T-55A,Hrvatska vojska,7.gardijska brigada "Pume",akcija "Oluja" 1995,Knin

Previous topic - Next topic

chemical_ali

Započeo sam ovaj tenk prije otprilike mjesec dana,ali zbog posla i treninga nikako da ga se primim da ga konačno dovršim,evo sad sam krenuo zadnjih par dana i sad imam vremena volje i živaca da napravim ga do kraja.Maketa je Tamiya T-55A u mjerilu 1/35.Pošto radim određeni tenk koji je pripadao 7. gardijskoj brigadi "Pumama" iz vojno-redarstvene akcije "Oluja",potrebno je bilo napraviti neke izmjene na ovoj maketi da bi bila identična verziji tenka kojeg radim.Taj tenk je inače bio poljska varijanta,i to zapovjedna varijanta,tako da sam sam morao kreirati dosta dijelova koje tamiya nije stavila u svoju maketu.Ovo je samo početak,kotači su već obojani i upravo se suše,stoga ih danas nisam slikao.Tenk je fotkan prije nanošenja primera na pojedinim metalnim dijelovima i prije nanošenja maskirne sheme kako bi se vidjele dorade i detaljiranja koja sam napravio na njemu.
Ovaj Tamiyin T-55A je imao savršeno izvedene priključke za montažu BTU-55 ralice,ali hebat ga,moj sa fotki i sa video snimke baš je ona varijanta bez tih nastavaka za montažu dozzer bladea,stoga sam ih odrezao skalpelom,a pošto su lijevani šuplji,morao sam nakon brušenja pokitati sve rupe da bi dobio površinu identičnu prednjoj donjoj i gornjoj oklopnoj ploči te 55ice.
Evo kako to izgleda:



Isto tako bilo je potrebno zakitati i rupe za 2 puta po 2 nastavka za BTU-55 na gornjoj kosoj oklopnoj ploči te zakitati još nekoliko manjih rupica da bi to bila ona varijanta 55ice koja meni treba:



Na fotki iznad i u nekoliko donjih fotki vidljive su promjene po tijelu tenka koje su napravljene.Prvenstveno sam dodao vodove goriva od tanje bakrene žice na mjesta na kojima su ti vodovi na pravom tenku.Još sam zamijenio polistirenske rukohvate po kupoli i napravio nove od bakrene žice.Vidljivo je da tenku nisam montirao nijedan od 2 reflektora koja može imati na kupoli jer su na tenku čiju maketu radim tokom "Oluje" naši skinuli oba reflektora i ostao je samo onaj maleni crni dopunski reflektor glavnog kojeg sam ostavio na maketi:



Na slici iznad vidi se da sam plastični uložak antene zamijenio sa aluminijskim kojeg sam uzeo od upaljača.Potom sam dodao jedan rukohvat na zadnjoj strani kupole kakav je postojao kod te verzije zapovjedne poljske 55ice.Ova verzija je prepoznatljiva po dodatnom zapovjednom reflektoru sa zadnje strane zapovjednikovog otvora na kupoli.Taj reflektor nije u Tamiyinoj maketi ali ja sam ga improvizirao od komada nepotrebnog reflektora iz drugog Tamiyinog seta te od poklopca izrađenog od čašice za jogurt i od komadića spruea za izradu okvira za signaliziranje zapovjednog reflektora.Potom je bilo potrebno postaviti minijaturu električnog kabela koji napaja strujom taj reflektor.Našao sam fotke i po njima kabel napravio od tanke aluminijske žice i postavio ga u položaj identičan onome na originalnom tenku.Isto tako je bilo nužno promijeniti raspored kukica na kupoli jer ova zapovjedna verzija ima drukčiji raspored kukica od obične varijante :



Vide se na gornjim fotkama vodovi za gorivo na rezervarima tenka koje sam postavio.Zatim Tamiya daje 2 sajle koje su klasična oprema svake 55ice,ali ko za vraga ovaj tenk koji radim ih nije imao na sebi-pa sam od čašice od jogurta sam izradio nosače za sajle s pripadajućim im klinom(osiguračem za sajle) kojeg sam napravio od komada jako tankog stirenskog sprua i zalijepio na mjesto gdje sajle moraju inače biti pričvršćene.







