FW-190A-4, EDUARD, 1/48

Previous topic - Next topic

milan78

Jesu li "Neo"ili one starije bocice gunzeove dekal hemije?Meni zeleni Neo radi samo ako su i dekali dobrog kvaliteta...one druge kao da tretiram limunadom.
Instagram-Peacockscaleworx

Miroslav Š.

NEO, obe bočice (plava i zelena etiketa). Da, slažem se da je SOFTER osetno slabiji od onog starog koji je ,,vario" i metal ali ipak sasvim dovoljan za ovaj posao.
Sve ostalo mi je znantno slabije (MICRO SOL i MICRO SET, Revellov Decal Soft)
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

milan78

Humbrol decalfix mi je za sad najbolji.Ali ima manu recimo kad tretiras dekal a prethodno isao humbrol clear gloss hoce da skida taj lak,kao da ga rastvori dok gunze nece.Revell sam batalio odavno a microsol ne bih.Mislim da je ok ali koristim sta ima ovde.Jedino bih probao Daco hemiju za dekale.
Instagram-Peacockscaleworx

Miroslav Š.

Lagano se nazire svetlo na kraju tunela :)
FW dobija sloj po sloj ili bolje rečeno senku po senku iz xy navrata jako razređene boje kojima pokušavam da razdrmam jednoličnu i jednobojnu površinu. Za to sam koristio odlične tamijine boje i to po sledećem redu nanošenja:
1.XF-4 YELLOW GREEN po većim površinama ali ne po panelnim linijama
2. XF-72 BROWN (JGSDF) po određenim panelnim linijama i praznom prostoru između njih
3. XF-62 OLIVE DRAB pomešan sa XF-72 po mestima koja sam hteo da naglasim izbegavajući simetriju nanošenja

Naravno, bilo koje druge kombinacije boja (i proizvođača) su dobre (pod dobrom kombinacijom podrazumevam neku smislenu vezu sa osnovnom bojom površine).





Na redu su voš (tek ponegde) i malo čipinga te na samom kraju ,,masne fleke i curenje fluida" pa završni sloj laka.
Medico mi je dao odličan savet za filter belom bojom po upravljačkim površinama a Miro da probam tamijin Buff filter...
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Miroslav Š.

#49
Gledajući do besvesti (izgleda da volim to  :super) dostupne fotke ,,afričkih" Fokevulfova stekao sam utisak da su bili baš sprženi i garavi. Obzirom da imam malo vremena za maketarenje i to uglavnom noću, bacio sam se na postavljanje ,,mreže" sitnih detalja koristeći drvene bojice, suve pastele, akrilne i uljane boje i namenski napravljene voševe... od svega po malo. Kada bih pogledao šta sam uradio, po dnevnom svetlu, ponekad bi mi se oteo krik koji je proizvod ustanovljenog promašaja :doh Naravno, obzirom da sve nanosim u jako tankim slojevima ispravljanje nije problem. Uglavnom, kako radove teku spomenutih krikova je sve manje :super
Još malo pa završni lakovi...

http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Samo nemoj da mu na kraju fale otvori na cevima naoružanja, ispuštene gume i hidravlika na nogama :violin

Goran A.

Pošto već ovako planski i smisleno, korak po korak, dolaziš do uverljivog izgleda, jedna mala primedba koju možeš, a i ne moraš, da uvažiš.

Na levom krilu, preshading na panel liniji levo od krsta (panel linija u pravcu leta), trebalo bi znacajno ublaziti jer bar na slikama deluje prejako i kontinuirano od pocetka do kraja. Isto vazi i za desno krilo.

Naime, taj deo krila je uvek cistiji od ostatka, nema nista bitno u toj u zoni, tu se retko ko penje a i nista se ne prosipa. Kolicina fleka, ogrebotina, curenja habanja boje, gotovo uvek se pojacava kako se prilazi trupu. Naravno, osim ako u pitanju nije izuzetak. 

Miroslav Š.

Josipe, hvala ti na podsetniku :cheers Usta cevi su već obrađene sa Tamijinom Flat Aluminium bojom, drajbraš tehnikom i zahvaljujući tome što su cevi ,,probušene" dobija se lep efekat.
Pneumatici će biti neizduvani, pasovaće mi dobro neka mekana podloga :naughty

Gorane, naravno da uzimam u obzir tvoj komentar i nalazim da je sasvim ok. Ta fleka na gornjaci levog krila je mnogo manje vidljiva na dnevnom svetlu ili pod belim svetlom. Došla je do izražaja zbog upotrebe blica prilikom slikanja. Inače, ta fleka kao i ona na levoj strani trupa a malo ispred boja ,,1" i ona na gornjaci desnog krila su mi u pravom smislu te reči ,,ogledna polja". Ta polja mi služe da ne preteram prilikom senčenja i ostalih efekata (na logičnim površinama) a koristim ih tako što prvo tamo nanosim sve što sam zamislio od boja (uljane, akrilne, voševi, pasteli...) i to do nekog maksimuma te se na taj način obuzdavam od preterane upotrebe navedenih stvari. Dakle, kada dostignem približni nivo efekata na odgovarajućim površinama kao na tim oglednim poljima, zaustavljam se sa daljim nanošenjem boje. To mi je potrebno zbog toga što redovno radim u kasnim noćnim satima (kao i sada) i pod veštačkim belim svetlom koje zna da umanji efekat boja pa kada ne pazim otud i oni već spomenuti ,,krici" (figurativno) :)
Ova ,,ogledna polja" će biti svedena na pravu meru kada za to dođe vreme :super
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Goran A.

Dobra zamisao, ne bih se toga setio uopste.

Wishmaster

Fantastičan rad Miroslave!!!! Užitak za pratiti. Svaka cast i sretno  :cheers

Miroslav Š.

Iske, Gorane, hvala vam na komentarima :cheers
Zahvaljujem se svima koji su pratili ovaj WIP kao i svima koji su komentarisali (javno i putem poruka) i svojim sugestijama/kritikama (uvek prihvaćene na krajnje pozitivan način  :super) mnogo doprineli da privedem ovu sjajnu maketu kraju.
Naredno javljanje ide iz dela gde su gotove makete.

Završne ,,operacije" na FW-190A-4 sam uradio pomoću Tamijinog X-22 u dva tanka sloja kako bih sve ispeglao i iznivelisao (ujednačio manje ili više sjajne/mat površine, nakon dodatnih intervencija na ispravljanju grešaka koje su nastale tokom rada, dodatne radnje na pojedinim delovima te završno ujednačavanje svih dekala) i na samom kraju dva jako tanka sloja Mikroskejlovog akrilnog MICRO FLAT laka koji mi je omiljen zbog jednostavne pripreme i, po meni, izuzetno vernog krajnjeg efekta celokupne površine.

Koristio sam i Tamijinu SMOKE boju za izduve.

Za gume na točkovima sam upotrebio akrilnu MRP boju TYRE-RUBBER MAT koju sam naneo četkicom. Do sada sam koristio Revell-ovu 9ku i bio sam takođe zadovoljan krajnjim izgledom ali sa ovom MRP bojom je rad daleko prijatniji (nema mirisa, lako se priprema i čisti se vodom/alkoholom)...





Nadam se da ću sa fotkama gotove makete uspeti bolje da dočaram efekte jer se na ovim fotkama dosta toga ne vidi.

:cheers
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!

Goran A.

Obavezno zaprasi gume na gaznom delu, jedino to nedostaje. Sve drugo odlicno.