Hobby Boss Easy Assembly 1/48 P-51-D "Yellow Nose"

Previous topic - Next topic

Goran A.

Jovac ima rešenje za to, nađi ga spisku članova pa će ti reći šta da radiš. Nije to neki problem.

anki

Ne koristim ni jednu ni tu boju ni taj lak ali kao sto si i sam primetio i meni je sumnjiva reakcija zbog nekompatibilnosti. Covece, eksperimentises i mesas ko da si alhemicar. Nekako iskreno verujem da si izabrao jednu ili drugu liniju proizvoda i u kompletu odradio slojeve istom da do ovoga ipak nebi doslo. NMF je najosetljivije moguce farbanje i nema prostora za eksperimentisanje. Sad mene kopka da je bio i Valejo lak iz iste linije sta bi bilo?  Sto  si uvodio Mr ? Ili sto si isao sa Valejo ako ti Mr dobro radi posao?
A mozda sam samo matori konzervativac bez hrabrosti da napusti zonu konfora   ;D ;D ;D :think :think

milan78

Ova reakcija se desava kad se boja nije osusila dobro,a lak npr.jeste i "skuplja" se na povrsini makete.E sad kod tebe je gotovo sigurno nekompatibilnost vallejo i gunzea jer je gunze rastvorio vallejo boju koja se ponasala kao da nije suva.Kada je reakcija prestala to je rezultat.Vallejo sa vallejom ili ak gauzy zelena bocica koja je odlicna za NMF.
Instagram-Peacockscaleworx

gille

Ajd još jednom: Vallejo metalllic su vrlo zeznute boje za upotrebu, skoro pa kao Alclad, samo što su 3x jeftinije i ne smrde kao đavo. Dobro izgledaju samo sa Vallejo primerima. Ako je potreban efekat poliranog metala, to radi samo sa Valejo gloss crnim primerom. Ako postoji potreba za lakiranjem, jedino Valllejo metallic lak radi posao kako treba. 

Warhawk

Quote from: gille on 20-02-2021, 14:21:49
Vallejo metalllic su vrlo zeznute boje za upotrebu

Da ne pominjemo što im je većina nijansi potpuno omašena, ali na stranu to.
Problem sa NMF je što će bilo kakav jači sloj laka znatno promeniti izgled metalizer boje, kao što se vidi na tvojim slikama.
Jednostavno to više nema taj duboki polusjaj metala, već se vidi kako je sjajni, providni sloj nanet preko nečeg drugog.

Rešenja:

  • Ne lakirati (i potom nikad više u životu ne dirati maketu)
  • Prihvatiti lakiran izgled takav, kakav je...
  • Kompromis - koristiti jako tanak sloj metalizer sealera umesto laka i onda pipati maketu samo kad Halejeva kometa proleti pored Zemlje na manje od 10 milona km
'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

Janjic

    Quote from: warhawk on 20-02-2021, 16:40:18
    • pipati maketu samo kad Halejeva kometa proleti pored Zemlje na manje od 10 milona km

    Baš me lijepo nasmija  :hahaha
    Hvala!

    Izvinjavam se zbog OT  ;D

    Lp,
    Mladen.
    凸(¬‿¬)凸

    Zoran Sivcev

    #36
    Ja vec dugo vremena za srebrne boje koristim automobilske boje Max Mayer BO 83 i BO85, podloga gunze  prajmer i leveling razredjivac. Samu boju razredjujem sa Body 740 razredjivacem ili gunze leveling razredjivacem. Ova boja trpi svakakvu vrstu maskiranja pa moze umesto dekala da se koriste maske i farbaju oznake tipa brojeva i slova. Lakiram sa Body 2k lakom a moze i sa bilo kojim drugim maketarskim, nema nikakvih reakcija a i ne menja boju nesto znacajno. Boju toniram dodavanjem par kapi crne, bele i sl. Maketa moze da se dira do mile volje.
    Btw i boja i lak su jeftini, oko 350din za 100g