Na fotki iznad vidljiv je na zadnjem desnom dijelu motora poklopac koji originalno vozilo u ovoj verziji ima ali ga Tamiya uopće nije dala.Srećom imao sam doma jedan poklopac viška od Trumpeterove stare 55ice ali glupi kinezi su šarke poklopca napravili na obratnoj strani pa sam ih pažljivo odrezao skalpelom i nalijepio kako trebaju doći na obratnu tj na pravu stranu.Još jedna preinaka je mala alatna kutijica koja se nalazi na zadnjem lijevom blatobranu poljske 55ice.Ova verzija mora imati još jednu takvu kutiju i na desnojm zadnjem blatobranu.Opet je poslužila kutijica iz starog Trumpeterovog kita ali joj je nedostajao odgovarajući nosač pa sam ga sam napravio od stirenske ploče debljine 0,5 mm i postavio kao nosač te alatne kutije.Sve u svemu preinake su dodane,osim nekoliko sitnica koje ću naknadno postaviti kao npr nosači alatne kutije s prednje lijeve strane kupole.Evo i DŠKM sklopljen:



Na njemu će bit dodan redenik i natezna sajla za automatsku paljbu iz unutrašnjosti kupole koje Tamiya nije dala u svom setu za T-55A.Sve u svemu jedva čekam napraviti do kraja ovaj  tenk koji je jedan od prvih koji su ušli u Knin i oslobodili ga 5.8.1995.Radovi se i večeras nastavljaju i nove fotke slijede uskoro.Svi komentari su dobrodošli  :)

milanco

"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

chemical_ali

evo da konačno izvijestim o znatnom pomaku u ovom projektu-naime upravo sam obojao tenk i kupolu,a sad me nema do nedjelje u zagrebu,tako da kad se vratim ide maskirna shema(smeđa i crna boja),tenkisti su obojani i lakirani,wash ih čeka kad se vratim opet u zagreb iz splita i onda računam da će jaako brzo bit gotov ovaj projekt

slike ćete vidjeti kroz 10ak dana,bit će kompletno gotov. ;)


chemical_ali

evo novog upadate-a ovog mog projekta.tenk je obojan u trobojnu maskirnu shemu u skladu sa slikama istog tenka u službi 7. gardijske brigade "puma" tokom akcije oluja.ovaj tenk je poznat sa snimki oslobođenog knina po tome što je na prednjoj oklopnoj ploči imao zakačenu tablu KNIN na dvojezičnom natpisu,kao ratni suvenir iz "krajine".nakon bojanja tenk sam obojao u akrilni gloss lak a potom je uslijedio wash sa slikarskim uljima i terpentinom.nakon washa,tenk je prelakiran u završni polumat akrilni lak.jedine oznake koje nosi su veliki žuti krugovi koje su debelim kistom crtali pripadnici hrvatske vojske na bočnim stranama kupole kao oznaku brzog raspoznavanja tokom oslobađanja knina.tenk će također dobiti u idućoj fazi tablu KNIN na prednjoj oklopnoj ploči,dodatnu opremu na kupoli(zbog čega sam i skalpelom sastrugao sloj boje i laka da bih zalijepio dodatnu opremu).dodatna oprema će biti sanduk JNA na desnoj strani kupole,maskirni ruksak HV-a i bijeli zavežljaj platna za spavanje na lijevoj strani kupole,te 2 sanduka JNA i kartonska kutija sa bocama pitke vode na nosačima bačava na zadnjem dijelu tenka.mitraljez je obojan ali ga nisam htio stavljati prije postavljanja redenika na njega,tenkisti su također gotovi ali nisam ih stavljao jer se drybrush na njima suši.neke detalje treba doraditi i dodati kao npr mali reflektor na prednjoj kosoj oklopnoj ploči tenka koji je na snimci bio sa prozirnim staklom a ne crnim,pa ga moram u idućoj fazi obojati u silver i staviti u njega kap clearfixa kako bi simulirao stakleni reflektor,zadnji zapovjedni i prednji dopunski reflektor na kupoli su bojani jutros u gloss crnu pa moram maslinastom bojom popraviti gdje mi je pobjegla crna.da skratim priču,evo slika
sanduk JNA i ruksak koji će biti na kupoli su tek obojani u gloss akril i spremni za wash,tako da još nisu dobili finalni izgled:























