Spitfire MkIXc,94sqn,1/48 Italeri

Previous topic - Next topic

Miha

Evo i ja da se upišem da sam uradio čuveni Spit GO-Z iz 94.skvadrona u kome su leteli naši piloti.
Dvoumio sam se između GO-S,GO-V i GO-Z mašina ali je presudilo to što je,makar na par dana,ovaj avion imao našu oznaku ispod spinera.
Više naših pilota letelo je na njemu a dve opšte poznate fotografije su načinjene kad je GO-Z leteo kapetan Života Bošković koji pozira pored njega i u njemu sa tehničarima.Vidi se da je avion "second hand"po zafarbanim površinama gde su se nalazile bele slovne oznake "bivšeg vlasnika".

Kapetan Bošković,inače rodom iz okoline Aranđelovca,u VVKJ leteo je na Savojama,nakon Aprilskog rata evakuiosao na Bliski Istok,prošao sve faze koje su naši letači prošli pre uključenja u borbene jedinice RAF-a.Pre 94.skvadrona leteo je u 123 sqn.Par godina posle rata demobilisao iz RAF-a,nastanio u Keniji gde je kasnije osnovao malu aviokompaniju "Z.Boskovic air charters" koja i danas postoji.Tamo se i oženio Australijankom,sin Aleksandar takođe je bio pilot ali je nažalost izgubio život u padu helikoptera 1984.

Elem,taj deo istorije smo "prešli" pa da kažem koju o samoj maketi.Ona je Italerijev prepak Ocidental replicas makete koja je daleko od nivoa današnjeg Eduardovog proizvoda ali je upotrebljiva i za razliku od Hasagawine makete konturno tačna ako se izuzme nosni deo+spiner(lako se dotera na "meru").Unutrašnjost trupa je uprošćena pa sam je malo doradio,uklapanje je relativno dobro,isekao sam krmila dubine,klapne potkrilnih hladnjaka.Dopunski rezervoar je od Tamiya Spita MkV.Kodna oznaka GO-Z je farbana uz pomoć ručno pravljenog šablona,MH838 iz restlova,mala kokarda ispod spinera "free hand",ostali dekali iz seta.Boje Humbrol 106,116+30,165,lak Revell 1+2.Rivetirana.















airbamby

Super je ispao, taj Italeri sam napravio do sada 4 kom super se sklapa, meni je nekako zdepast iza kabine neznam al tako mi deluje.
http://www.oluj.org/ - Maketarski klub Oluj

milan78

Odlicno kao i uvek.Jedino ja bih te tockove zamenio cini se da nemaju prave,tj ikakve detalje. :pilot  :cheers
Instagram-Peacockscaleworx


Miha

#4
Fala momci :cheers
Točkovi su iz kompleta-druge nisam imao,da su mogli biti bolji-mogli su,ali šta je tu je.
Dugo sam zagledao fotografiju GO-Z,između ostalog i točkove baš zbog felni.Koliko sam zaključio,vide se obični poklopci sa asimetričnim otvorom.Zaboravio sam da ih malo "obradim" tako da su čisti.Dobro si me potsetio,doteraću ih sad. :cheers


Miroslav Š.

Одличан Михо, лепо си га средио. Срећом по мене па нема ону Штукину газну површину
http://www.maketarplus.com/
2024. - godina borbe protiv nesklopljenih maketa!