DIY radna stanica

Previous topic - Next topic

dasabaja

Maketarstvom sam se bavio kao rani srednjoskolac. Imao sam svoju sobu, svoj sto na kom je bilo svega i svacega, alata rasutog, boje. Imam jako lepe uspomene na večeri i noći gde sam sedeo za svojim stolom, s ugašenim svetlom, samo jedna stona lampa mi je osvetljavala radnu površinu i tako sam sklapao razne maketice. I tako prođoše godine i reših da se vratim malo u taj hobi i neka lepa vremena.

Nemam više svoju sobu, živim u stanu sa suprugom i klinčetom od dve i po godine što mi trčka po stanu. Nemam baš uslova za svoju "man cave" a opet ne mogu da ostavljam alat i opasne hemije po stolu jer ovaj mali radnoznalac će to sve da skine, prospe, ofarba zidove...ko ima malog klinca zna o čemu pričam. Elem, da ne dužim puno s uvodom. Dobio sam ideju da imam neko svoje prenosno mesto, sa svim alatom, sve na jednom mestu, što ću držati u ormaru i onda kad mali đavolčić zaspe, da to izvadim iz fioke ili ormara i da bude sve spremno za rad. Isto tako kad završim, samo stavim u ormar do sledeće večeri.

Tako sam malo vršljao po netu i nađem, recimo, Humbrol Workstation. (na netu ima dosta slika ako se ukuca "paint station"). Parče livene plastike. Ima sve rupe i aksesoare za jednog modelara ali košta 30 funti! Na to još šiping. 30 funti O.o. Rekoh nema šanse, pravim ja sebi za manje.

Ne žurim nigde, tako da će se ovaj build odužiti na jedno nedelju-dve. Ali ima i to svoju draž. Planiranje, razmišljanje, hm...da li prorez da stavim ovde...ili onde.... Lepo je kad se nešto pravi.

Moja konačna vizija (ako u maketarstvu uopšte postoji izraz "konačno"...hehe...uvek ima nešto da se doradi) je da ovo sastavim, ofarbam i ugradim nekakvo osvetljenje. Videću još...nisam detaljno razradio u glavi te krajnje faze.

Elem, da krenemo...

Prva faza: odabir materijala

Moje znaje o stolariji i toj branši materijala je skromno. Znao sam šta je šperploča, šta je daska i šta je letva. I to je odprilike to. Uz malo istraživanja našao sam da postoji gomila raznih drvenih materijala. Plastika je odmah otpala jer ne mogu da je lijem. Odlučio sam se za medijapan (MDF ploča). Jeftin je, jako zahvalan za obradu. Ovo ne treba da trpi neke udare, sile, niti da bude preterano čvrsto. Dovoljno da se drži na mestu, ne krivi...da može da se radi.

Druga faza: izgled osnovne ploče

Trebalo mi je nešto što će imati dovoljno funkcionalnosti da može da primi alat koji će mi trebati (skalper, sečice, turpije, četkice, sprej bočice...) a s druge strane moj stolarski alat i umeće nisu baš zavidni. Znači mora lako da se sastavi i napravi. Nacrt osnovne ploče izgleda ovako:


To će biti oivičeno panelima, biće podignuta polica sa prorezima za alat...al otom potom. Biće detaljno i o tome.

Ovaj beli kvadrat je formata A4. Ideja je da tu čučne Revell A4 cutting mat.

Ovo je slika dok sam čekao da stegne drvofix



Da bih postigao ovaj efekat prozora tj. udubljenja odlučio sa se da spojim dve tanke ploče medijapana. Sav medijapan mi je 6mm, ali nema potrebe da za ovu osnovu bude tako debeo. 4mm bi savršeno odradila posao. kao što rekoh, ne treba da bude nešto preterano robusno.

Iskusni stolar sa pravim alatom bi to možda mogao i da izdubi al ja nikako to nisam mogao tako da sam se odlučio za lepljenje. Znači jedna ploča je puna, 50x35, a ova preko je istih dimenzija ali ima otvoren prorez formata A4. To su  mi u stolarskoj radnji gde sam kupio materijal izrezali. Mislio sam da pored, s leve i desne strane, budu još dve te "kadice" za alat ali su mi rekli da su suviše blizu ivice i da bi strug verovatno pokidao tu tanku marginu. Izbacio sam te dve sa strane i ostala je ova A4 rupa. Jbg, kompromisi...

dasabaja

offtopic: TRI antispam zastite? Captcha i dva pitanja...hoce za svaku temu i za svaki odgovor da me smara!?

Elem...dalje....

Drvofix se stegao i osnovna ploča izgleda ovako:



E, tu sam naišao na prvi problem. Dugo mi je trebalo.../sarcasamOff

Kao neiskusnom stolaru noobari, prilikom zatezanja stega, dve ploče su se malo zarotirale.





Na ovoj drugoj slici to izgleda baš drastično ali nije. Možda milimetar na svakoj strani. Te ivice moraju da mi budu pod konac jer će se na njih lepiti paneli i imaću mnogo manje problema posle, ako to sad dovedem u red...



Ovde je šmirglanje u toku....čeka me još sedam ćoškova....pa se čujemo kad me prođe upala mišića...:)


Osmirglano i poravnato...



A ovde sam krenuo sa crtanjem seme za busenje rupa...



Ta polica sa izbusenim rupama ce biti podignuta 10cm iznad osnovne ploce kao polica...

