na isti način ovde.

Dalje, još zemljanih boja (Revell 87 i 89 plus malo crne da izgleda vlažno tamo gde treba), što direktno iz erbraša što mazano četkicom.

Rešio sam da odmah isprskam i gornju stranu prašnjavom bojom ne bih li malo ublažio tu razliku između dve zelene ali sam preterao pa posle skidao razređivačem. Nisam sve uspeo da skinem, ali ostalo je otprilike kako treba, po ivicama i pregibima. I sa dodatkom te najsvetlije boje sada razlika između zelenih nije toliko upadljiva - mada se i dalje lepo vidi.



Kada se radi po sistemu "da probam pa ću da vidim", teško je proceniti pravi trenutak kada treba uraditi neku stvar - kao što je recimo wash tamnom bojom: ovde se vidi da je rađen na nekim mestima pa ga je posle prekrivao sledeći sloj boje pa sam posle naknadno pojačavao a ponegde i zaboravljao...

Isto važi i za dekale: pošto bi oni trebalo da podlegnu istom efektu ostruganosti nisam uopšte imao ideju kada da ih stavim. Kad je došao trenutak "sad ili nikad", rešio sam da ih nafarbam. Preslikao sam jedini dekal - broj - na providnu plastiku, zatim preko toga zalepio dva parčeta maskirne trake i onda sekao po konturama.



Posle prskanja akrilne bele (Pactra) sam ih malo strugao čačkalicom pa onda zamazivao zelenom pa blatom dok se nisu uklopili.



Ubacio sam još po koji list iz kesice čaja i prilepio ga akrilnim mat lakom. Upale su i neke grančice, sledeći put treba to malo bolje probrati.



I to je to. Da vidimo šta smo naučili a što ćemo da primenimo na sledeću maketu:
- da probamo sa dve nijanse zelene koje su sličnije. I da sastružemo manje površine, recimo da probamo da se ograničimo na mesta gde će stvarno posle da probije goli metal.
- dekale ćemo da zalepimo odmah posle tog struganja i da preko njih odmah radimo chipping donjom zelenom (mada može malo i gornjom)
- dosta stvari (kao što je wash ali i chipping i weathering) treba raditi iz više puta - kada jedan efekat prekrije drugi onda ga ponoviti pa sve tako doterivati malo po malo dok se ne dobije konačan rezultat koji je koliko-toliko izbalansiran i detaljan. Pogotovo što sada otprilike znam koja akcija pravi koji tip štete. :)
- čaj koristimo bez grančica - takođe, neke listove treba dodatno usitniti za 1/72

Dobro... Znamo šta ćemo da probamo na sledećoj žrtvi (ISU-152 classic). Jedna stvar kojom sam zadovoljan je što sam koliko-toliko uspeo da se uzdržim od divljanja pri weathering-u. Mada bi možda sa divljanjem ispalo bolje... ;)

Pozdrav!

Sandman

Brojevi dobro izađoše, a ova fora sa lišćem je pun pogodak - daje neki mirnodopski šmek "starom čeličnom ratniku"!  :super

zamorano

#12
E sad radimo ozbiljno - ili bar ozbiljnije nego do sada. Ovo je sad "prava" maketa. :)

Naprskan sloj uljane boje, neki Model Master recimo 1713 ili 1712, sa malo žute i bele da bude svetliji ali ne mnogo. Otprilike malo svetliji od one tamne zelene koja je bila na brzom JS-u.



E da, nisam zaboravio ni Sandmanovu preporuku da izbušim auspuhe, a ima i ova neka sitna kupola, valjda sa otvorima za ventilaciju:



Posle toga ide jedan sloj sjajnog nitro laka pa ista ona MM Russian Armor Green akrilna sa JS-a. (Uzgred, ukapirao sam zašto je ova boja suviše tamna za ovo - pa, nije Soviet armor nego Russian... Bravo genije!)



I onda stružemo...



Ona što sam zaboravio da kažem prošli put je šta je uopšte cilj ove operacije: ideja je da probam da dobijem ona delimična oštećenja boje koju na 1/35 rade sa sunđerom - konkretno, udari se osnovna zelena (tamnija) pa onda po mestima gde se boja troši ide tapkanje blago žućom i svetlijom zelenom kao da je boja načeta, i onda u sred tih oštećenja ide goli metal. U 1/72 taj sunđer i nije baš zgodno oružje pa valja tražiti alternative.



Ovde je efekat malo bolje kontrolisan nego prethodni put utoliko što nisam skinuo sve nego samo malo :). Mada sam negde progrizao do plastike (mislim da je u igri bio i akrilni razređivač pored običnog alkohola), ali nema veze - ovo je u stvari podloga za sledeće korake u weathering-u, filtri i slična čuda će da poravnaju razlike u boji a golu plastiku ću da "konvertujem" u go metal.



Pa... U principu, liči, samo bi verovatno trebalo bolje kontrolisati gde je tačno boja oštećena, ovako izgleda kao da se sama od sebe ljušti... Naravno, ovo nije kraj farbanja već početak, ići će razni filtri i štošta preko toga tako da može da se iskontroliše i ublaži efekat.

