Remake SU-100 (Zvezda 1:35) Update 5

Previous topic - Next topic

T34

Imam tu manu da ne mogu da trpim makete koje nisu na određenoj razini - najmanje 30-ak sam ih poklonio; neke i bacio...nemojte biti takvi; šteta!
Ljubaznošću Sandmana opet ću da Vas ugnjavim sa SU-100; mada se nadam da neće imati mnogo toga zajedničkog sa već objavljenom maketom...

Prvo je išao Mr. Muscolo tretman i boja je skinuta!
Posao je uopće omogućen činjenicom da ja dijelove koji se sasvim fino drže skupa i bez ljepila - ne lijepim; jasno, radi se o kotačima i gusjenicama...

Prvo najveći nedostatci - kukice za instalaciju kučišta topa su bili izlivena plastika; odrezao sam to i stavio prilagođene dijelove s Academy-evog Stuarta ( pozlatio se! )


Dodao sam ručicu za otvaranje poklopca otvora za pristup transmisiji...



Naravno - svi flashovi s kotača, te razni pin - sin markovi ili kako se već zovu su sastrugani skalperom s dijelova;
Poskidao sam od flashova asimetrične i predebele rukohvate i stavio metalne, a miliputom sam napravio varove na bočnom izbočenju zapovjednikove kupolice te između ventilacijskih otvora...
Pobrusio sam dno postolja radio - antene tako da se može zalijepiti pod pravim kutem - kako i treba biti...



E sada - još čekam Aberovu metalnu cijev - ali ipak sam "kozmetički" obradio top, prije svega usta cijevi, i baš me zanima iskreno dali će se kupnja iste pokazati opravdana - no to ću znati nakon bojanja...
Sajla će biti žićana - kao i uvijek od stanjenog audio-kabela; vidite i one male kukice koje idu na lijevo nadgrađe do alatne kutije - također sa Stuarta...
Ovo je prva maketa koja će biti obojana LC akrilkama - radi se o maslinast zelenoj boji ekviv. MM1591; zbog efekta skale posvijetlit ću je žutom bojom...
Nijansu kao i decentni polumat sjaj LC laka ( MM-ov je više gloss) možete vidjeti na kupoli IS-3 ( naravno imam duplog! :D )




Od stirena sam napravio šarke alatne kutije i držače buradi s naftom :D



Evo kako to zasad izgleda; rad se oteže em zbog te cijevi koju čekam; em radim na Revell/Italeri Crusader MkIII ( svega par preinaka; ne zaslužuje u
"projekti u radu" ) paralelno...decali će biti iz Revell/Zvezda T-34/76 '43 koji strpljivo čeka svoj red :D



Slijede dorada sirene, električna instalacija iste i fara; ručice alatne kutije, još neki dijelovi iz drugih maketa...
Gusjenice ostaju iste - znam da su najbolnija točka makete ali one jeftinije nigdje naći, a davati ogromne novce za metalna čuda ne mogu i neću - a onda kako bi gledao ostale makete - sve mora biti standardno...do idućeg pomaka ;)

Aki

vec naslucujem da ce biti odlicna maketa 0:)

Sandman

UH, bravo Andro!!

svidja mi se kako ovo ide ;) kao i uvek dosta majstorija iz tvoje kuhinje :D

napishi molim te koju rech o Lifecolor akrilima - neki od nas su tek sad skoro nabavili ove boje, ali ih josh nismo imali priliek isprobati.... kako se ponashaju u radu? razredjivanje, pritisak i to....

ajd chekamo cevku pa da vidimo nastavak radova ;)

pozz

tripko

bice od ovog nesto, samo nemoj da bacas maketu u mr musculo ako ima metalnu cev nju skini ili ce je
mr musculo pojesti tj izjesti ;)

Sandman

Quote from: tripko on 24-09-2007, 22:28:09
bice od ovog nesto, samo nemoj da bacas maketu u mr musculo ako ima metalnu cev nju skini ili ce je
mr musculo pojesti tj izjesti ;)

moze i cevku ako bi da uradi texturu livenja  >:D
mada bi moralo kontrolisano u Muscolo....  :-\

T34

U vezi Lifecolorki - bilo je kod nas dosta prašine - i meni u početku nikako i nikako nije išlo - a sada po slikama vidite da valja...
Da ne duljim - koristim najmanje moguće "posudice" za miješanje ( smatram to bitnim! ) poput onog plastičnog čepa sa 0,5 L boce nekog pića ( ne navojni, već ona kapica) koji kao i samu maketu operem u deterđentu i vodi...
Boju razrijedim ( 60 - 40 u korist boje ) kupovnom destiliranom vodom, i temeljito promiješam, a izgleda da je najbitnija stavka tlak - oko 1,5 bara, ja sam po enamel navici koristio prilično veći i to je izgleda bio glavni problem...
Obavezan je primer makar u vidu druge ( ali obvezno svjetlije) akril/enamel boje...
I naravno, osim tamnijih nijansi, ne pokrivaju iz prve, ali kad se čovjek uvježba - ide!
Prednosti višestruke, svi ih znate...Za čišćenje voda i onaj obični prozirni aceton za nokte - pomete boju!
Oduševili su me i lakovi...
Metalik nijanse imaju nešto agresivniji miris, nisam ih još nanosio AB-om ali čine mi se ok - ali ko što kažem samo sam par  sprue-antena obojao zasad kistom pa ne mogu govoriti...
Eto, ja sam zadovoljan, nešto su zahtjevnije za upotrebu od ostalih, ali ništa strašno...
Možda kod maskirnih šema je malo zeznutije - očito se mora striktno paziti na ono pravilo "prvo svjetlija..."
Srđane daj mi adresu i pošaljem ti par na testiranje vrlo rado!