Evo cisto da vidite kako ce to odprilike da izgleda, tj. koja mi je bila zamisao



U principu sad sam u fazi dry fittinga i turpijanja da mi sve bude ravno.
Posto mi se klinac panicno boji busilice, busenje rupa (vidite da sam ih iscrtao) ce sacekati vikend kad cu da odem do mojih i tamo to da izbusim.

Nakon ovoga, generalno, sledi sklapanje, farbanje i osvetljavanje. Narucio sam 5 12V dioda s ebay-a, zakaci cu ih na neki mali trafo za vozice od 12V...bice dovoljno nadam se.

rodeo

Pratim sa velikim interesovanjem!  :bravo
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

zamorano

Hehe, kurs stolarije za maketare :)... Svaka čast za trud. :cheers

Pozdrav!

Starac sa planine

I meni je iz sličnih razloga (malo stariji razlog, nepune tri godine) padalo na pamet ovo. Sto i police koje sam namenio za ,,man cave" su zaposele Hello Kitty, pčelice Maye, Lego... U cilju stabilizovanja fronta hrabro sam odstupao ispred agresora, ali spremam kontraudar  ;)

Jedna od ideja koju sam od negde pokupio:

Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

guster

Prijatelju, ja sam odavno polozio oruzje pred tim agresorima.
Mislim da je otpor uzaludan, raspolazu oruzjem koje ti nikako ne mozes da nadmasis.
Nekad sam hvatao minute kada spavaju tokom popodneva, a sad cekam da zbrisu negde napolje ne bih li izvrsio neki upad na teritoriju.
U svakom slucaju, dugorocno nemas sansi, ko Svabe u Rusiji. :)

Starac sa planine

Quote from: guster on 06-02-2015, 10:54:08
U svakom slucaju, dugorocno nemas sansi, ko Svabe u Rusiji. :)

Kaniš li pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Ako ih ne možeš pobediti, pridruži im se. Trenutno sam angažovan na seckanju i lepljenju kojekakih kućica za mace... Kako je krenulo, biće i par roze tenkova.
Na ovome svetu, mogu da kažem što se dešava, to nije istina...

zaki

Sve je to lepo ali komplikovano i nepraktično. I sam sam razmišljao da napravim nešto slično ali sam došao do zaključka da je mnogo funkcionalnije i jednostavnije kupiti kod kineza nekoliko velikih plehova od inoxa (nisu skupi) a onda jednostavno u jednom držati alat, u drugome boje, a u trećem brusne štapiće i komadiće šmirgle.
Sve je pregledno i dostupno a plehovi se jednostavno mogu odložiti na policu tako što se postave pod uglom od 90 jedan na drugi. Po istom principu koristim i stare plastične kadice za razvijanje fotografija ali u njima držim krupniju ambalažu , razređivače i pribor za airbrush (stalak, creva).

dasabaja

Ajoj, pa gde da se okruzim s tri pleha dimenzija 45x35...ovo pravim bas zato jer nemam mesta...
Sve da mi bude na jednom mestu, ispred mene. Posto se vracam u maketarstvo posle 15 godina jos uvek nemam ni trecinu alata koje vidim u ovom plehu...sad razmisljam da ce mi mozda trebati veca stanica za koju godinu :)

kapetan

Quote from: zaki on 06-02-2015, 14:51:11
Sve je to lepo ali komplikovano i nepraktično. I sam sam razmišljao da napravim nešto slično ali sam došao do zaključka da je mnogo funkcionalnije i jednostavnije kupiti kod kineza nekoliko velikih plehova od inoxa (nisu skupi) a onda jednostavno u jednom držati alat, u drugome boje, a u trećem brusne štapiće i komadiće šmirgle.
Sve je pregledno i dostupno a plehovi se jednostavno mogu odložiti na policu tako što se postave pod uglom od 90 jedan na drugi. Po istom principu koristim i stare plastične kadice za razvijanje fotografija ali u njima držim krupniju ambalažu , razređivače i pribor za airbrush (stalak, creva).


Скалпела никад доста! :super

zaki

Quote from: dasabaja on 06-02-2015, 16:11:20
Ajoj, pa gde da se okruzim s tri pleha dimenzija 45x35...ovo pravim bas zato jer nemam mesta...
Sve da mi bude na jednom mestu, ispred mene. Posto se vracam u maketarstvo posle 15 godina jos uvek nemam ni trecinu alata koje vidim u ovom plehu...sad razmisljam da ce mi mozda trebati veca stanica za koju godinu :)

Pa valjda prvo sastavljaš maketu pa je onda farbaš, za svaku operaciju poseban pleh.
:)
Mrzi me da slikam ali imam isti takav pleh pun boja i još jedan pun maskirnih traka i kojekakve druge hemije, ustvari imam 6 plehova, ja imam prostor za rad sa svim ostalim pomagalima pa mi nije problem da poređam plehove oko sebe ali da jeste onda bih jednostavno napravio neke nosače pa bih te plehove ređao jedan iznad drugog kao fijoke i vadio ih po potrebi....

guster

I jedan pleh sa pitom od bundeve, za svaki slucaj.

zaki


rodeo

Ovaj "klaser - fiokar" je kupljen u radnji koja prodaje plastiku, ima ih svuda po gradu. Donja fioka za boje, gornja za alat i srednja za razno. Gornja povrsina moze da bude i radna za neke manje akcije.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

medico

Bravo Dare, vidim da ima i točkove ! Gde si kupio i koliko $$ ?