Posle ovoga ide još jedan sloj laka pa onda dekali:



Broj 65 je bar za trećinu veći nego što treba, ali nek' ide život. Malo sam ih premazao nitro razređivačem da bolje legnu: kada se to radi treba paziti da se ne razmazuje mnogo pošto nitro rastopi boju na dekalu i može da napravi štetu...

:think

:think

:think

... Što je, kad malo bolje razmislim, tačno ono što mi treba! Dakle, pravimo štetu:



Dalje: umesto da ih nafarbam četkicom, ogrebotine sam naškrabao običnom B olovkom:



Ideja je bila da se do kraja izližu delovi gde vojska gazi a da se doda prašina tamo gde ne ređe ide. Ovo drugo sam probao sa prašnjavim pigmentima, vrlo blago:





Usput su i auspusi namazani malo rđom.

E sad. Ovde je pravi trenutak da se stavi prst na čelo i da se proceni šta smo uradili. Efekat možda čak i liči na pravo, ali su mi boje nekako suviše tamne. Krenuo sam još od one prve zelene sa suviše tamnom, a ova metalik boja je još sve dodatno zatamnila. U ovako sitnoj razmeri ne vidi se tačno šta je šta a ima opet previše svega na gomili, kao da su mi klinci našarali grafite na tenk, ne vidi se suština :). Zato sam rešio da to malo ujednačim tako što ću da udarim zeleni filter. Nekom svetlom žućkasto-zelenom, tako da ujedno posvetli boju i unese malo živosti.



Razlika je u nijansama, ali mi ovo deluje dosta bolje. Zelena preko one metalik je ubila razliku a da se i dalje vidi istrošenost. Još će tu da se maže i sa bojama i sa pigmentima, ali liči da će na kraju mašina da ispadne relativno očuvana... Nije ni to loše za promenu. :)

Pozdrav!

Sandman

Prljanje mi se jako sviđa kako je ispalo - sve ove farbane i nijansirane površine zaista izgledaju kao da su farbani metal, a ne plastika.

Dekale si odlično sredio nitrom - uverljivo izanđalo izgledaju, a posle prljanja su natpisi dosta realniji nego je to izgledalo nakon prve primene nitra na njima!

Samo da gusenice lepo odradiš (deo koji najmanje volim da radim na tenkovima), i biće ovo prava bombonica od makete...  ;)

zamorano

Nastavljamo, radilo se dosta ali inspiracije za pisanje nigde...

Prvo jedan korak nazad, slike koju dugujem od ranije su mazanje blata:



Blato je ponovo glet masa sa otprilike istim akrilnim bojama (v. sliku). Ovog puta sam se trudio da ga bude manje pošto se prošli put od blata nije videlo ništa drugo.

I onda gusenice, klasika. Malo sam ih ispresavijao na odgovarajućim mestima da dobiju talase - ako se dobro sećam, ti najduži segmenti u plastici mogu da se tempiraju da tačno legnu odozgo gde treba i dovoljno je njih saviti. Ovo može da se radi nekim finim kleštima ili jačim pincetama (a jednom kad se savije može da se doteruje i prstima). Nije teško izvesti, čak i ako se ne natempira da pregib bude baš 100% tačno na točku, ne primećuje se previše.



Spojeve gusenica je zgodno pričvrstiti žicom iz heftalica, recimo, ili iz poveza časopisa (papir iskoristite kao podlogu za rad a žicu za gusenice ili za ručke na kupoli... Ništa se ne baca!)



Još malo detalja i završavamo...



Probao sam da uradim staklo na faru lepkom za drvo. U početku je izgledalo dobro -



- ali kako se lepak sušio tako se uvlačio unutra pa na kraju nije ličio ni na šta. Sa više slojeva je ostajao ispupčen ali više nije bio providan. Tako da sam iščupao to celo i probao sa drugim lepkom - Revell Contacta Liquid Special. Jedini način da njega namontiram je bio da razvučem jedan sloj preko otvora fara (dakle, nije ulazio unutra). S obzirom da se lepak toliko razvlači u "sline", verovatno i ne može drugačije. Ovako i unutrašnjost koja je prethodno ofarbana srebrno bolje dolazi do izražaja.



Ovo je dosta bolje od prethodnog iako su ostali balončići unutra. Dovoljno je sitno da izgleda korektno.

I tako... Ne znam više ni sam šta mu sve nisam radio, dodao sam lišće od čaja (ovog puta probrano da nema parčića drveta), malo sam ga škrabao srebrnom olovkom (odustao sam od obične B pošto je mnogo tamna pa sam nabavio neku tamno-srebrnu), sigurno još mazao sa pigmentima i tu i tamo sa mat lakom (drybrush da bude neravnomerno, "izgrebano", matirano) pa zatim i jedan lagani sloj erbrašem da sve malo ujednači.





Ovako kad se gleda uveličano i nije loše, mada i dalje imam utisak da sam stavio previše svega, nekako je ovo ipak tehnika za veću razmeru - ako se uopšte može nazvati tehnikom :). No dobro, kad bi se sve uvek potrefilo iz prve bilo bi dosadno... Pokušaćemo sledeći put da budemo još suptilniji.



Šta reći na kraju osim - dalje!