žuti krugovi su bojani airbrushom i namjerno su napravljeni malo nepravilnog obilika jer ako su ih vojnici ručno bojali logično je da ne mogu biti kao da je potpuno pravilna kružnica.gusjenice su tamiyine vinilne,prvo sam ih bojao airbrushom u revell 84,kao simulaciju hrđe a potom ih postavio na već obojane i gotove kotače,nakon lijepljenja cyanofixom i namještanja u poziciju koja odgovara pravom "ovješenom" izgledu gusjenica.nakon toga gusjenice su skupa s kotačima lagano prešpricane tj zaprašene bojom koja je nalik ilovači,koju sam sam zamiješao od model masterovih boja,a potom sa steel bojom završni drybrush.

također ovom prilikom želim zahvalit dvojici kolega maketara:
-hvala mom prijatelju andri,T34,koji me savjetovao da konačno odhebem pronto i počnem raditi wash sa slikarskim uljima i terpentinom,te mi pritom dao dosta savjeta koji su mi pomogli svladati tu tehniku nanošenja washa,a također mi i poklonio bočicu semigloss akrila i objasnio mi rad s njim

-hvala bebonji koji mi je i ovaj put slikao ove radove,T-55A i M-84AB  !!
nastavak slijedi uskoro!




T34

Moj prijatelju, s obzirom da sam onako dječački iskreno komentirao M-84, teško mi je sada da se ponavljam.
Možeš ti svaki korak opisati, možeš otkriti sve, možeš reći kako možda to sve skupa i nije nešto komplicirano, ali svejedno autentični dah čarolije (da ne kažem kemije)  :D postoji u svakoj tvojoj maketi.
Posebne su, kao što si i ti poseban maketar.

O ono o čemu često pričamo; ovo je maketarstvo; ručne dorade, maksimalan trud pri bojanju, istraživanju, planski, precizno i pametno!
Moj naklon!       




Eraser

Opaaa ima jos....Isto tako lepo odradjeno kao i onaj predhodni,stvarno odlican posao druze!

medico

dobar rad druskane  ! cak mi se vise svidja od M84.
mogao si po mrljama braon i crne odraditi laki drybrush sa smb bojom kako bi izgledalo da se boja zglulila sa ivica  i ispupcenih detalja

chemical_ali

Quote from: medico on 08-03-2008, 23:12:27
dobar rad druskane  ! cak mi se vise svidja od M84.
mogao si po mrljama braon i crne odraditi laki drybrush sa smb bojom kako bi izgledalo da se boja zglulila sa ivica  i ispupcenih detalja
da,to bi bilo logično,ali malo sam se raspitao kod nekih ljudi koji su bili u 7. gardijskoj brigadi,a isto sam i primjetio na snimkama-naime tenkovi su relativno friško prebojani u ovu shemu,na snimci se čak vidi da je lijevi blatobran blago ulupljen al da je prešprican u crno bez imalo chippinga,što potvrđuje ono što su mi rekli ljudi koji su koristili tenkove te brigade,da su bojani par mjeseci prije "oluje".jedino gdje je ostala jna smb boja su unutarnje strane poklopaca otvora na kupoli,što sam i izveo..sad će idući bit ikad ova dva dovršim rački T-72A i jugoslavenski M-84 :)!!!

chemical_ali

Osim M-84AB i iračkog T-72A i ovaj T-55A ide polako ali sigurno ka svom završetku  !!
Dakle dodano je još par stvari-dodatna oprema na kupoli,tenkist i DŠKM mitraljez 12,7 mm.

