Airfix 1/72 Spitfire Mk.I

Previous topic - Next topic

Sandman

Red bi bio da i ja kao pokretač ove kampanje započnem svog (za sada prvog) kandidata.

Iz šteka sam izabrao staru maketu Spitfajera - linije panela u pozitivu koje neći prerezivati, već ih uraditi kao i na nekim prethodnim maketama sa tom panelizacijom.



Delovi su tu...



..kao i Extratechov eceraj koji možda i neću koristiti za ovu maketu nego ga samo iskoristiti kao šablon za delove od stirena, videću još...



Za šemu farbanja se još nisam odlučio - dekali u kutiji su raspasovani dobrano, tako da su neupotrebljivi, pronaći ću već nešto po zalihama, a usput sam već naleteo na par interesantnih šema...

Sandman

#1
Proteklih dana sam se zabavljao pravljenjem delova kokpita po uzoru na gore uslikani Extratech ecovani set - generalno sam uspeo u svojoj nameri, i zadovoljan sam kako delovi izgledaju, ali i kako se uklapaju.



Pored prednjeg dela sa instrument tablom, kao i zadnjeg rama sa oklopnom pločom, na bokove kokpita sam dodao par "rebara" od istanjenog sprua, čisto da ne budu goli zidovi, kao i štanglu na vratima kokpita i crevo za dovod kiseonika na desnom boku...



Poklopac kabine sam turpijanjem istanjio u zadnjem delu kako bi isti mogao da nalegne na zadnji ram od stirena, a zatim sam šmirglama razne gradacije doveo staklo do poliranja...



Kada se kokpit sklopi sa trupom, izgledaće otprilike ovako - sve je samo uglavljeno u trup bez lepljenja...







...a evo i probe naleganja poklopca kabine. Vidi se sa slike da je ovaj nivo detalja u kokpitu i više nego dovoljan jer se donji deo kokpita zbog debljine stakla ionako ne vidi čisto...





Ostaje samo da na sedište zalepim pojaseve za vezivanje - iskoristiću Extratech ecovani set za RAF avione...


medico

to je jedna od najboljih Airfixovih maketa Serije 1 , davno sam je uradio i ostala mi je u sjajnom sećanju !

obrati pažnju na vetrobran i dve poprečne lajsne koje drže pancirno staklo, proveri reference !
Šmirglenjem stanji predimenzionirane nitne na kapotažu ...u originalu tu nisi nitne nego šrafovi .

Warhawk

Quote from: Sandman on 24-03-2014, 20:01:15
Ostaje samo da na sedište zalepim pojaseve za vezivanje - iskoristiću Extratech ecovani set za RAF avione...



Ovaj pojas koji imaš ("Q harness") nije korišćen tokom rata na Spitfajerima. Prelaz je učinjen na samom kraju rata, znači najkasniji "Grifonci" bi možda imali takav...
Većina Spitova (i uopšte Engleskih Aviona - izuzetak npr Tempest) je imala tzv "Sutton" harness, koji se odmah prepoznaje po velikim rupama za kopčanje oivičenim metalom. Kroz njih se gurne neki klinčić (nemaju standardne gajke)

http://forum.largescaleplanes.com/index.php?showtopic=28731
http://spitfiresite.com/2010/04/the-sutton-harness-on-the-spitfire.html

'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Sandman

A ok, hvala Sale, praviću pojaseve onda u samogradnji, makar oblik, čisto da se popuni praznina na sedištu..  :)

Warhawk

#5
Rupice možeš da buškaš onim najtanjim medicinskim iglama (samo ih oturpijaj na ravan vrh i ukloni viškove sa otvora, da izgleda kao mikro-zumba).
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

dragan_mig31

Mnogo lepo izgleda kokpit.Mene ceka jedan mk-5 od airfixa.I taj takodje nema nista sem ono sediste.Razmisljao sam da uzmem neki resinski kokpit ili eceraj ali koliko mogu da vidim ovo se moze izvesti od palstike bez problema :)

Kerber

Avionce je ko bombona, nema sta da brines, oblik, dimenzije...bas ko sto treba.
Cimni mu sediste nazad, do pregrade, ovako je mnogo napred, uz komandnu tablu, i oderi mu malo ledja, debelo je....

Sandman

Primedba za poziciju sedišta suviše unapred stoji - tako su napravili kalup u Airfixu, ovo je samo bila proba kako delovi leže, no, pauziraću ovu maketu na par nedelja, dok ne prođe takmičenje u Mošonu - nadam se da ću sa tamošnje berze dobaviti Quickboost rezinsko sedište za Mk.I  ;)


zolle

Kolega, kampanja se zove "Keep calm and build Airfix", sta te onda napelo sa ovim doradama  :lol :lol :lol
Opusti se, sklopi gada i daj fotke  :super
Dokon mozak, djavolja igracka !

Sandman

#10
Pa kako odoleti tako lepom dodatku kao što je Quickboost sedište?  :love



Nastavak radova uskoro!

Sandman

#11
Malo sam modifikovao pod kabine kako bih namestio Quickboost sedište. Pomereno je unazad u odnosu na poziciju koja je bila predviđena za Airfixovo sedište, kako bi bilo tik ispred oklopne ploče za glavu pilota.


Sandman

#12
U proteklom periodu pao je prajmer (Mr. Surfacer), kao i British Interior Green (enamelka Hu78)


Sandman

#13
Delovi kokpita su ofarbani, samo još da se odrade wash i drybrush, pa da se lepe u trup... Na slici se kao neofarban deo vidi upravljačka palica koja ne dolazi uz maketu, te sam je napravio od komada stirena, malo istanjenog sprua i komada žice...


Sandman

#14
Kokpit i polutke trupa konačno su sklopljeni...





Detalj kokpita i pilotske palice u samogradnji...