1:72 Heller IaI Dagger

Previous topic - Next topic

Goran A.

#30
Tacnije dve baze, Rio Grande - 10 aviona i San Julian - 10 aviona.

Sve to smo vec pretresli u gornjim postovima. Druga slika odozgo nije Dagger vec Mirage 5P francuske proizvodnje ili u Argentini poznat kao Mirage 5 Mara, jedan od aviona koji su Argentinci dobili od Perua posle rata kao pomoc u nadoknadjivanju gubitaka.


sezan

"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA


Goran A.

Imao je zute povrsine pedantno ofarbane oko zastave i bedzeva. Na slici koju si postavio gde se 415 vidi u letu, zute povrsine su prefarbane sto je ucinjeno posle rata. Po tome se moze znati da li su slike predratne ili posleratne. Ima i tzv. pisace umesto raketa sto znaci da je obuka u pitanju a tada je napravljena serija slika u letu i na zemlji.

Posle sukoba Daggeri su bili u nekoj vrsti pripravnosti jos neko vreme pa scene sa fotografija izgledaju kao da su napravljene usred rata ali nisu, sto se vidi po prefarbanim trakama.

Na Sezanovoj slici sa C-403, vidi se centralni nosac o kom sam ti pricao, na njega je moglo da se zakaci 6 bombi (ne tokom rata) ali su cesto kacili samo dve, Taj nosac ces naci samo na Daggerima, Kfirovima i Mirazima koje su Izraelci modernizovali pa cak iako su avioni francuske proizvodnje. Postoji i onaj obican nosac koji lici na onaj za tankove ali je malo nizi.

Argetinci su proizvodili bombe na bazi americke serije Mk 81, 82, 83 i stavljali neke svoje stabilizatore i upaljace ali su takodje imali i bombe americke proizvodnje.

Cesto se desi da maketari urade Daggere po nekim fotografijama bez vece provere pa naprave mirnodopski obelezen avion a u tekstu ga opisu kao ratnog.

Meni su zanimljiviji oni mirnodopski jer su imali interesantniji podves.

dragan_mig31

Vidjao sam neke slike gde se vide one ratne zute i plave delove ofarbane iznad rondele i brojeve.Sad zanima me z aovaj c-415.Nisam uspeo da nadjem to.Bitnoavion je nosio zute oznake.Ionako ne zurim sa ovaj rad tako da svaka sugestija fotografija primedba bila bi dobrodosla.

Goran A.

Dobices sve sto ti treba, tokom dana cu ti napraviti spisak sa slikama svih bitnih elemenata koje ovaj avion treba da ima a sam odluci koliko ces odraditi i kako.

dragan_mig31

Hvala ti puno :) Najvise me zanima to sa onim zutim delovima.Na neke slike vide se da su farbane iznad rondele i zastave a na nekim se vide da su ispod.

Goran A.

Bilo je razlika, na nekima su zastave i grbovi skroz prefarbani. Plava boja je uvedena kasnije jer su ustanovili da je zuta previse demaskirajuca.

dragan_mig31

Da da :) Samo da nadjem sliku od ovog 415 sa zutim delovima i videcu najverovatnije cu tajda radim.

sezan

#40
NAjgore kad čovek samo skuplja ko hrčak i nezna šta ima. Evo iz odlične knjige o argentinskim Daggerima par print screenova. Ima i o svakom aparatu ponaosob..
Evo spominje se 415 u na vise mesta i ima par slicica..















"Smart you must be... Try not. Do or Do not... There is no try"-YODA

Goran A.

#41
Karakteristike C-415 za vreme sukoba.

- Antena na hrbatu bela

- Antena ispod kabine u donjoj boji

- Male antene/fensovi na vrhu vertikalcu beli, odmah ispod dielektrika.

- Kamuflaza kao na slici sa zutim trakama (dao sam ti link), kao na slici aviona u letu koju si postavio i na Sezanovoj slici u boji na kojoj se vidi leva strana trupa. Crno bela Sezanova slika C-415 ti ne odgovara jer je iz drugog vremena, ima drugacije kamuflazne linije i drugaciju boju antene i malog broja ispod kabine, prefarbavan je, to je sigurno a sad da li pre ili posle rata, to ne znam.

- Tankovi 1300 litara, bez kamuflaze, zuto obojeni od dole, linija razgranicenja je nepravilna, rekao bih da nisu bili beli vec u donjoj boji aviona, mozda nadjemo informaciju,

- Bombe, BK BR 125. Kao na Sezanovoj slici.

- Zute trake - vertikalac ti je jasan, na krilima od nosaca za tankove pa prema trupu, vidi se na slici dokle ide. Trebalo bi da se vidi veci deo rondele ako ne i cela.

- Brojevi i natpisi crni, na krilu prema slici, bi morao da se vidi ceo broj jer je manji, tacno do granice sa zutom trakom. Moze bez problema da se izmeri sa slike. Brojevi u tri velicine, najveci na trupu, srednji na krilima, najmanji ispod kabine. Ne znam kakve dekale imas ali na trzistu ima pogresnih, davali su brojeve vece i u nekoj svetlo smedjoj boji.

Lepo izvedena prerada Kfira o kojoj smo pricali ali ima gresaka u bojenju traka i brojevima.


dragan_mig31

hvala vam za sve ove informacija.Ja planiram da koristim dekale sa PM kutije dagera.j**iga samo to sam nasao.dekale su crne tako da prema ovoga sto je sve ovde dosad receno izgleda odgovaraju.Ovu preradu sam i ja vec odavno gledao ali zapalo mi ono oko brojeve egde su u smedjoj boji a negde crni.Odprilike to je to.Jos nisam nista radio od prosle nedelje tako da videcemo ova dva dana mozda bude kakav napredak.

Goran A.

#43
Postoji problem na PM dekalima u pogledu velicine brojeva i sastavnicom a i nema ih dovoljno. Da bi bilo sve kako treba, veliki brojevi idu na trup, mali brojevi na krila umesto ispod kabine kako su oni dali. U tom slucaju ce nedostajati najmanji brojevi koji idu ispod kabine, mozda odgovara onaj za prednji poklopac ali to treba izmeriti. Ako bude odgovarao, problem je sto ima samo jedan. U sustini mozes da skrpis ono sto ti treba ali moras da nadomestis nedostatke. USAF font je u pitanju sigurno imas nesto u ostacima dekala.

Ovo je slika na kojoj se vidi sve sto ti treba i veci deo onoga sto sam pisao.


dragan_mig31

Sad sam malo sredjivao panele i namontirao usisnike.Bice vise fotke kad se neki napredak videti na maketu.Planiram da je za dan dva bar malo ofarbam po panele da vidim kakav sam posao uradio :)