Sandman

Quote from: T34 on 24-09-2007, 23:45:41
Boju razrijedim ( 60 - 40 u korist boje ) kupovnom destiliranom vodom, i temeljito promiješam, a izgleda da je najbitnija stavka tlak - oko 1,5 bara, ja sam po enamel navici koristio prilično veći i to je izgleda bio glavni problem...

e ovo me zanimalo jer Gunze ide svega 20% razredjivacha - u ovom sluchaju obichnog medicinskog alkohola.
a pritisak je oko 1,2 bara....

i ide ok - to je recept za uniformno pokrivanje.... za transparentnost boja malo redje i manji pritisak....

Quote
Obavezan je primer makar u vidu druge ( ali obvezno svjetlije) akril/enamel boje...

Gunze Mr. Surfacer se pokazao odlichno za prajmerovanje!

Quote
par  sprue-antena obojao zasad kistom pa ne mogu govoriti...

ee, kako se ponashaju kad farbash chetkicom?
Gunze su jako loshi za chetkicu... nekako se vidi onaj trag i kao da je drugachija nijansa boje nego kad idem brashom :-\

Quote
Možda kod maskirnih šema je malo zeznutije - očito se mora striktno paziti na ono pravilo "prvo svjetlija..."

sutra cu probam upravo obrnutu varijantu - na Mitsubishiju koga sada radim sam krenuo od najtamnije boje a zadnja ide najsvetlija - takav je bio raspored kamuflaze da je ovakav redosled jedini bio pogodan (barem meni)... pa cem javim rezultate ;)

Quote
Srđane daj mi adresu i pošaljem ti par na testiranje vrlo rado!

e, hvala Andro, ali nemoj da se troshish - ovo sam te pitao upravo zato jer sam skoro nabavio Lifecolor RLM boje - oba seta - ali nisam josh stigao da ih isprobam u radu, pa me zanimalo kakva su tvoja iskustva ;)

u svakom sluchaju, vidim da si zadovoljan njima i jedva sad chekam da mi se ukaze prilika da ih na nechemu isprobam ;)

pozz i hvala za info,
S.

T34

Osim crne iz jasnih razloga; četkicom slabo - u startu su prerijetke za četkicu...
Neki im dodaju alkohol; ja sam probao i sada sam zadovoljniji s dest.vodom samo...

T34

Evo palo mi je na pamet od lima limenke za pivo napraviti ručke bačvi za gorivo - i jako sam zadovoljan njihovim izgledom...
Mislim da bi se mnogo toga moglo ovim napraviti - evo i ove kopčice za pilu koje je drže s gornje strane!





Tu je i električna instalacija fara i sirene - bit će još malo dorađeno kada ljepilo obavi svoje kako treba...
Nisam zadovoljan ovim ručkama alatne kutije - ali nisam je mogao iščupati bez da oštetim maketu - što nije dozvoljavalo neki kompleksniji rad pa sam samo prilagodio neke ručkice sa Stuarta! Nek budu za ovaj put takve ;D





rodeo

Praticiu ovaj topic sa paznjom. Nabavio sam paletu Lifecolor, jos eksperimentisem ali nisam zadovoljan ni kada koristim alkohol niti kupovnu destilovanu vodu.
Pravda za Gigu, oranzada za trolove.

milanco

Andro krupan zalogaj nadam se da ce biti super za sada odlicno izgleda :D
"...ako stanemo gubimo sve..."
http://savrsenobrijanje.com/forum/index.php - forum posvećen jedinom pravom brijanju

T34

Evo obojano - s obzirom da sam prvi put bojao s LC bio sam jako nervozan bez obzira na uspješna testiranja - u par prelaza boja je "legla"; a neke istaknute površine sam nakon nekoliko minuta obojao svjetlijom nijansom...
Sada mi preostaje čekati cijev - trebalo bi svaki dan; ispraviti brojne greškice u bojanju na kotačima te onda lijepo wash + sve ostalo...

Ne mislim oštećivati blatobrane ni gume; taktička narav ovakvih vozila rijetko je podrazumijevala gradsku borbu; a većina SU-100 nastupala je u Mađarskoj ( 2. ukrajinski front ) u ravnici;

Realnosti radi ipak bi trebao napraviti bijeli križ na krovu ( znak raspoznavanja iz zraka u '45 - u dogovoru sa saveznicima )...





legenda

super rad....

izgleda da je to ista verzija koje su upotrebili u JNA..jel??.osim tockova naravno koje su imali taj kasni oblik kao na T-55..ali inace...

T34

Ufff, cijev nije stigla ovaj tjedan - u međuvremenu sam stavio decale; korigirao greške u bojanju na kotačima ( frustrirajuće jer onako slijepljene nisam mogao bojati unutrašnju stranu svakog kotača zasebno) te lakirao gloss lakom opet kako bi maketu pripremio za uljani wash sa Raw Umber i nijansiranje ostalim slikarskim bojama...




Također obojao sam jednu bijelu ( bijela + malo smeđe)  identifikacijsku prugu mada je vjerojatnije da bi u '45 - oj ( u proljeće s obzirom naravno na boju vozila ) postojala još jedna okomita pruga na ovu tvoreći križ...
Ne sramim se reći da mi se jednostavno nije kompliciralo; a varijacije na temu su ionako postojale...

tripko

E to je vec nesto, kad ce ta cev ;D