Prije svega pogled na cijeli napredak do ovog trenutka:



Na lijevoj strani kupole od dodatne opreme stavio sam klasični vojni ruksak hrvatske proizvodnje kojeg sam improvizirao od američkog iz 2. svj. rata kojem sam od tankog polistirena izradio 2 bočna džepa,po 1 sa svake strane i produžio kožne remene poklopca.Produžetke remena sam izradio od tanke plastike od čašice jogurta.Također sam i stavio zavežljaj bijele boje,isti onaj kakav je na original snimci iz "Oluje" imao na istom mjestu ovaj tenk od 7. gardijske brigade.Inače još moram u steel boju obojat kopče na remenima zavežljaja,ali to ću večeras:


Na desnoj strani kupole stavio sam vojni sanduk bivše JNA.Također moram od tankog konca napraviti nosače sanduka,ali nisam ga stigao kupiti danas pa će to biti obavljeno sutra:



Napravio sam i stavio tenkistu,pripadnika 7. gbr.Tijelo tenkista je od figure iz T-72M1 od Tamiye,a ruke su iz nekog starog Zvezdinog seta.Također dijelovi uniforme su prepravljeni kako bi odgovarali uniformi hrvatskog tenkista.Boja uniforme je moj miks,rađena po fotkama iz "Oluje":



Dškm mitraljez iz seta sam također washao,obojao,te steel bojom mu dodao airbrush.Jedan veliki Tamiyin propust je što u maketi nema redenika za Dškm,ali sam sam ga dodao jer imam 2 redenika iz jednog starog Dragonovog seta figura amera iz Vijetnama:




Još je jedna preinaka.Naime pošto na pravom tenku kojeg sam radio taj primjerak nije imao crni far na prednjoj oklopnoj ploči,nego prozirni,u šuplji far sam obojao unutrašnjost u srebrenu boju,te nakon što se dobro osušila sam u par puta pažljivo dodavao humbrol clear fix,koji se stvrdnuo i simulira površinu stakla izvrsno.Nažalost slikano je u sjeni pa far izgleda mutan,a zapravo blješti koliko je srebren,ali nemam sad volje lovit bolje svjetlo po sobi i fotkat opet pa ćete to idući put vidjet bolje:

Idući korak je postavljanje drugog tenkiste,tj zapovjednika,u istovjetnoj uniformi.On je završen i fotku ćete vidjeti kroz dan-dva,zatim izrada table KNIN na ćirilici i latinici,suvenira koji su pripadnici 7. gardijske brigade stavili na prednju oklopnu ploču ove 55ice prigodom ulaska u Knin 5.8.1995,te izrada i stavljanje jednog AK-74 na kupolu.Također na stražnjem dijelu tenka će biti 3 sanduka koja upravo radim.

Eto to je sve zasad  :)







milanco

"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

PELE

Strava, fenomenalno! :o :o :o :o. Jel su te gusenice koje su na tenku iz kutije, ili su kupljene naknadno?

Pozdrav! ;)

chemical_ali

Quote from: PELE on 09-07-2008, 02:01:39
Strava, fenomenalno! :o :o :o :o. Jel su te gusenice koje su na tenku iz kutije, ili su kupljene naknadno?

Pozdrav! ;)
iz kutije su :)

drazen

Odlican je, k'o pravi. narocito mi se svidjaju dodaci na kupoli (sanduk, itd) i figura tenkiste.
Bravo :)

T34

Jednostavno je fenomenalan!!! Ima neku posebnu živost, dali je do dodatne opreme, tenkista, ne znam :)
Ma do svega je!  :D :D :D