    Lykos

    Prosto i jednostavno Vallejo metalik boje su prihvatljive iz prostog razloga što ne smrde, što ih čini bezopasnom za pluća odraslih a decu da i ne pominjem. Najbolje rešenje je kao i kod drugih proizvođača koristiti lakove i razređivače istog proizvođača, mislim da je sitničarenje tipa napraviću 'moj' razređivač apsolutna glupost. Kompatibilnost akrilnih baza sa celuloznim bazama je isto tako diskutabilno. Sale moram da te pitam na koliko si maketa koristio Vallejo metalik boje? Metalizer Sealer se koristi za Model Master metalik boje i nije kompatibilan sa Vallejo akril metalik bojama, a da ne pričam da ni MM boja i njihove hemije nema već odavno u ponudi i teško da će ih biti. Ali da se ja ne pravim pametan evo i dva od mnogo video zapisa na temu Vallejo metalic boja.
    Srećno maketarenje.
    https://www.youtube.com/watch?v=E1MVvS1phcE&t=224s
    https://www.youtube.com/watch?v=fKtJ2sx3VJY

    Warhawk

    Quote from: Lykos on 21-02-2021, 12:56:51
    Sale moram da te pitam na koliko si maketa koristio Vallejo metalik boje? Metalizer Sealer se koristi za Model Master metalik boje i nije kompatibilan sa Vallejo akril metalik bojama

    Nikad nisam koristio Vallejo hemiju, još uvek sam 'Enamel decxko'.
    Kad sam upotrebio izraz 'sealer', mislio sam na bilo hemiju koju neki (bilo koji) proizvođač preporučuje za svoje metalajzere (a nisu njihov klasik lak).


    Quote from: Lykos on 21-02-2021, 12:56:51
    Najbolje rešenje je kao i kod drugih proizvođača koristiti lakove i razređivače istog proizvođača, mislim da je sitničarenje tipa napraviću 'moj' razređivač apsolutna glupost.

    Apsolutno se slažem, nisam ni mislio na nekavo mešanje brendova ili domaću radinost.


    Quote from: Lykos on 21-02-2021, 12:56:51
    a da ne pričam da ni MM boja i njihove hemije nema već odavno u ponudi i teško da će ih biti.

    Znam jednog lika što ih valja preko Bugarske granice, čak se i ne zezam.  :zvizduc
    Dokle god ima bar negde da se naruče iz preostalih zaliha, za mene su najbolji mogući enameli.
    Par mesta ispod prazno, pa Humbrol (iako su im 'metalajzeri' neupotrebljivi). Ostale više ni ne razmatram.

    'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

    Lykos

    Probaj AK Real Colours i sve će ti biti jasno.

    Janjic

    Quote from: warhawk on 21-02-2021, 13:41:23Par mesta ispod prazno, pa Humbrol (iako su im 'metalajzeri' neupotrebljivi). Ostale više ni ne razmatram.

    Samo da se ubacim (pošto i ja više volim enamele, obožavam MM boje i još uvijek su većina na mojoj polici) da Tamiya enamel boje idu na mjesto br 2, pa onda humbrol, revell.....
    Teško ih je naći, ali sve preporuke.

    Opet ja i OT  :-[
    Zatvaram klapnu  :-X
    凸(¬‿¬)凸

    Warhawk

    Quote from: Janjic on 21-02-2021, 17:04:11
    Tamiya enamel boje idu na mjesto br 2, pa onda humbrol, revell.....
    Teško ih je naći, ali sve preporuke.

    Nastavljam nažalost O/T;
    Ako misliš na njihovu 'lacquer' seriju, nisam siguran koliko se one mogu smatrati enamelima.
    Ako dobro razumeš engleski jezik, preporučujem ovaj nešto duži, ali vrlo informativni video:



    'Once you get locked into a serious Model Master enamel collection, the tendency is to push it as far as you can.'

    Janjic

    Na ove enamelke mislim

    https://img.alicdn.com/i3/829278437/TB2kAXbXMoQMeJjy1XaXXcSsFXa_!!829278437.jpg

    Nijanse:

    https://www.tamiya.com/english/products/list/enamel_flat/kit80301.htm

    Mada, kad bolje razmislim mogu rame uz rame sa MM bojama. Ali eto, subjektivno, MM na prvo mjesto  ;D
    凸(¬‿¬)凸

    Lykos


    SerbiaModelkits

    Problem ti je nastao zbog mesanja Valjeha i Mr.Colora u ovom slucaju razredjivac je prejak za akril.Druga varijanta je sto je Milan napisao da jedno od ta dva nije bilo dobro osuseno.Isto je jos neko napisao kada radis metaliz.cim lakiras efekat hroma ili bilo kog efekta se gubi lakiranjem,tako da to je sto je.Moja preporuka iako nisam u temi,jesu AK Real Colors,fenomenalne boje.Sto se tice metaliz. apsolutno Alclad ll ili od AK Extreme metal.pozdrav